Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bezpečnější skořice
Mezi čtyři nejběžnější druhy skořice patří vietnamská, čínská (cassia), indonéská a pravá ceylonská skořice. Pokud jde o hladinu kumarinu, který může být ve vysokých dávkách toxický pro játra, která skořice je nejbezpečnější?
Na žebříčku oblíbenosti koření je na druhém místě, hned za černým pepřem, skořice.
Skořice je rozemletá vnitřní kůra čtyř různých druhů skořicovníků. Máme vietnamskou skořici, čínskou skořici, indonéskou skořici a také cejlonskou skořici.
Nedávný odborný posudek vzbudil obavy ohledně jednoho z těchto druhů. Důvodem je sloučenina zvaná kumarin. Nové poznatky z výzkumu na lidech naznačují, že může být toxický pro játra. Jeho použití v potravinářství je zakázáno, stále se však přirozeně nachází v čínské skořici, někdy uváděné pod názvem skořice cassia. V takzvané pravé cejlonské skořici jej není významné množství. O zbylých dvou druzích nemáme dostatek informací.
Toto přiřazení k barvám semaforu neplatí pro občasné konzumenty skořice. Tohle označení má význam pro lidi, kteří mají skořici rádi a konzumují jí hodně, například 1 čajovou lžičku a více každý den. Nicméně to by měli ideálně dělat všichni, protože skořice nabízí řadu zdraví prospěšných účinků: protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační, protinádorové, kardiovaskulární. Dokáže také snižovat hladinu cholesterolu a posilovat imunitní systém. Zvláště užitečná je pro lidi s cukrovkou nebo prediabetem. Pokud tedy jíte skořici každý den, je to skvělé, jen se ujistěte, že jde o správný druh.
Ve Velké Británii pod názvem skořice vždy najdete cejlonskou skořici. Čínská skořice je označena jako cassia. V USA však mohou být oba druhy označeny jako skořice. A protože ta čínská je levnější, na pultech obchodů ji nacházíme nejčastěji. Vždy se tedy ujistěte, že je na obalu uvedena přímo cejlonská skořice.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Abraham K, Wöhrlin F, Lindtner O, Heinemeyer G, Lampen A. Toxicology and risk assessment of coumarin: focus on human data. Mol Nutr Food Res. 2010 Feb;54(2):228-39.
- Gruenwald J, Freder J, Armbruester N. Cinnamon and health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2010 Oct;50(9):822-34.
- Akilen R, Tsiami A, Devendra D, Robinson N. Glycated haemoglobin and blood pressure-lowering effect of cinnamon in multi-ethnic Type 2 diabetic patients in the UK: a randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial. Diabet Med. 2010 Oct;27(10):1159-67.
- Davis PA, Yokoyama W. Cinnamon intake lowers fasting blood glucose: meta-analysis. J Med Food. 2011 Sep;14(9):884-9.
Images thanks to photo8, Badagnani via flickr, and FotoosVanRobin via Wikimedia