Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Chrání doplňky s vitamínem C před nachlazením, ale způsobují ledvinové kameny?
Jaké přínosy a rizika má užívání doplňků stravy s vitamínem C?
Klasická medicína zachovávala dlouhou dobu zdravý skepticismus k doplňkům stravy, a to až dodnes. Už toho však bylo dost. Tento komentář v časopise Archives of Internal Medicine tvrdí, že jsme zašli příliš daleko, jak dokazuje naše nekritické přijetí předpokládaných toxicit – překvapivě rozhněvaný a opovržlivý tón nacházející se v lékařských textech, se slovy jako: nedbalé, zbytečné, neobhajitelné, marné a zákeřné. Navíc vědci často ignorují možné přínosy.
Pro ilustraci nekritického přijímání špatných zpráv o doplňcích uvádějí známé tvrzení, že vitamín C ve vysokých dávkách může způsobovat ledvinové kameny. Jen proto, že je něco v oblasti medicíny považováno za dobře známou věc, neznamená, že to musí být pravda. Nemohli najít jediný hlášený případ. Víme, že vitamín C se v těle mění na oxaláty, a pokud se hladina oxalátů v moči dostane příliš vysoko, mohou se vytvořit kameny. Ovšem ani při užívání 4 000 mg vitamínu C denně, což je množství, jaké byste získali z několika litrů pomerančového džusu, nemusí močové šťavelany vystoupat vysoko.
Je to sice vzácnost, ale někteří jedinci mohou mít schopnost konverze vitamínu C na oxaláty zvýšenou. Takže jsou teoreticky vystaveni riziku ledvinových kamenů při užívání vysokých dávek vitamínu C v doplňcích. Toto riziko bylo zmíněno v dopise vytištěném v jednom lékařském časopise v roce 1973. Dobře, ale když se o tom mluví i v lékařské literatuře, vypadá to jako hotová věc. Zde je odkaz na 7 citací údajně naznačujících asociaci mezi nadměrným příjmem vitamínu C a tvorbou oxalátových kamenů v ledvinách. Podívejme se na citované zdroje. Je tu dopis o teoretickém riziku – to je legitimní, ale tato další citace nemá nic společného s vitaminem C ani ledvinovými kameny. Dalších pět citací jsou pouhé odkazy na knihy. To může být někdy v pořádku – pokud knihy citují primární výzkum. Tady však jde o jakousi kruhovou logiku, kdy knihy citují zase jiné knihy, které citují ten zmíněný dopis o teoretickém riziku. Takže to vypadá, že existuje spoustu důkazů, ale všechny ve skutečnosti vyjadřují tento názor bez poskytnutí jakýchkoliv nových dat.
Tehdy již existovaly studie, které sledovaly populace lidí užívajících doplňky vitamínu C, a nenalezly žádné zvýšené riziko vzniku ledvinových kamenů mezi muži a později i ženami. Takže lze pochopit autorovu frustraci z toho, že doplňky vitaminu C se zdají být nespravedlivě haněné.
Paradoxní je, že dnes již víme o potenciálu suplementovaného vitamínu C zvyšovat riziko ledvinových kamenů. Tato populace mužů byla sledována déle – muži, kteří užívali doplňky vitamínu C, skutečně skončili s vyšším rizikem. Nyní je to potvrzeno i druhou studií, ačkoliv opět jen u mužů. Nevíme, zda jsou ženy v podobném ohrožení. Máme však ohlášený případ dítěte, u kterého se vyskytly problémy.
Co konkrétně v tomto kontextu znamená zdvojnásobení rizika? Znamená to, že při užívání 1 000 mg vitamínu C denně bude vaše pravděpodobnost na vznik ledvinového kamene každý rok 1 : 300, místo pravděpodobnosti 1 : 600. 1 : 300 není zanedbatelné riziko. Ledvinové kameny mohou být opravdu bolestivé. Vědci dospěli k závěru, že vzhledem k chybějícím přínosům a přítomnému riziku je lepší se od těchto doplňků držet stranou.
Jenže přínosy existují. Užívání vitamínu C pouze v případě nachlazení se zdá být neúčinné a pravidelní uživatelé doplňků nemívají nižší počet nachlazení. Když však skutečně onemocní, není jim tak špatně a uzdravují se o 10 % rychleji. Lidé pod extrémním fyzickým stresem mohou snížit své riziko nachlazení na polovinu. Takže je to opravdu na každém jednotlivci – zvážit potenciální přínosy při nachlazení a možné riziko ledvinových kamenů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rynearson EH. Americans love hogwash. Nutr Rev. 1974 Jul;32(0):suppl 1:1-14.
- Thomas LD, Elinder CG, Tiselius HG, Wolk A, Akesson A. Ascorbic acid supplements and kidney stone incidence among men: a prospective study. JAMA Intern Med. 2013 Mar 11;173(5):386-8.
- Guallar E, Stranges S, Mulrow C, Appel LJ, Miller ER 3rd. Enough Is Enough: Stop Wasting Money on Vitamin and Mineral Supplements. Ann Intern Med. 2013 Dec 17;159(12):850-1.
- Bradley DW, Maynard JE, Emery GE. Serum-cholesterol and whole-blood ascorbic acid in children. Lancet. 1973 Jul;2(7822):201 passim.
- Hellman L, Burns JJ. Metabolism of L-ascorbic acid-1-C14 in man. J Biol Chem. 1958 Feb;230(2):923-30.
- Fletcher RH1. The risk of taking ascorbic acid. JAMA Intern Med. 2013 Mar 11;173(5):375-94.
- Alhadeff L, Gualtieri CT, Lipton M. Toxic effects of water-soluble vitamins. Nutr Rev. 1984 Feb;42(2):33-40.
- Lamden MP, Chrystowski GA. Urinary oxalate excretion by man following ascorbic acid ingestion. Proc Soc Exp Biol Med. 1954 Jan;85(1):190-2.
- Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Jan 31;(1):CD000980.
- Chen X, Shen L, Gu X, Dai X, Zhang L, Xu Y, Zhou P. High-dose supplementation with vitamin C--induced pediatric urolithiasis: the first case report in a child and literature review. Urology. 2014 Oct;84(4):922-4.
- Goodwin JS, Tangum MR. Battling quackery: attitudes about micronutrient supplements in American academic medicine. Arch Intern Med. 1998 Nov 9;158(20):2187-91.
- Curhan GC, Willett WC, Rimm EB, Stampfer MJ. A prospective study of the intake of vitamins C and B6, and the risk of kidney stones in men. J Urol. 1996 Jun;155(6):1847-51.
- Taylor EN, Stampfer MJ, Curhan GC. Dietary factors and the risk of incident kidney stones in men: new insights after 14 years of follow-up. J Am Soc Nephrol. 2004 Dec;15(12):3225-32.
- Curhan GC, Willett WC, Speizer FE, Stampfer MJ. Intake of vitamins B6 and C and the risk of kidney stones in women. J Am Soc Nephrol. 1999 Apr;10(4):840-5.
- Briggs MH, Garcia-Webb P, Davis F. Urinary oxalate and vitamin-C supplements. Lancet. 1973 Jul;2(7822):201 passim
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified.