Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Benefity a rizika sluneční expozice
Nemusíme si vybírat mezi dvěma zly: rakovinou kůže, nebo rakovinou vnitřních částí těla v důsledku nedostatku vitamínu D.
Do přelomu 20. století byla křivice, nemoc z nedostatku vitaminu D, značně rozšířená, a to díky životu ve městě. Lidé žili ve stínu budov a ve vzduchu se vznášely saze z uhlí.
Mlékárenský průmysl se chopil příležitosti a obohacoval mléko vitaminem D, což ostatně dělal i pivovarský průmysl. Reklama upozorňuje, že „Pivo je pro vás přínosem“. A pivo spolu s vitaminem D je mimořádně dobré, tak ho pijte každý den. Nyní máme k dispozici zdravější varianty, například pomerančový džus obohacený vitaminem D. K dosažení doporučených hladin je třeba 15 až 20 šálků mléka, piva a/nebo džusu každý den.
Získání takových dávek skutečně vyžaduje pomoc slunce nebo doplňků stravy. Sluneční světlo dodává většině lidí 90 až 95 % vitaminu D. Hrozba rakoviny kůže je skutečná, nicméně se převážně jedná o chronické a nadměrné slunění a spálení kůže. Máme k dispozici jen málo důkazů, že při minimální, rozumné expozici slunečnímu světlu dochází k výraznému zvýšení rizika rakoviny kůže. Proč se ale přesto vystavovat riziku, když můžeme vitamin D získat z doplňků stravy?
Ale v zájmu poctivé argumentace se ptejme, co kdyby nebyly k dispozici žádné doplňky. Co takhle se pokusit zhodnotit pozitivní a negativní účinky expozice slunečnímu záření? Na jedné straně máme asociace, například odborné dermatologické společnosti, které doporučují, aby se lidé nevystavovali přímému slunečnímu záření bez solární protekce. Koneckonců sluneční UV záření je prokázaný karcinogen, který je zodpovědný za polovinu všech malignit u lidí bílé pleti, a solární studia jsou obviňována ze zlehčování těchto rizik.
Dokonce i ti, kteří přijímají peníze od solárií a podobného byznysu, uznávají, že nadměrné vystavování se slunci může zvýšit riziko rakoviny kůže. Nicméně patří k zastáncům umírněnosti a obhajují „citlivé vystavování se slunci“. Obviňují výrobce fotoprotektivních produktů z nadměrného zveličování rizika, i když těžší je zpochybňovat motivy dermatologů. Ti v podstatě vystupují proti jejich finančním zájmům, protože se denně setkávají s rakovinou kůže. Obhájci UV záření však uvádějí, že jakási „propaganda solární fobie“ může nadělat více škody než užitku. Poukazují na studie jako je tato: švédská studie zjistila, že pacienti s diagnózou rakoviny kůže mají delší dobu přežití a mají méně srdečních infarktů a zlomenin kyčle.
Média samozřejmě milují titulky jako: „Opalujte se, budete žít déle!“ Ale se sníženou úmrtností bylo spojeno pouze přirozené vystavování se UV záření. Umělá expozice UV záření, například opalování v soláriích, byla spojena se zvýšenou úmrtností. Pravděpodobně to tedy nesouvisí s vitaminem D. Proč tedy ti, kteří se pohybují venku tak často, že se u nich rozvine rakovina kůže, žijí déle? Možná právě proto, že pobíhají venku. Častější pohyb na čerstvém vzduchu může vysvětlovat, proč žijí déle.
Vyšší expozice UV záření zde v USA ale byla spojena s kratší, ne delší dobou života. Máme k dispozici modelové studie, z nichž je patrné, že nejméně 50 000 úmrtí na rakovinu v USA může být způsobeno nízkou hladinou vitaminu D. Těm by se dalo předejít častějším vystavením se slunečnímu světlu, ale došlo by k úmrtí 12 000 obyvatel USA z důvodu rakoviny kůže. Přínosy by převažovaly nad riziky, ale opět se ptám: proč přijmout jakékoliv riziko, kdy můžeme získat veškerý vitamin D, který potřebujeme, z doplňků stravy?
