Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Antioxidanty a deprese
Doplňky stravy s antioxidanty ani přípravky s kyselinou listovou nepomáhají se zlepšením nálady. Nicméně konzumace ovoce bohatého na antioxidanty, zeleniny a luštěnin a listové zeleniny bohaté na folát může snížit riziko deprese.
Podle nejnovějších údajů z CDC, výskyt všech našich top deseti zabijáků klesl nebo se stabilizoval, až na jeden – sebevraždu.
Hromadící se důkazy naznačují, že oxidující volné radikály mohou hrát důležitou úlohu v rozvoji různých neuropsychiatrických poruch, včetně klinické deprese. Například ve studii na téměř 300 000 Kanaďanech byla vyšší konzumace ovoce a zeleniny spojena s nižší pravděpodobností deprese, mentálního stresu, hlášení poruchy nálady a úzkostných poruch a špatného duševního zdraví. Závěrem bylo, že vzhledem k tomu, že zdravá strava, založená na vysokém příjmu ovoce a zeleniny, je bohatá na antioxidanty, může následně tlumit škodlivé účinky oxidačního stresu na duševní zdraví.
Ale to bylo založeno pouze na dotazování, kolik ovoce a zeleniny lidé jedli. Pokud změříte hladiny karotenoidních fytonutrientů u téměř 2000 osob po celé zemi, vyšší celková hladina karotenoidů v krvi byla spojena s nižší pravděpodobností zvýšených depresivních příznaků, a zdálo se, že existuje vztah dávky a reakce, což znamená, že čím vyšší hodnoty byly, tím lépe se lidé cítili.
Lykopen, červený pigment nacházející se především v rajčatech, ale také v melounu, růžovém grapefruitu, guavě, papáji, je nejsilnější antioxidant v rámci karotenoidní skupiny. Ve zkumavce je v zastavení volných radikálů asi 100krát účinnější než například vitamin E. A ve studii asi tisíce starších mužů a žen, ti, kteří jedli nejvíce rajčatových produktů, měli asi o polovinu nižší pravděpodobnost deprese. Vědci dospěli k závěru, že strava bohatá na rajčata může mít příznivý účinek na prevenci depresivních příznaků.
Bylo zjištěno, že vyšší příjem ovoce a zeleniny vede k nižšímu riziku vzniku deprese. Ale pokud jsou to antioxidanty, nemůžeme prostě jen užívat antioxidační pilulku? Ne, pouze antioxidanty z potravinových zdrojů jsou spojeny s ochrannými účinky proti depresi. Nikoliv antioxidanty z potravinových doplňků. Ačkoli rostlinné potraviny a z potravin odvozené fytochemikálie byly spojeny s přínosy pro zdraví, antioxidanty z potravinových doplňků se zdají být méně přínosné; ve skutečnosti mohou být i zdraví škodlivé. To může znamenat, že forma a dodání antioxidantů jsou důležité.
Pozorovaná souvislost však na druhou stranu nemusí vyplývat z působení antioxidantů, ale jiných stravovacích faktorů, jako je folát, který se také vyskytuje v ovoci, zelenině a ve stravě bohaté na rostliny. Ve studii zahrnující tisíce kancelářských pracovníků středního věku se konzumace velkého množství zpracovaných potravin ukázala být rizikovým faktorem pro rozvoj alespoň mírné či středně závažné deprese o pět let později, zatímco návyk konzumace nerafinovaných potravin se projevil jako ochranný. Ano, mohlo by to být kvůli vysokému obsahu antioxidantů v ovoci a zelenině, ale mohl to být také folát v listové zelenině a luštěninách, protože některé studie naznačují zvýšené riziko deprese u lidí, kteří ho nejspíš nepřijali dost.
Nízké hladiny folátu v krvi jsou spojeny s depresí, ale protože většina raných studií byla průřezových, což znamená, že zahrnovaly pouze krátký časový úsek, nevěděli jsme, zda nízký folát vedl k depresi nebo deprese vedla k nízkému folátu. Možná, že když máte propad nálady, nechce se vám zrovna jíst listovou zeleninu. Ale od té doby byla publikována řada kohortních studií, které sledovala lidi v průběhu času, a nízký příjem folátu ve stravě může skutečně představovat rizikový faktor pro těžkou depresi, až trojnásobně vyšší riziko. Všimněte si, že se jedná o příjem folátu ze stravy, nikoliv o doplňky kyseliny listové, takže účastníci skutečně jedli zdravé potraviny. Pokud dáte lidem pilulky s kyselinou listovou, nezdá se, že by fungovaly. To může být proto, že folát se nachází v tmavě zelené listové zelenině, jako je špenát. Oproti tomu kyselina listová je oxidovaná syntetická sloučenina, používaná v potravinářském obohacování a v doplňcích stravy, protože je stabilnější, ale na tělo může mít jiný účinek, jak jsem již zkoumal dříve.
Tato zjištění poukazují na důležitost získávat antioxidanty ze stravy raději než z potravinových doplňků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C D Pandya, K R Howell, A PIllai. Antioxidants as potential therapeutics for neuropsychiatric disorders. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2013 Oct 1;46:214-23.
- M E Payne, S E Steck, R R George, D C Steffens. Fruit, vegetable, and antioxidant intakes are lower in older adults with depression. J Acad Nutr Diet. 2012 Dec;112(12):2022-7.
- S Brody. High-dose ascorbic acid increases intercourse frequency and improves mood: a randomized controlled clinical trial. Biol Psychiatry. 2002 Aug 15;52(4):371-4.
- M A Beydoun, H A Beydoun, A Boueiz, M R Shroff, A B Zonderman. Antioxidant status and its association with elevated depressive symptoms among US adults: National Health and Nutrition Examination Surveys 2005-6. Br J Nutr. 2013 May;109(9):1714-29.
- T N Akbaraly, E J Brunner, J E Ferrie, M G Marmot, A Singh-Manoux. Dietary pattern and depressive symptoms in middle age. Br J Psychiatry. 2009 Nov;195(5):408-13.
- A L Sharpley, R Hockney. L McPeake, J R Gedes, P J Cowen. Folic acid supplementation for prevention of mood disorders in young people at familial risk: a randomised, double blind, placebo controlled trial. J Affect Disord. 2014 Oct;167:306-11.
- T Tolmunen, J Hintikka, A Ruusunen, S Voutilainen, A Tanskanen, V P Valkonen, H Viinamaki, G A Kaplan, J T Salonen. Dietary folate and the risk of depression in Finnish middle-aged men. A prospective follow-up study. Psychother Psychosom. 2004 Nov-Dec;73(6):334-9.
- S Gilbody, T Lightfoot, T Sheldon. Is low folate a risk factor for depression? A meta‐analysis and exploration of heterogeneity. J Epidemiol Community Health. 2007 Jul; 61(7): 631–637.
- K Niu, H Guo, M Kakizaki, Y Cui, K Ohmori-Matsuda, L Guan, A Hozawa, S Kuriyama, T Tsuboya, T Ohrui, K Furukawa, H Arai, I Tsuji, R Nagatomi. A tomato-rich diet is related to depressive symptoms among an elderly population aged 70 years and over: a population-based, cross-sectional analysis. J Affect Disord. 2013 Jan 10;144(1-2):165-70.
- NCHS Data Brief. Mortality in the United States, 2012. CDC. Number 168, October 2014.
- SE McMartin, FN Jacka, I Colman. The association between fruit and vegetable consumption and mental health disorders: evidence from five waves of a national survey of Canadians. Prev Med. 2013 Mar;56(3-4):225-30.
Images thanks to David via Flickr.