Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Boj s deseti charakteristickými znaky rakoviny stravou
Potraviny pro boj s rakovinou. Základem prevence rakoviny jsou rostliny, ne pilulky.
„Valná většina výzkumu rakoviny je věnována hledání léčby, nikoliv hledání způsobů, jak nemoci v první řadě předejít.“ Výsledky těchto pokroucených priorit jsou jasně vidět: Rok 2021 je 50. výročím Nixonova vyhlášení války rakovině. Počty úmrtí na nejběžnější formy rakoviny se přitom ve Spojených státech amerických nijak nezmenšují.
„Dívali jsme se na samotnou podstatu rakoviny zcela špatně.“ Rakovina prsu nezačíná při první detekci bulky. Všechny běžné rakoviny, rakovina tlustého střeva, prsu a prostaty (které jsou zodpovědné za většinu úmrtí) mají dlouhé období latence, často 20 let i déle. Není to tak, že jste byli zdraví a pak náhle dostali rakovinu. Nebyli jste zdraví, rakovina ve vás pomalu rostla celé dekády. Z nějakého podivného důvodu se lidé domnívají, že jsou „zdraví“ až do okamžiku, kdy mají příznaky invazivní rakoviny. „Stodola, ve které teprve doutná seno před propuknutím požáru, už není bezpečným místem.“
Co tento profesor farmakologie doporučuje? Léky, pochopitelně. Chemoprevence: užívání léků k prevenci rakoviny. Farmaceutický průmysl utrácí velké množství peněz za propagaci chemoprevence srdečního onemocnění a mrtvic statiny a léky na ředění krve. Proč by tedy lidé neměli brát denně léky po zbytek života, aby se ochránili před rakovinou? Musí existovat lepší cesta.
Co takhle k prevenci a léčbě rakoviny použít stravu a výživu. Proti jaké rakovině? Známe více než 200 typů rakoviny. To ano, ale všechny pojí ty stejné charakteristiky. V sérii dokumentů citovaných v biomedicínské literatuře víc než 40 000x bylo identifikováno deset charakteristických znaků rakoviny.
Zvýšená citlivost na růstové faktory. Vyhnutí se potlačovačům nádorů v těle. Uniknutí imunitnímu systému. Možnost neomezeně růst. Zánět prospívající nádorům. Schopnost napadnout, šířit se a připojit se ke krevnímu oběhu. Akumulace mutací DNA. Vyřazení sebedestrukčních mechanismů a zneužití buněčného metabolismu. A ano, pochopitelně existuje třída léků k cílení na každý z nich. Cytostatika navržená tak, aby cílila na každý díl rakovinové skládačky.
Ideálně bychom chtěli mít léky, které dokáží cílit hned na několik znaků najednou, ale tak léky obvykle nefungují. A právě to je jeden z hlavních důvodů, proč je v kontextu výzkumu rakoviny tolik zastánců zkoumání rostlinných potravin. Ty totiž doručí tělu koktejl bioaktivních sloučenin, které umí zacílit na většinu, ne-li všechny dílky rakoviny. Zde je ukázka sloučenin obsažených v ovoci a zelenině, jako jsou bobuloviny, listová zelenina a brokolice, u kterých byla nalezena schopnost cílit na všech deset dílků rakoviny. Alespoň v Petriho misce.
A co víc, také splňují požadavky na ideální chemopreventivní činidlo. Kdybyste chtěli navrhnout dokonalého kandidáta, tak by uměl selektivně ničit rakovinné a předrakovinné buňky a normální nechávat na pokoji. Neměl by vedlejší účinky. Zvládl by většinu typů rakoviny a bylo by možné ho zařadit jako součást denní stravy. Byl by prakticky dostupný téměř všude a relativně finančně dostupný. A rostliny toto vše splňují. Není divu, že lidé konzumující více rostlinných potravin mají méně rakoviny.
