Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Cholesterol vyživuje buňky rakoviny prsu
Cholesterol zřejmě stimuluje růst lidských rakovinných prsních buněk, což by mohlo vysvětlit, proč potraviny bohaté na fytosterol například dýňová semínka, jsou spojena se sníženým rizikem rakoviny prsu.
U jedné z osmi Američanek bude v průběhu života diagnostikována rakovina prsu. V rostlinných potravinách se vyskytuje řada látek, které mohou různými mechanismy před rakovinou prsu chránit. Už jsem mluvil o přínosu brokolice, lněného semínka a sójových potravin, ale tato nedávná studie z Německa objevila něco nového.
Důkazy pro snížené riziko rakoviny prsu spojené se spotřebou slunečnicových a dýňových semínek. Prokázalo se spojení semínek slunečnice a dýně se sníženým rizikem rakoviny prsu, což vědci zpočátku připisovali obsahu lignanů, to je jiná látka, o niž jsem již mluvil, ale tato stopa se nakonec nepotvrdila. Možná jsou to fytosteroly, které se v semínkách nacházejí ve velkém množství. Existují důkazy o jejich protinádorových účincích, mohou hrát roli při snižování rizika rakoviny prsu. A já myslel, že fytosteroly jen snižují hladinu cholesterolu. Co má rakovina společného s cholesterolem?
Přibývá důkazů prokazujících úlohu cholesterolu ve vývoji a progresi rakoviny prsu. Rakovina se živí cholesterolem. Pozměněné buňky vychytávají LDL, tzv. špatný cholesterol, který v Petriho misce dokáže stimulovat růst buněk rakoviny prsu u lidí. Vidíte všechny ty malé červené tečky? To je tuk, kterým se buňky rakoviny prsu krmí.
Schopnost hromadit tuk a cholesterol může umožnit rakovinovým buňkám využívat lidi, kteří jedí stravu s vysokým obsahem tuku a cholesterolu. Zvýšený příjem cholesterolu v potravě může vést ke zvýšení rizika rakoviny prsu a aspoň částečně vysvětluje přínos nízkotučné stravy při snižování návratu rakoviny prsu.
I když údaje se různí, dosud největší studie prokázala 17% zvýšení rizika u žen, které měly cholesterol přes 6,2, a to v porovnání s ženami, jejichž hladina byla nižší než 4 mmol/l. Byť se nedá vyloučit, že potraviny zvyšující hladinu cholesterolu obsahují i něco jiného, co riziko zvyšuje.
Nádory nasávají cholesterol tak, že se o LDL cholesterolu uvažovalo pro dopravu protinádorových léků k rakovinným buňkám. Živí-li se jím rakovina, vložme do něj trojského koně – chemoterapeutika. To je zřejmě důvod, proč po onemocnění rakovinou hladina cholesterolu u lidí klesá na tak nízké hodnoty. Nádor se jím živí.
Šance na přežití může být tedy tím nižší, čím vyšší je příjem cholesterolu. Vysoký obsah LDL receptorů v tkáni karcinomu prsu je známkou špatné prognózy, naznačuje totiž, že nádory prsu bohaté na LDL receptory mohou v těle rychle růst. To je známé už celá desetiletí. Můžete si povšimnout, že šlo o starší studii. V 80. letech dostala rakovinu jen 1 z 11 žen.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- AS Vadodkar, S Suman, R Lakshmanaswamy, C Damodaran. Chemoprevention of breast cancer by dietary compounds. Anticancer Agents Med Chem. 2012 12(10):1185 – 1202.
- CA Thomson. Diet and breast cancer: Understanding risks and benefits. Nutr Clin Pract. 2012 27(5):636 – 650.
- BJ Grattan Jr. Plant sterols as anticancer nutrients: Evidence for their role in breast cancer. Nutrients. 2013 5(2):359 – 387.
- AK Zaineddin, K Buck, A Vrieling, J Heinz, D Flesch-Janys, J Linseisen, J Chang-Claude. The association between dietary lignans, phytoestrogen-rich foods, and fiber intake and postmenopausal breast cancer risk: A German case-control study. Nutr Cancer. 2012 64(5):652 – 665.
- CJ Antalis, T Arnold, T Rasool, B Lee, KK Buhman, RA Siddiqui. High ACAT1 expression in estrogen receptor negative basal-like breast cancer cells is associated with LDL-induced proliferation. Breast Cancer Res Treat. 2010 122(3):661 – 670.
- RA Firestone. Low-density lipoprotein as a vehicle for targeting antitumor compounds to cancer cells. Bioconjug Chem. 1994 5(2):105 – 113.
- MJ Rudling, L Staahle, CO Peterson, L Skoog. Content of low density lipoprotein receptors in breast cancer tissue related to survival of patients. Br Med J (Clin Res Ed). 1986 292(6520):580 – 582.
- CM Kitahara, AB de González, ND Freedman, R Huxley, Y Mok, SH Jee, JM Samet. Total cholesterol and cancer risk in a large prospective study in Korea. J Clin Oncol. 2011 29(12):1592 – 1598.
- C Danilo, PG Frank. Cholesterol and breast cancer development. Current Opinion in Pharmacology. 2012 12 (6):677–682.
Images thanks to Julie Redmond and Baylor Health Care System via flickr