Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Chrání žitný chléb před rakovinou?
Lignany obsažené v žitě by mohly vysvětlit, proč je konzumace žita spojena s nižším výskytem rakoviny prsu a prostaty.
V minulosti jsem se zabýval pozitivními účinky lněného semínka na ochranu před rakovinou prostaty, stejně tak jako na prevenci a přežití rakoviny prsu. Myslelo se, že za tím stojí lignany ve lněném semínku, což jsou rostlinné látky s protinádorovým účinkem, které najdeme v červeném víně, celozrnných výrobcích, brukvovité zelenině, zejména ale ve lněném semínku, které je nejkoncentrovanějším zdrojem lignanů na Zemi. Ale to je na jednotku hmotnosti. Lidé jedí mnohem více obilovin než semen. A z těch obilovin, které lidé jedí, se nejvyšší koncentrace lignanů nachází v žitě.
Takže může konzumace žita snížit riziko rakoviny prsu? Teoreticky ano, ale na rozdíl od lněných semínek to ještě nikdy nebylo testováno. Pokud změříte hladinu lignanů v krvi ženám žijících v oblasti, kde je konzumace žita vysoká, zjistíte, že pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu je poloviční u žen, které mají nejvyšší hladiny lignanů v krvi. Lignany však najdeme i v čaji a bobulovitém ovoci, takže vědci nedokázali jednoznačně určit, která potravina měla ochranný vliv.
Vědci se tedy rozhodli změřit metabolity alkylresorcinolu, což je třída fytonutrientů poměrně unikátní pro celá zrna. Posbírali moč od žen s rakovinou prsu a od žen bez ní, a ty s rakovinou prsu měly významně nižší hladiny ve srovnání s ženami bez rakoviny prsu, ať už jedly maso nebo byly vegetariánky. To naznačuje, že ženy ohrožené rakovinou prsu konzumují významně nižší množství celozrnných obilovin, jako je žito.
Sledováním starších žen ve věku 50 až 60 let bylo ale zjištěno, že příjem celozrnných výrobků u nich nebyl spojen s rizikem rakoviny prsu. Podobně vyšly studie u starších mužů; spotřeba celozrnných výrobků ve věku 50-60 let nebyla spojena s rizikem rakoviny prostaty. Je v tom okamžiku již příliš pozdě?
Ze studií mléčných výrobků víme, že strava v začátcích života může být důležitá z hlediska vývoje rakoviny prostaty, především v období puberty, kdy prostata roste a dozrává. Takže když se ohlédneme zpět v čase, zjistíme, že muži, kteří v období dospívání pili mléko, mají trojnásobně vyšší riziko, že onemocní pokročilým karcinomem prostaty později v životě.
Vědci tedy zkoumali denní spotřebu žitného chleba během dospívání a opravdu se ukázalo, že pokud lidé v dětství měli ve stravě žitný chléb, jejich riziko pokročilé rakoviny prostaty se snížilo na polovinu. Toto zjištění je v souladu se studiemi přistěhovalců, které naznačují, že první dvě desetiletí života mohou být nejdůležitější pro prevenci rozvoje rakoviny později v životě.
Správná výživa dětí je jistě důležitá, ale pokud jsme již ve středním věku, je již příliš pozdě na změnu? Abychom na tuto otázku dostali odpověď, tak se to švédští vědci rozhodli otestovat. Vzali muže, kteří již onemocněli rakovinou prostaty, a rozdělili je do dvou skupin; první dostala hodně žitného chleba, druhá hodně pšeničného chleba, který měl zvýšený obsah vlákniny, ale snížený obsah lignanu.
Některé nepřímé důkazy ukazovaly, že žito může aktivně působit proti rakovině prostaty, byl například zjištěn nižší výskyt rakoviny v oblastech, kde je konzumace žita vysoká. Nebylo to však přímo otestováno až do této studie.
Vědci odebrali vzorky nádorů od pacientů před a po třech týdnech konzumace žitného chlebu a změřili počet umírajících nádorových buněk. U kontrolní skupiny, která žitný chleba nejedla, nenastala žádná změna, ale ti, kteří jej jedli, měli 180% zvýšení počtu rakovinných buněk, které odumíraly.
