Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Antiperspiranty a rakovina prsu
Holení podpaží nedlouho před aplikací antiperspirantů může zvýšit vstřebávání hliníku. Mohlo by to vysvětlit větší množství nádorů a nepřiměřený výskyt rakoviny prsu ve vnějším horním kvadrantu prsu, tedy v blízkosti podpaží?
Slavný záznam případu zvaného Tajemství pohřebníka v časopisu New England Journal of Medicine již v 80. letech popisoval muže, jehož varlata se začala zmenšovat a prsa začala růst. Ukázalo se, že když na mrtvoly natíral balzámový krém, nenosíval rukavice. Došli k závěru, že v krému musí být nějaká estrogenní sloučenina, která se mu vstřebala skrz kůži do těla. Je to jeden z prvních popsaných případů.
Tento případ byl citován jako inspirace skupinou výzkumníků, která přišla s novou teorií vysvětlující tajemství rakoviny prsu. Proč se většina rakoviny prsu vyskytuje v horní vnější části prsou? Standardní vysvětlení bylo jednoduché: protože to je místo, kde se nachází většina prsní tkáně, jak se tzv. ocas prsu rozšiřuje až k podpaží.
Ale nevysvětluje to toto: Ne vždy to tak bývalo; došlo k posunu směrem k tomuto hornímu rohu. A nevysvětluje to větší genomickou nestabilitu a abnormality chromozomů, které mohou signalizovat prekancerózní změny. Zdá se, že se na té straně prsu něco děje, a to něco relativně nového, jen za posledních 50 let.
Je možné, že narůstající používání antiperspirantů, které se zvyšuje současně s výskytem rakoviny prsu, může být vysvětlením pro větší počet nádorů a nepřiměřený výskyt rakoviny prsu v horním vnějším kvadrantu prsu v blízkosti místa, kde je aplikována tyčinka, sprej nebo roll-on?
Mezi prsem a podpažím existuje volný průtok lymfatické tekutiny tam a zpět. A pokud měříte hladiny hliníku v prsou odstraněných po mastektomii, obsah hliníku v prsní tkáni ve vnějších oblastech v blízkosti podpaží byl výrazně vyšší, pravděpodobně kvůli těsnější blízkosti oblasti podpaží.
To je znepokojivé, protože alespoň v Petriho misce bylo prokázáno, že hliník je tzv. metalloestrogen, který má pro-estrogenní účinky na rakovinové buňky v prsu. Pokud normální buňky prsních tkání ve zkumavce vystavíme dlouhodobě koncentraci hliníku v těch rozmezích, která se nacházejí v prsu, vede to k prekancerózním typům změn. A pak, jakmile se buňky změní, tyto koncentrace mohou zvýšit migrační a invazivní činnost lidských rakovinových buněk prsu v Petriho misce.
To je důležité, protože ženy neumírají na samotný nádor v prsu, ale kvůli schopnosti rakovinných buněk šířit se a růst do vzdálených míst, jako jsou kosti, plíce, játra nebo mozek. Ale nás nezajímají Petriho misky; zajímají nás lidé.
V r. 2002 byl v časopise Journal of the National Cancer Institute publikován dokument, ve kterém jsou srovnány zvyky v užívání antiperspirantů u 800 pacientů přeživších rakovinu prsu s ženami, které rakovinu prsu nikdy neměly. Byla to první studie tohoto druhu a nenalezli žádné indikace souvislosti mezi těmito dvěma skupinami.
Na základě této studie časopis Harvard Women's Health Watch ujišťoval ženy, že antiperspiranty nezpůsobují rakovinu prsu; ženy, které se obávaly, že antiperspiranty mohou rakovinu prsu způsobit, nakonec mohou zůstat v klidu.
Ale o dva měsíce později, tato studie. Frekvence a časný nástup používání antiperspirantů/deodorantů spolu s holením v podpaží byl spojen s dřívějším věkem diagnózy rakoviny prsu, a to o 20 let dříve u žen, které užívají antiperspirant a holí si podpaží více než třikrát týdně. A zdá se, že fakt, zda začaly před nebo po jejich sladkých šestnáctinách, rozhodl o posunutí jejich rakoviny o 10 nebo 20 let. Vědci dospívají k závěru, že holení v podpaží spolu s používáním antiperspirantů může nakonec hrát u rakoviny prsu roli.