Měli bychom však chápat, že není řeč o užívání nějakých doplňků stravy obsahujících výtažky nebo izolované fytochemikálie. Chceme jíst celé rostlinné potraviny. Přistupovat k cílení na znaky rakoviny více z pohledu potravního systému. Potraviny obsahují tisíce látek vedoucí k ohromnému množství možných interakcí. Ovšem většina výživové vědy je po dlouhou dobu zaměřována na účinky jednotlivých složek stravy. Tento „redukcionistický“ přístup může odhalit roli jednotlivých živin nebo potravin v rozvoji onemocnění. Pojďme se však zamyslet, jak by vypadala ideální výzkumná strategie ke studování vlivu bioaktivních přírodních rostlinných sloučenin na prevenci onemocnění. Namísto používání izolovaných fytochemikálií k managementu rakoviny, co takhle zkusit celistvé rostlinné potraviny? Někdy totiž celek může být něčím více než jen součtem svých částí. Koncept zvaný potravinová synergie.
Podívejte se na tuto studii. Simultánní inhibice série rakovinných stadií v buňkách rakoviny prsu pomocí superkoktejlu fytochemikálií. Dvě buněčné linie rakoviny prsu byly ošetřeny 6 různými rostlinnými sloučeninami - nejprve zvlášť a poté i dohromady. A to ve stejných množstvích, jako je najdete v krevním oběhu po konzumaci potravin jako brokolice, hroznové víno, sója a kurkuma. Ačkoliv při testování zvlášť nebyly jednotlivé sloučeniny účinné, v kombinaci znatelně potlačily dělení buněk rakoviny prsu, o více než 80 %. Potlačily migraci a invazi rakovinných buněk, zastavily rakovinu v postupu a nakonec ji všechnu vymýtily. Rostlinné sloučeniny zvládly toto všechno bez nejmenších škodlivých účinků na normální nerakovinné kontrolní buňky.
Není divu, že základem prevence rakoviny podle aktualizované nejrozsáhlejší dosud vydané vědecké práce o stravě a rakovině nejsou pilulky, ale rostliny. Omezte alkohol, limonády, maso a zpracované pochutiny. Stravu založte na celozrnných obilovinách, zelenině, ovoci, luštěninách.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sporn MB. Perspective: the big c - for chemoprevention. Nature. 2011;471(7339):S10-1.
- Logan J, Bourassa MW. The rationale for a role for diet and nutrition in the prevention and treatment of cancer. Eur J Cancer Prev. 2018;27(4):406-10.
- Lachance JC, Radhakrishnan S, Madiwale G, Guerrier S, Vanamala JKP. Targeting hallmarks of cancer with a food-system-based approach. Nutrition. 2020;69:110563.
- Hanahan D, Weinberg RA. The hallmarks of cancer. Cell. 2000;100(1):57-70.
- Hanahan D, Weinberg RA. Hallmarks of cancer: the next generation. Cell. 2011;144(5):646-74.
- Temple NJ. What is the optimum research strategy to study the effects of phytochemicals on disease prevention? Nutrition. 2012;28(6):611-2.
- Huang H. Matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) as a cancer biomarker and mmp-9 biosensors: recent advances. Sensors (Basel). 2018;18(10):E3249.
- Prosperi M, Min JS, Bian J, Modave F. Big data hurdles in precision medicine and precision public health. BMC Med Inform Decis Mak. 2018;18(1):139.
- Ouhtit A, Gaur RL, Abdraboh M, et al. Simultaneous inhibition of cell-cycle, proliferation, survival, metastatic pathways and induction of apoptosis in breast cancer cells by a phytochemical super-cocktail: genes that underpin its mode of action. J Cancer. 2013;4(9):703-15.
- World Cancer Research Fund, American Institute for Cancer Research. Diet, nutrition, physical activity and cancer: a global perspective. Continuous update project expert report 2018.
- Kapinova A, Stefanicka P, Kubatka P, et al. Are plant-based functional foods better choice against cancer than single phytochemicals? A critical review of current breast cancer research. Biomed Pharmacother. 2017;96:1465-77.