Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bezpečnost estragonu
Dlouhodobé znepokojení ohledně určitých izolovaných složek obsažených v koření estragonu se rozšířilo i na samotné listy, o jejichž bezpečnosti nyní také pochybujeme.
Před desítkami let se objevila obava z některých složek koření estragonu, a to až natolik, že agentura Evropské komise pro ochranu spotřebitele, veřejné zdraví, zemědělství a bezpečnost potravin došla nakonec k závěru, že jedna z jeho hlavních složek může poškodit DNA, způsobit rakovinu, a proto bychom jej měli omezit a snížit jeho používání.
Ale mluvili o chemické látce izolované z estragonu, která se používá jako dochucovadlo alkoholických nápojů, konzervovaných ryb, a tuků a olejů. Nedávno, v roce 2011, dospěly přehledy studií k závěru, že konzumace samotných listů estragonu nepředstavuje téměř žádné či jen minimální riziko, ale vycházeli ze studií provedených na potkanech.
Uklidnila mě studie z roku 2012, která naznačuje, že zatímco izolovaný chemický estragon může být skutečně toxický pro lidské jaterní buňky, výtažky z celých listů nikoli, z čehož vyplývá, že tato potravina jako celek může obsahovat sloučeniny, které potlačují její toxický efekt. A tak jsem to chtěl nechat a ani o tom netočit žádné video, protože estragon se zdál být jasný.
Ale studie z roku 2013 o lidských bílých krvinkách otázku znovu otevřela, když zjistila, že výtažek z celého listu estragonu může mít přece jen vlastnosti poškozující DNA – vzpomínáte na kometový test? Vědci docházejí k závěru, že estragon se zdá být alespoň do jisté míry skutečně mutagenní. Současná data však nejsou dostatečně komplexní, aby bylo možné vyvodit pevné závěry s ohledem na možné riziko pro lidské zdraví při trvalém užívání, ani dostatečně komplexní k tomu, aby stanovila bezpečnou dávku nebo kvantifikovala riziko. Nicméně k budoucímu použití estragonu ve stravě či rostlinné medicíně by mělo dojít s přihlédnutím k jeho potenciální toxicitě.
Takže, co jsem si z toho všeho vzal? No, moje rodina jí estragon tak zřídka, že to asi náš příjem vůbec neovlivní, ale pokud jste blázni do estragonu, navrhuji Vám omezit jeho příjem a nahradit jej jinými bylinkami, jako např. špetkou fenyklu nebo anýzu nebo kerblíku, které všechny mají podobný lékořicový nádech. Jediné varování, které jsem našel, je, že pokud si vyberete kerblík, byl bych opatrný, neboť se dost podobá bylině, kterou znal až příliš dobře Sokrates – bolehlavu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D. Obolskiy, I. Pischel, B. Feistel, N. Glotov, M. Heinrich. Artemisia dracunculus L. (Tarragon): A critical review of its traditional use, chemical composition, pharmacology, and safety. J. Agric. Food. Chem. 2011 59(21):11367 - 11384
- F. Nesslany, D. Parent-Massin, D. Marzin. Risk assessment of consumption of methylchavicol and tarragon: The genotoxic potential in vivo and in vitro. Mutat. Res. 2010 696(1):1 - 9
- H. Kalantari, H. Galehdari, Z. Zaree, R. Gesztelyi, B. Varga, D. Haines, M. Bombicz, A. Tosaki, B. Juhasz. Toxicological and mutagenic analysis of Artemisia dracunculus (tarragon) extract. Food Chem. Toxicol. 2013 51C:26 - 32
- Scientific Committee on Food. 2001. Opinion of the Scientific Committee on Food on Estragole (1-Allyl-4-methoxybenzene).
- M. Bidri, M. Conti, J.F. Franetich, M. Tefit, D. Mazier, M. Arock, I. Vouldoukis. Fresh aromatic herbs containing methylchavicol did not exhibit the pro-oxidative effects of pure methylchavicol on a human hepatoma cell line, HepG2. Ann Pharm Fr. 2012 Sep;70(5):256-63. doi: 10.1016/j.pharma.2012.06.005. Epub 2012 Sep 3.
Images thanks to Dominikmatus and Petr Filippov via Wikimedia Commons. Thanks also to Maxim Fetissenko and Laurie-Marie Pisciotta for their Keynote help.