Ale co s tím má holení společného? Holení odstraňuje víc než jen podpažní ochlupení; odstraní podpažní kůži. Nakonec oholíte i horní vrstvu kůže. A zatímco je absorpce hliníku přes neporušenou kůži velmi malá, když odstraníte tuto vnější vrstvu žiletkou a pak si na ni nanesete nějaký antiperspirant, dosáhnete šestinásobného zvýšení absorpce hliníku skrz kůži. Takže to je dobrá zpráva pro ženy, které se neholí, ale na druhou stranu, vysoká absorpce hliníku kůží po oholení by měla donutit výrobce antiperspirantů k postupování s maximální opatrností.
Evropské bezpečnostní orgány a úřad FDA konkrétně doporučují antiperspiranty na poškozené nebo zraněné pokožce nepoužívat. Ale i holení před aplikací antiperspirantu může způsobit oděrky na kůži. Jsem si jistý, že každý ví o varování FDA, protože četl hlavu 21, část 350, podčást C50-5c1 kódu federálních předpisů.
Ale stravou do sebe dostáváme tolik hliníku, ze zpracovaných potravin – protispékavé složky ve směsích na palačinky, tavící látky v americkém sýru, masová pojiva, zahušťovadla omáček, prášky do pečiva, sladkosti – že je přispění z podpažních antiperspirantů ve srovnání s tímto pravděpodobně minimální.
Ale všechno se změnilo v roce 2004, kdy byl hlášen případ ženy s bolestí kostí a únavou, kterou jí způsobila toxicita hliníku, ale během několika měsíců od zastavení používání antiperspirantu, který denně používala na své pravidelně holené podpaží, se její hladiny hliníku snížily a její symptomy se vyřešily. I když ne všichni vstřebají tolik hliníku, tento případ naznačuje, že při častém používání antiperspirantů obsahujících hliník je nutná opatrnost.
Nedávno bylo prokázáno, že ženy s rakovinou prsu mají dvojnásobnou hladinu hliníku v prsou ve srovnání s ženami bez rakoviny prsu, i když to neprokazuje příčinu a následek. Možná, že hliník přispěl k rakovině, nebo možná rakovina přispěla k hliníku. Možná, že nádory jen více nasávají hliník? Následný výzkum naznačuje, že toto alternativní vysvětlení je nepravděpodobné. Takže, jak jsme na tom teď?
Nejnovější posudek na toto téma došel k závěru, že v důsledku nových údajů, vzhledem k tomu, že hliník může být toxický a nijak ho nepotřebujeme, je snížení koncentrace tohoto kovu v antiperspirantech naléhavou záležitostí. Nebo přinejmenším by mělo být uvedeno na štítku: Nepoužívejte po holení. Nebo bychom mohli úplně přestat používat antiperspiranty obsahující hliník.
Ale pak, nebudeme zapáchat? Ironií je, že antiperspiranty to mohou zhoršit. Zvyšují výskyt typů bakterií, které způsobují tělesný zápach. Je to jako příběh s antidepresivními léky, které mohou v dlouhodobém horizontu vést k větší depresi. Čím více používáme antiperspiranty, tím více je můžeme potřebovat. Jak úžasně výhodné pro průmysl s obratem miliardy dolarů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Pineau A, Fauconneau B, Sappino AP, Deloncle R, Guillard O. If exposure to aluminium in antiperspirants presents health risks, its content should be reduced. J Trace Elem Med Biol. 2014 Apr;28(2):147-50.
- Guillard O, Fauconneau B, Olichon D, Dedieu G, Deloncle R. Hyperaluminemia in a woman using an aluminum-containing antiperspirant for 4 years. Am J Med. 2004 Dec 15;117(12):956-9.
- Mannello F, Ligi D, Canale M. Aluminium, carbonyls and cytokines in human nipple aspirate fluids: Possible relationship between inflammation, oxidative stress and breast cancer microenvironment. J Inorg Biochem. 2013 Nov;128:250-6.
- Darbre PD, Pugazhendhi D, Mannello F. Aluminium and human breast diseases. J Inorg Biochem. 2011 Nov;105(11):1484-8.
- Pineau A, Guillard O, Favreau F, Marrauld A, Fauconneau B. In vitro study of percutaneous absorption of aluminum from antiperspirants through human skin in the Franz™ diffusion cell. J Inorg Biochem. 2012 May;110:21-6.
