Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Amla a Triphala testovány na kovy
Ajurvédské doplňky stravy, vyrobené v Americe i dovezené, obsahují velké množství toxických kovů, například rtuť. Nicméně oproti množství nacházeném v konzervovaném tuňáku jsou to nízká čísla.
Pokud jsou ajurvédské bylinné přípravky často kontaminovány toxickými kovy, znamená to, že bychom se amly a triphaly měli raději vzdát; dvou ze tří potravin s nejvyšším obsahem antioxidantů na světě? Budeme se muset vrátit k hřebíčku, číslu čtyři v našem seznamu?
V bostonské studii byly opakovaně testovány amla i triphala – různé vzorky, různé značky – a v žádném vzorku nebylo detekováno olovo, rtuť, arzen ani kadmium. Dobré zprávy. Nenalezli ani žádné detekovatelné pesticidy. Ale možná to je jenom Boston. Chcete-li provést rozsáhlý průzkum globálního trhu, musíte začít nakupovat na internetu.
Toto bylo publikováno v časopise Journal of the American Medical Association: „Olovo, rtuť a arzen v… ajurvédských léčivech prodávaných přes internet.“ A znovu jedna pětina léků: kontaminovaná. Když vyšla bostonská studie, objevily se výzvy k povinnému testování všech importovaných potravinových doplňků na toxické těžké kovy. Tato studie ovšem zjistila, že výskyt kovů v ajurvédských lécích vyráběných v USA byl stejný, ne-li vyšší, než v těch dovezených z Indie.
Bylo zjištěno, že bezpečnostní limity na obsah olova porušují výrobky s názvy jako „Bez starostí“, což je přípravek pro děti. Rtuť v produktech jako „Dech života“. A hladina arzenu v triphale překračuje limity EPA. Rtuť a olovo v triphale. No dobrá, myslím, že tu můžeme ze seznamu vyškrtnout. Z tohoto důvodu si do smoothie dávám amlu a ne triphalu.
Jen abych uvedl věci do správné perspektivy, Consumer Reports nedávno přeměřil hladiny rtuti v konzervovaných tuňácích, a zatímco porce triphaly může obsahovat 46 mikrogramů rtuti, průměrná plechovka bílého tuňáka jí má 1 345 mikrogramů. Ale pokud jde o mne, prakticky jakékoliv množství rtuti už je příliš mnoho rtuti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Saper RB, Kales SN, Paquin J, Burns MJ, Eisenberg DM, Davis RB, Phillips RS. Heavy metal content of ayurvedic herbal medicine products. JAMA. 2004 Dec 15;292(23):2868-73.
- Saper RB, Phillips RS, Sehgal A, Khouri N, Davis RB, Paquin J, Thuppil V, Kales SN. Lead, mercury, and arsenic in US- and Indian-manufactured Ayurvedic medicines sold via the Internet. JAMA. 2008 Aug 27;300(8):915-23.
- Rao MM, Kumarmeena A, Galib. Detection of toxic heavy metals and pesticide residue in herbal plants which are commonly used in the herbal formulations. Environ Monit Assess. 2011 Oct;181(1-4):267-71. Epub 2011 Jan 6.
- Mercury in canned tuna still a concern: new tests reinforce a need for some people to limit consumption. Consum Rep. 2011 Jan;76(1):20-1.