Odkud vlastně pochází předpoklad, že vitamin D brání vzniku vnitřních onkologických onemocnění? Z intervenčních studií, v nichž lidem byly podávány doplňky s vitaminem D, ale nebyli vystaveni UV záření. Není to tedy vysloveně kontroverzní. Problém je, že je potřeba vybrat si to menší zlo: rakovina kůže nebo rakovina vnitřních orgánů způsobená nedostatkem vitaminu D. Nicméně teď ignorujeme skutečnost, že existuje ještě třetí cesta.
Během našich dějin jsme nežili dost dlouho na to, abychom se museli trápit rakovinou kůže, a pro vitamin D jsme nechodili do lékárny. Pokud chcete pouze vypadat přitažlivěji, co takhle jíst více ovoce a zeleniny? Zde vidíte modelku konzumující kapustu a modelku opálenou díky UV záření. Zlatavý odstín získaný z karotenoidních fytonutrientů zvítězil, což ostatně bylo zjištěno i u asijských a afroamerických žen. Co takhle se tedy vydat na cestu ke zdravému opálení za pomoci… zdravého stravování.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Wacker, M F Holick. Sunlight and Vitamin D: A global perspective for health. Dermatoendocrinol. 2013 Jan 1;5(1):51-108.
- J Reichrath. Skin cancer prevention and UV-protection: how to avoid vitamin D-deficiency? Br J Dermatol. 2009 Nov;161 Suppl 3:54-60.
- G A Plotnikoff. The Physiology and Treatment of Vitamin D Deficiency. Mayo Clinic Proceedings;May2004, Vol. 79 Issue 5, p694.
- M F Holick. Vitamin D deficiency: what a pain it is. Mayo Clin Proc. 2003 Dec;78(12):1457-9.
- A V Dahl. Sun exposure, vitamin D metabolism, and skin cancer. Mayo Clin Proc. 2004 May;79(5):699-700; author reply 700-1.
- P Brondum-Jacobsen, B G Nordestgaard, S F Nielsen, M Benn. Skin cancer as a marker of sun exposure associates with myocardial infarction, hip fracture and death from any cause. Int J Epidemiol. 2013 Oct;42(5):1486-96.
- J E Ferrie, S Ebrahim. Sun exposure and longevity: a blunder involving immortal time. Int J Epidemiol. 2014 Jun;43(3):639-44.
- G Barsh, L D Attardi. A healthy tan? N Engl J Med. 2007 May 24;356(21):2208-10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17522405
- W B Grant. In defense of the sun: An estimate of changes in mortality rates in the United States if mean serum 25-hydroxyvitamin D levels were raised to 45 ng/mL by solar ultraviolet-B irradiance. Dermatoendocrinol. 2009 Jul;1(4):207-14.
- S W Lin, D C Wheeler, Y Park, M Spriggs, A R Hollenbeck, D M Freedman, C C Abnet. Prospective study of ultraviolet radiation exposure and mortality risk in the United States. Am J Epidemiol. 2013 Aug 15;178(4):521-33.
- W B Grant, C F Garland, M F Holick. Comparisons of estimated economic burdens due to insufficient solar ultraviolet irradiance and vitamin D and excess solar UV irradiance for the United States. Photochem Photobiol. 2005 Nov-Dec;81(6):1276-86.
- B A Gilchrest. Sun protection and Vitamin D: three dimensions of obfuscation. J Steroid Biochem Mol Biol. 2007 Mar;103(3-5):655-63.
- C E Lefevre, D I Perrett. Fruit over sunbed: carotenoid skin colouration is found more attractive than melanin colouration. Q J Exp Psychol (Hove). 2015;68(2):284-93.
- L Yang, M Lof, M B Veierød, S Sandin, H O Adami, E Weiderpass. Ultraviolet exposure and mortality among women in Sweden. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2011 Apr;20(4):683-90.
- Keen SB1, Yelverton CB, Rapp SR, Feldman SR. UV light abuse as a substance-related disorder: clinical implications.
Image thanks to Barni1 via Pixabay.