Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Blokuje mléko v kávě její příznivé účinky?
Jak si vybrat nejzdravější kávu a jaké účinky má přidání kravského a sójového mléka do kávy?
Zde vidíte graf úmrtnosti a konzumace kávy. Naznačuje, že lidé pijící kávu žijí déle než ti, kteří ji nepijí. Může to být proto, že káva může mít příznivé účinky na zánět v těle, funkci plic, citlivost na inzulín a deprese. Tyto přínosy mohou být částečně připsány třídě polyfenolů, fytoživinám nacházejícím se v kávových zrnech. Jde o kyselinu chlorogenovou; má prokázané příznivé účinky. Například v této a podobných studiích, kde tuto látku vědci podávali ve formě pilulky. Výsledkem byly příznivé účinky, jako je okamžité snížení krevního tlaku, kdy systolický i diastolický krevní tlak poklesly během pár hodin od konzumace. Dobře, která káva má této látky nejvíce? Již víme, že bychom si měli vybírat nejčervenější rajče a nejoranžovější batát, protože mnoho rostlinných pigmentů jsou vlastně antioxidanty. Jak si vyberete tu nejzdravější kávu?
Více než stovka různých druhů kávy byla podrobena testování. Různé druhy měly různý obsah kofeinu, ale obsah kyseliny chlorogenové se někdy lišil až třicetinásobně. V důsledku toho může mít výběr kávy velký vliv na možné zdravotní přínosy její konzumace. Takže když studie ukazují, že jeden šálek kávy pomůže s tímto nebo tímto, může nám to vlastně nějak pomoci, když se různé kávy obsahem tolik liší? Zajímavé je, že nejvíce k širokému rozpětí obsahu kyseliny chlorogenové přispěla káva zakoupená ve Starbucks. Jejich káva měla totiž extrémně nízký obsah kyseliny chlorogenové, průměrně 10x nižší než ostatní kávy. Možná je to kvůli tomu, že ve Starbucks kávu praží příliš silně. Čím je káva praženější, tím menší má obsah této látky. Zdá se, že je látka částečně znehodnocena procesem pražení. Kofein je docela stabilní látka, ale silné pražení může v kávových zrnech zničit skoro 90 % kyseliny chlorogenové.
Rozdíl mezi lehce středně praženou a středně praženou kávou však nestačil k tomu, aby byla celková antioxidační kapacita krve po vypití kávy nějak odlišná. Oba druhy kávy tělo zásobily antioxidanty přibližně stejně. Zdá se, že další faktory, jako je například způsob přípravy nápoje nebo proces odstranění kofeinu, nemají velký vliv. A co přidání mléka?
Dlouhodobí fanoušci mých videí si možná vzpomenou na jedno mé staré video, ve kterém jsem ukázal, že přidáním mléka dojde k potlačení ochranných účinků čaje na činnost tepen. Když se napijete černého čaje, váš oběhový systém bude fungovat během několika hodin znatelně lépe. Když však do čaje přidáte mléko, tyto účinky se jeho vlivem zcela utlumí. Zde vidíte velké zlepšení činnosti tepen po vypití zeleného čaje. Když však vypijete stejné množství čaje s přidaným mlékem, je to jako byste čaj vůbec nevypili. Vědci si myslí, že za tím stojí kasein. Kasein je druh mléčné bílkoviny, která se váže na fytoživiny z čaje. Skutečnost, že zlepšení funkcí oběhového systému bylo zcela potlačeno přidáním mléka, může mít dalekosáhlé důsledky pro náš způsob přípravy a konzumace čaje. Jinými slovy, možná bychom do čaje neměli přidávat mléko, ani si nedávat smetanu na bobulovité ovoce. Zdá se totiž, že mléko má stejný vliv také na fytoživiny z bobulovitého ovoce a čokolády. Podívejte se. Když si dáte mléčnou čokoládu, antioxidační kapacitu to nijak moc neovlivní. Pokud si však dáte hořkou čokoládu, dočkáte se výrazného nárůstu během hodiny.
Dobře, ale není to jen kvůli tomu, že v mléčné čokoládě bývá menší podíl na antioxidanty bohatého kakaa? Mléčná čokoláda může obsahovat třeba jen 20 % kakaa, zatímco kvalitní hořká čokoláda může mít třeba 70 % obsahu kakaové hmoty. Není to však jen tím. Tady vidíte, kolik žádané fytoživiny z kakaa se dostane až do krevního oběhu, když si dáme hořkou čokoládu. A tady máme porovnání s mléčnou čokoládou. Pokud byste si dali stejné množství hořké čokolády se sklenicí mléka, polovina množství žádoucí látky by se nevstřebala.
To by tedy bylo kakao, co kávová zrna? Když byla ve zkumavce káva smíchána s mlékem, antioxidační kapacita se snížila o více než polovinu, a to bylo mléka jen trochu. Pokud přidáte množství mléka odpovídající caffè latte, ubyde až 95 % antioxidantů.