Následná studie, která trvala šest týdnů, zjistila snížení hladin PSA o 14 %. PSA je nádorový marker, který signalizuje zmenšení nádoru. Je třeba říci, že šlo o velmi vysoké dávky žitného chleba. Je předmětem dalších studií, aby zjistily, jestli i běžný příjem bude stačit na to, aby se pozitivní účinek projevil.
Jako každý správný Američan střední třídy, který se neorientuje v metrické soustavě, jsem nepokládal 485 gramů žitného chleba denně za něco mimořádného, ale ono to představuje 15 krajíčků denně! Spíše než konzumovat bochník chleba denně lze stejné množství lignanů nalézt v jedné lžičce mletého lněného semínka.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Randomised controlled short-term intervention pilot study on rye bran bread in prostate cancer. A Bylund, E Lundin, J X Zhang, A NOrdin, R Kaaks, U H Stenman, Aman, H Adlercreutz, T K Nilsson, G Hallmans, A Bergh, P Stattin. Eur J Cancer Prev. 2003 Oct;12(5):407-15.
- Intake of whole-grain products and risk of prostate cancer among men in the Danish Diet, Cancer and Health cohort study. R Egeberg, A Olsen, J Christensen, N F Johnsen, S Loft, K Overvad, A Tjonneland. Cancer Causes Control. 2011 Aug;22(8):1133-9.
- Rye whole grain and bran intake compared with refined wheat decreases urinary C-peptide, plasma insulin, and prostate specific antigen in men with prostate cancer. R Landberg, S O Andersson, J X Zhang, J E Johansson, U H Stenman, H Adlercreutz, A Kamal-Eldin, P Aman, G Hallmans. J Nutr. 2010 Dec;140(12):2180-6.
- Rye bread consumption in early life and reduced risk of advanced prostate cancer. J E Torfadottir, U A Valdimarsdottir, L Mucci, M Stampfer, J L Kasperzyk, K Fall, L Tryggvadottir, T Aspelund, O Lafsson, T B Harris, E Jonosson, H TUlinius, H O Adami, V Gudnason, L Steingrimsdottir. Cancer Causes Control. 2012 Jun;23(6):941-50.
- Rye, lignans and human health. G Hallmans, J Z Zhang, E Lundin, P Stattin, A Johansson, I Johansson, K Hulten, A Winkvist, P Aman, P Lenner H Adlercreutz. Proc Nutr Soc. 2003 Feb;62(1):193-9.
- K Hemminki, X li. Cancer risks in second-generation immigrants to Sweden. K Hemminki, X Li. Int J Cancer. 2002 May 10;99(2):229-37.
- Milk intake in early life and risk of advanced prostate cancer. J E Torfadottir, L Steingrisdottir, L Mucci, T Aspelund, J L Kasperzyk, O Lafsson, K Fall, L Tryggvadottir, T B Harris, L Launer, E Jonsson, H Tulinius, M Stampfer, H O Adami, V Gudnason, U A Valdimarsdottir. Am J Epidemiol. 2012 Jan 15;175(2):144-53.
- Lignans and human health. H Adlercreutz. Crit Rev Clin Lab Sci. 2007;44(5-6):483-525.
- Intake of whole grain products and risk of breast cancer by hormone receptor status and histology among postmenopausal women. R Egeberg, A Olsen, S Loft, J Christensen, N F Johnsen, K Overvad, A Tjonneland. Intake of whole grain products and risk of breast cancer by hormone receptor status and histology among postmenopausal women. Int J Cancer. 2009 Feb 1;124(3):745-50.
- Plasma and urinary alkylresorcinol metabolites as potential biomarkers of breast cancer risk in Finnish women: a pilot study. M Aubertin-Leheudre, A Koskela, A Samaletdin, H Adlercreutz. Nutr Cancer. 2010;62(6):759-64.
- Serum enterolactone and risk of breast cancer: a case-control study in eastern Finland. P Pietinen, K Stumpf, S Mannisto, V Kataja, M Uusitupa, H Adlecreutz. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2001 Apr;10(4):339-44.
- Can rye intake decrease risk of human breast cancer? H Adlercreutz. Food Nutr Res. 2010 Nov 10;54.
Images thanks to Carolannie via Flickr.