- Darbre PD, Mannello F, Exley C. Aluminium and breast cancer: Sources of exposure, tissue measurements and mechanisms of toxicological actions on breast biology. J Inorg Biochem. 2013 Nov;128:257-61.
- [authors unlisted] 76/768/EEC. OJ L 262, 27.9.1976, p. 169.
- Darbre PD. Aluminium, antiperspirants and breast cancer. J Inorg Biochem. 2005 Sep;99(9):1912-9.
- Exley C, Charles LM, Barr L, Martin C, Polwart A, Darbre PD. Aluminium in human breast tissue. J Inorg Biochem. 2007 Sep;101(9):1344-6.
- Darbre PD, Bakir A, Iskakova E. Effect of aluminium on migratory and invasive properties of MCF-7 human breast cancer cells in culture. J Inorg Biochem. 2013 Nov;128:245-9.
- Flarend R, Bin T, Elmore D, Hem SL. A preliminary study of the dermal absorption of aluminium from antiperspirants using aluminium-26. Food Chem Toxicol. 2001 Feb;39(2):163-8.
- Rodrigues-Peres RM, Cadore S, Febraio S, Heinrich JK, Serra KP, Derchain SF, Vassallo J, Sarian LO. Aluminum concentrations in central and peripheral areas of malignant breast lesions do not differ from those in normal breast tissues. BMC Cancer. 2013 Mar 8;13:104.
- McGrath KG. An earlier age of breast cancer diagnosis related to more frequent use of antiperspirants/deodorants and underarm shaving. Eur J Cancer Prev. 2003 Dec;12(6):479-85.
- Callewaert C, Hutapea P, Van de Wiele T, Boon N. Deodorants and antiperspirants affect the axillary bacterial community. Arch Dermatol Res. 2014 Oct;306(8):701-10.
- Darbre PD. Underarm antiperspirants/deodorants and breast cancer. Breast Cancer Res. 2009;11 Suppl 3:S5.
- [authors unlisted] 21 CFR Ch. I (4–1–12 Edition). Pt. 350. PART 350—ANTIPERSPIRANT DRUG. PRODUCTS FOR OVER-THE- COUNTER HUMAN USE.
- Mirick DK, Davis S, Thomas DB. Antiperspirant use and the risk of breast cancer. J Natl Cancer Inst. 2002 Oct 16;94(20):1578-80.
- Ellsworth DL, Ellsworth RE, Love B, Deyarmin B, Lubert SM, Mittal V, Hooke JA, Shriver CD. Outer breast quadrants demonstrate increased levels of genomic instability. Ann Surg Oncol. 2004 Sep;11(9):861-8.
- Turner GA, Moore AE, Marti VP, Paterson SE, James AG. Impact of shaving and anti-perspirant use on the axillary vault. Int J Cosmet Sci. 2007 Feb;29(1):31-8.
- Mannello F, Tonti GA, Medda V, Simone P, Darbre PD. Analysis of aluminium content and iron homeostasis in nipple aspirate fluids from healthy women and breast cancer-affected patients. J Appl Toxicol. 2011 Apr;31(3):262-9.
- Finkelstein JS, McCully WF, MacLaughlin DT, Godine JE, Crowley WF Jr. The mortician's mystery. Gynecomastia and reversible hypogonadotropic hypogonadism in an embalmer. N Engl J Med. 1988 Apr 14;318(15):961-5.
- [no authors listed] Antiperspirants don't cause breast cancer. Harv Womens Health Watch. 2003 Jan;10(5):7.
- Walton JR. Aluminum involvement in the progression of Alzheimer's disease. J Alzheimers Dis. 2013;35(1):7-43.
- Soni MG, White SM, Flamm WG, Burdock GA. Safety evaluation of dietary aluminum. Regul Toxicol Pharmacol. 2001 Feb;33(1):66-79.
- Sappino AP, Buser R, Lesne L, Gimelli S, Béna F, Belin D, Mandriota SJ. Aluminium chloride promotes anchorage-independent growth in human mammary epithelial cells.
- Darbre PD. Metalloestrogens: an emerging class of inorganic xenoestrogens with potential to add to the oestrogenic burden of the human breast. J Appl Toxicol. 2006 May-Jun;26(3):191-7.
- Kirsch I. Antidepressants and the Placebo Effect. Z Psychol. 2014;222(3):128-134.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Video credit: Tyler McReynolds, Teetotalin LLC.