Dobře, ale to, co se děje ve zkumavce, nemusí být nutně pravdivé v lidském těle. Dokud to nevyzkoušíme, nemůžeme to vědět. A skutečně. V průběhu dne bylo u lidí popíjejících kávu s mlékem naměřeno znatelně méně kyseliny chlorogenové v krevním řečišti. Vstřebávání bylo o více než polovinu horší než u černé kávy.
A co sójové mléko? Z pokusů ve zkumavkách to vypadá, že fytoživiny z kávy se vážou nejen na mléčné bílkoviny, ale také na vaječné a sójové bílkoviny. Tady si můžete prohlédnout počítačovou modelaci ukazující, jak se tyto kávové sloučeniny mohou usadit v zákoutích a skulinách mléčných, vaječných (z bílku) a sójových bílkovin. Jenže to, co se děje ve zkumavkách nebo v počítačových simulacích, nemusí odpovídat ději v lidském těle. V případě vaječných bílkovin výzkum na lidech stále nebyl proveden, takže nevíme, jestli v případě zapíjení omelet černou kávou zhoršíte vstřebatelnost. Ani u sójového mléka jsme to nevěděli…tedy až dosud.
Je pravda, že sójové mléko má oproti kravskému mléku rozhodně určité výhody, ale jak je to se vstřebáváním fytoživin z kávy, zhoršuje je? Odpověď zní: Ne. Žádný významný rozdíl ve vstřebávání fytoživin mezi černou kávou a kávou se sójovým mlékem nebyl zjištěn. Zjevně se dělo to, že sójová bílkovina se zpočátku skutečně navázala na sloučeniny z kávy, nahoře v tenkém střevě, ale naše prospěšné bakterie byly později schopné toto spojení přerušit a umožnit živiny vstřebat v další části střeva. Takže s ohledem na to, že na rozdíl od mléčné bílkoviny je vazbu fytoživin z kávy na sójové bílkoviny možno zase rozpustit, je nejspíše jedno, jestli si do kávy dáte sójové mléko.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Loftfield E, Freedman ND, Graubard BI, et al. Association of Coffee Consumption With Overall and Cause-Specific Mortality in a Large US Prospective Cohort Study. Am J Epidemiol. 2015;182(12):1010-1022.
- Crippa A, Discacciati A, Larsson SC, Wolk A, Orsini N. Coffee consumption and mortality from all causes, cardiovascular disease, and cancer: a dose-response meta-analysis. Am J Epidemiol. 2014;180(8):763-775.
- Mubarak A, Bondonno CP, Liu AH, et al. Acute effects of chlorogenic acid on nitric oxide status, endothelial function, and blood pressure in healthy volunteers: a randomized trial. J Agric Food Chem. 2012;60(36):9130-9136.
- Ludwig IA, Mena P, Calani L, et al. Variations in caffeine and chlorogenic acid contents of coffees: what are we drinking?. Food Funct. 2014;5(8):1718-1726.
- Mills CE, Oruna-Concha MJ, Mottram DS, Gibson GR, Spencer JP. The effect of processing on chlorogenic acid content of commercially available coffee. Food Chem. 2013;141(4):3335-3340.
- Corrêa TA, Monteiro MP, Mendes TM, et al. Medium light and medium roast paper-filtered coffee increased antioxidant capacity in healthy volunteers: results of a randomized trial. Plant Foods Hum Nutr. 2012;67(3):277-282.
- Lorenz M, Jochmann N, Von Krosigk A, et al. Addition of milk prevents vascular protective effects of tea. Eur Heart J. 2007;28(2):219-223.
- Serafini M, Testa MF, Villaño D, et al. Antioxidant activity of blueberry fruit is impaired by association with milk. Free Radic Biol Med. 2009;46(6):769-774.
- Serafini M, Bugianesi R, Maiani G, Valtuena S, De Santis S, Crozier A. Plasma antioxidants from chocolate. Nature. 2003;424(6952):1013.
- Sánchez-González I, Jiménez-Escrig A, Saura-Calixto F. In vitro antioxidant activity of coffees brewed using different procedures (Italian, espresso and filter). Food Chem. 2005;90(1-2):133-139.
- Duarte GS, Farah A. Effect of simultaneous consumption of milk and coffee on chlorogenic acids' bioavailability in humans. J Agric Food Chem. 2011;59(14):7925-7931.
- Budryn G, Pałecz B, Rachwał-Rosiak D, et al. Effect of inclusion of hydroxycinnamic and chlorogenic acids from green coffee bean in β-cyclodextrin on their interactions with whey, egg white and soy protein isolates. Food Chem. 2015;168:276-287.
- Felberg I, Farah A, Monteiro MC, de O. Godoy RL, Pacheco S, et al. Effect of simultaneous consumption of soymilk and coffee on the urinary excretion of isoflavones, chlorogenic acids and metabolites in healthy adults. J Funct Foods. 2015;19:688-699.
Image credit: StockSnap via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.