Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Budeme žít déle, když budeme užívat vitamin D?
Co nám 56 randomizovaných klinických studií zahrnujících skoro 100 000 lidí ve věku 18 až 107 let může říct o tom, jaký má vitamín D vliv na délku života?
V roce 1822 jeden polský lékař poprvé publikoval skutečnost, že by sluneční svit mohl léčit křivici, již vyvolává nedostatek vitaminu D. Medicína jeho tvrzení ignorovala celé století, než se ve 20. století začaly hojně používat drátěné klece, které se připevňovaly k budovám, aby děti mohly být vystaveny slunci. Dá se říci, že jsme dnes v podobné situaci, kdy lékařské profese nedrží krok s vědou?
Vědci zdokumentovali korelaci mezi řadou benefitů a vyššími hladinami vitaminu D. Zašlo to až tak daleko, že se zkoumá, zda vitamin D může u lidí mírnit následky zemětřesení. Proč také ne, když pomáhá u všeho možného? Ve skutečnosti to není tak hloupé, jak to zní. Traumatizující události, jako přírodní katastrofy, mají psychologický dopad; ten můžeme ovlivnit vitaminem D.
Ale když vědci prováděli testy s doplňky stravy, jejich ambice často nepřinesly ovoce. Důvodem může být částečně to, že nízké hladiny vitaminu D mohou být ukazatelem faktorů, jako je stárnutí, obezita, kouření a nečinnost. Nízká hladina vitaminu D však nemusela být příčinou nemoci, možná tomu bylo naopak. Například zánět může snížit hladiny vitaminu D v těle. Jen proto, že se ukazuje korelace mezi nízkou hladinou vitaminu D a onemocněním, neznamená to, že příčinou je nedostatek vitaminu D.
Zatímco většina pozorovacích studií může určitou spojitost ukázat, hodnotíte-li hladinu vitaminu D a míru onemocnění, pak se účinnost vitaminu D prokázala jen v několika intervenčních studiích. V nich lidé dostávali doplňky s vitaminem D či placebo. Zdá se, že doplňky stravy s vitaminem D jsou skutečně přínosem, protože pomáhají snižovat mortalitu.
V rámci 56 randomizovaných klinických studií zahrnujících téměř 100 000 lidí ve věku od 18 do 107 let, v nichž byla převaha žen, užívali lidé buď vitamin D, nebo placebo (sacharózu) po dobu čtyř let. Ti, kteří dostávali doplňky s vitaminem D, žili déle; konkrétně bylo sníženo riziko úmrtí na rakovinu. Nicméně je třeba uvést, že tento efekt vykazoval pouze vitamin D3, který se získává z rostlin a zvířat, nikoli vitamin D2, který pochází z kvasnic a hub.
Jak významný efekt měl vitamin D? Bude-li 150 lidí užívat vitamin D po dobu 5 let, zachráníme jeden život. Kdybychom takto hodnotili léčivo, porovnáme veškeré náklady a nežádoucí účinky, které se u takového počtu lidí mohou vyskytnout. Když se ale jedná o něco bezpečného a levného, kam patří i doplňky s vitaminem D, připadá mi to jako výhodný obchod.
Podobná analýza ukázala přínos ve výši 11 % z hlediska snížení celkové úmrtnosti, což je dost významné snížení, jež potenciálně ukazuje na stejný přínos jako tělesný pohyb. Nicméně se nezdá, že by došlo k redukci nepříznivých účinků zemětřesení. Objevila se jediná obava, a to, že lidé vlastně dostanou oprávnění objednat si koblihu nebo něco podobného. Stále musíme jíst zdravě. Dlouhověkost pramenící z vitaminu D je jen nepatrným přínosem ke zdravému životnímu stylu. Ale pro ty z nás, kteří chtějí využívat vše, co pomáhá, se nabízí úvaha, jakou dávku vitaminu D užívat? To je otázka, kterou se budeme zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S Slow, C M Florkowski, S T Chambers, P C Priest, A W Stewart, L C Jennings, J H Livesey, C A Camargo Jr, R Scragg, D R Murdoch. Effect of monthly vitamin D3 supplementation in healthy adults on adverse effects of earthquakes: randomised controlled trial. BMJ. 2014 Dec 15;349:g7260.
- J P Ekwaru, J D Zwicker, M F Holick, E Giovannucci, P J Veugelers. The importance of body weight for the dose response relationship of oral vitamin D supplementation and serum 25-hydroxyvitamin D in healthy volunteers. PLoS One. 2014 Nov 5;9(11):e111265.
- G Bjelakovic, L L Gluud, D Nikolova, K Whitfield, J Wetterslev, R G Simonetti, M Bjelakovic, C Gluud. Vitamin D supplementation for prevention of mortality in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2014 Jan 10;1:CD007470.
- P Welsh, N Sattar. Vitamin D and chronic disease prevention. BMJ. 2014 Apr 1;348:g2280.
- E Theodoratou, I TzoulakI, L Zgaga, J P Ioannidis. Vitamin D and multiple health outcomes: umbrella review of systematic reviews and meta-analyses of observational studies and randomised trials. BMJ. 2014 Apr 1;348:g2035.
- J C Seida, J Mitri, I N Colmers, S R Majumdar, M B Davidson, A L Edwards, D A Hanley, A G Pittas, L Tjosvold, J A Johnson. Clinical review: Effect of vitamin D3 supplementation on improving glucose homeostasis and preventing diabetes: a systematic review and meta-analysis. J Clin Endocrinol Metab. 2014 Oct;99(10):3551-60.
- L A Beveridge, A D Struthers, F Khan, R Jorde, R Scragg, H M Macdonald, J A Alvarez, R S Boxer, A Dalbeni, A D Gepner, N M Isbel, T Larsen, J Nagpal, W G Petchey, H Stricker, F Strobel, V S Tangpricha, L Toxqui, M P Vaquero, L Wamberg, A Zittermann, M D Witham; D-PRESSURE Collaboration. Effect of Vitamin D Supplementation on Blood Pressure: A Systematic Review and Meta-analysis Incorporating Individual Patient Data. JAMA Intern Med. 2015 May;175(5):745-54.
- J Wierzbicka, A Piotrowska, M A Żmijewski. The renaissance of vitamin D. Acta Biochim Pol. 2014;61(4):679-86.
- R Chowdhury, S Kunutsor, A Vitezova, C Oliver-Williams, S Chowdhury, J C Kiefte-de-Jong, H Khan, C P Baena, D Prabhakaran, M B Hoshen, B S Feldman, A Pan, L Johnson, F Crowe, F B Hu, O H Franco. Vitamin D and risk of cause specific death: systematic review and meta-analysis of observational cohort and randomised intervention studies. BMJ. 2014 Apr 1;348:g1903.
- W B Grant. An estimate of the global reduction in mortality rates through doubling vitamin D levels. Eur J Clin Nutr. 2011 Sep;65(9):1016-26.
- P Autier, M Boniol, C Pizot, P Mullie. Vitamin D status and ill health: a systematic review. Lancet Diabetes Endocrinol. 2014 Jan;2(1):76-89.
- W. Mozolowski. Jędrzej Sniadecki (1768-1838) on the Cure of Rickets. Article in Nature 143:121 · December 1938 with 32 Reads.
- A F Hess. The Prevention and Cure of Rickets by Sunlight. Am J Public Health (N Y). 1922 Feb;12(2):104-7.
Image thanks to Vitaliy Gladkiy.