Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Příznivé účinky borůvek na náladu a pohyblivost
Randomizované, dovjitě zaslepené a placebem kontrolované studie… borůvek!
Konzumace bobulovitého ovoce dokáže posílit příznivé signalizační procesy v mozku. Rostlinné potraviny jsou naším hlavním zdrojem antioxidačních a protizánětlivých látek. Některé rostlinné potraviny však mohou být lepší než jiné. Jak jsem vysvětlil již dříve, jeden šálek borůvek denně může zlepšit kognitivní schopnosti u starších dospělých osob. Ukázala to tato randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. A totéž platí i u dětí, stačí jediné jídlo s borůvkami, ačkoliv dva šálky mohou působit účinněji než jen jeden.
Jediná porce bobulovitého ovoce může také zlepšit naši náladu. Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná křížová studie, v níž děti dostávaly řadu otázek. Ptali se jich, zda se cítí zaujatí, nadšení a silní a také, jak slabý nebo silný daný pocit je. Před a po vypití placeba se děti cítily stejně. Ovšem přibližně dvě hodiny po konzumaci dvou šálků borůvek bylo popisované hodnocení nálady mnohem lepší. Cítily se nadšenější, pozornější, bdělejší, inspirovanější. To bylo u mladých dospělých ve věku od 18 do 21 let; u dětí mezi 7-10 lety to dopadlo stejně. Mají si snad dát nějaký nový, nebezpečný lék na zlepšování nálady, případně Ritalin? Ne, stačí borůvky – jediná porce.
Borůvky samozřejmě nezvládnou všechno. Ačkoli šálek borůvek zjevně dokáže zlepšit funkci mozku, nebylo pozorováno žádné zlepšení chůze nebo rovnováhy. Možná kdybychom zkusili dva šálky denně? Pojďme na to!
Mohly by mít dva šálky mražených borůvek denně po dobu šesti týdnů vliv na funkční mobilitu u dospělých nad 60 let? Pojďme to zjistit. Je vážně úžasné, že taková studie vůbec vznikla. Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin. První dostávala borůvky, druhá mrkvovou šťávu. Vědci měřili například schopnost rovnovážné chůze. Účastníci měli za úkol udržet rovnováhu při chůzi úzkou cestičkou.
Cestičku vytyčovala dvě jasně žlutá lana. Účastníci měli za úkol projít mezi nimi. Borůvky při pokusu porazily mrkvovou šťávu. Borůvková skupina se dočkala značných zlepšení, což nám naznačuje, že obohacení stravy o borůvky nám může poskytnout obranu proti poklesu funkční mobility spojené s pokročilejším věkem. Když se výzkumníci zpětně zamysleli, napadlo je, že možná měli jako kontrolní prostředek použít raději okurku, mrkev by totiž také mohla nějak prospět. Tím pádem jsou však výsledky borůvek ještě působivější. Každopádně tato studie ukazuje na potřebu dalšího výzkumu v oblasti obohacení stravy o borůvky. Borůvky by mohly sloužit jako nefarmakologické opatření proti poklesu tělesných funkcí u starších lidí a pomoci jim být nezávislí. Jinak řečeno, výživové intervence s potravinami bohatými na fytoživiny, jako jsou borůvky, mohou vést k odhalení potenciálně silné strategie k boji s některými nežádoucími účinky neurodegenerace související s věkem.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Whyte AR, Schafer G, Williams CM. Cognitive effects following acute wild blueberry supplementation in 7- to 10-year-old children. Eur J Nutr. 2016;55(6):2151-2162.
- Miller MG, Hamilton DA, Joseph JA, Shukitt-Hale B. Dietary blueberry improves cognition among older adults in a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Eur J Nutr. 2018;57(3):1169-1180.
- Schrager MA, Hilton J, Gould R, Kelly VE. Effects of blueberry supplementation on measures of functional mobility in older adults. Appl Physiol Nutr Metab. 2015;40(6):543-549.
- Khalid S, Barfoot KL, May G, Lamport DJ, Reynolds SA, Williams CM. Effects of Acute Blueberry Flavonoids on Mood in Children and Young Adults. Nutrients. 2017;9(2):E158.
- Watson D, Clark LA, Tellegen A. Development and validation of brief measures of positive and negative affect: The PANAS scales. J Pers Soc Psychol. 1988;54(6):1063–1070.
- Miller MG, Shukitt-Hale B. Berry fruit enhances beneficial signaling in the brain. J Agric Food Chem. 2012;60(23):5709-5715.
Image credit: Jess Watters via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.