Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Centrum Multivitamin, vitamin C, beta karoten, Souvenaid, zinek nebo doplňky vápníku pro prevenci Alzheimerovy choroby?
Co může ve skutečnosti zhoršit poznávací schopnosti - co je lepší: Centrum multivitamin, vitamin C, beta-karoten, Souvenaid, zinek nebo doplňky vápníku?
Pacienti s Alzheimerovou chorobou mají znatelně nižší krevní hladiny osmi z deseti zkoumaných antioxidantů. Samozřejmě může jít o důsledek toho, že lidé s demencí mívají jídelníček chudý na ovoce a zeleninu. Když to vědci podrobili testu ve studii PREADViSE, nebyl nalezen přínos vitamínu E nebo selenu v prevenci demence. A co jiné antioxidanty? Ve studii Harvard Physician's Health Study bylo téměř 6 000 starších mužů randomizováno k užívání betakarotenu nebo placeba. Po třech letech nebyl nalezen žádný rozdíl. Ovšem po 11 letech lidé denně nevědomky užívající ekvivalent 3/4 šálku (150g) sladkých brambor v podobě betakarotenu měli sice lehce, ale významně lepší celkový kognitivní výkon. Podobná studie starších žen nenalezla kognitivní přínos za devět let studie. Možná nepočkali dost dlouho?
Vitamín E a C byly taktéž otestovány. Vitamín E taktéž selhal, stejně jako vitamín C. Změnilo to až poslední kognitivní hodnocení po devíti letech, kdy se skupině na vitamínu C podařilo probojovat dopředu. Nicméně dvě studie s kombinací vitamínu C, E a betakarotenu proti placebu, kdy v jedné randomizovali 1 500 starších pacientů na sedm let a druhá byla skutečně rozsáhlá, randomizující přes 20 000 dospělých na více než pět let, nedokázaly najít žádný kognitivní přínos koktejlu antioxidantů.
A co multivitamín? Studie Physician's Health Study také testovala denní užívání multivitamínového/multiminerálního doplňku Centrum Silver po dobu dvanácti let. V porovnání s těmi, kteří byli místo toho na placebu, skupina na přípravku Centrum nepocítila kognitivní přínos.
Souvenaid je nutriční nápoj obsahující patentovanou sestavu živin pod značkou Fortasyn Connect, jež byla navržena speciálně pro pomoc při Alzheimerovi. Naneštěstí to nefunguje. Provedeny byly tři randomizované kontrolované studie zahrnující přes tisíc lidí a účastníci užívající Souvenaid neměli menší riziko rozvoje demence. A ten pravděpodobně má jen malý nebo nulový účinek na kvalitu paměti a další funkce mysli u lidí s mírným kognitivním úpadkem nebo Alzheimerovou chorobou.
Co se týče konkrétních minerálů mimo selenu, který selhal, tak ani zinek podobně nedokázal zlepšit celkovou kognici za měsíce až roky doplňování. Je také možné, že doplňky s vápníkem mohou situaci i zhoršit.
Průřezová studie odhalila, že lidé užívající vápník mají více „hyperintenzitních“ mozkových lézí viděných na MRI (zde zobrazeno červeně, jde o důkaz miniaturních mrtvic). A po delším čase mají ženy užívající doplňky s vápníkem dvojnásobné riziko rozvoje demence. Studie The Women's Health Initiative měla být schopna konečně vše vyjasnit. Tisíce starších žen byly randomizovány k doplňku s vápníkem (a vitamínem D) po dobu osmi let, nebo jen k placebu. Naštěstí nebyl odhalen rozdíl v riziku rozvoje kognitivního nedostatku nebo demence. Přitom právě takový výsledek naměřili u srdečních infarktů a mrtvic, než bylo zohledněno předchozí užívání doplňků stravy. Jak vidíte, více než polovina žen již před účastí ve studii z vlastní vůle užívala doplňky s vápníkem, a pak byly randomizovány k užívání vápníku nebo placeba. Asi si umíte představit, jak to asi zamlžilo výsledky. Když se podíváte jen na ženy, které předtím vápník nebraly, tak započetí užívání vápníku vedlo k významnému zvýšení rizika kardiovaskulárních příhod. Výsledek je konzistentní s metaanalýzou studií s vápníkem ukazující 15% nárůst srdečních infarktů a mrtvic mezi lidmi randomizovanými k vápníkovým doplňkům stravy - oproti placebu. Naneštěstí taková reanalýza zatím nebyla vyhotovena z dat o demenci.
Závěrem lze říci, že vitamínové a minerální doplňky stravy pravděpodobně nepomohou v prevenci ani léčbě demence. Existuje však spousta jiných věcí, co pro věc můžeme udělat. „Zachování zdravé mysli“ je nejrozsáhlejší kapitola mé nové knihy o (ne)stárnutí Jak nestárnout. Najdete ji v místní veřejné knihovně, nebo si ji můžete poslechnout jako audioknihu. Všechen zisk z prodeje veškerých mých knih putuje na charitativní účely.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org