Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Čím to je, že lesní terapie posiluje funkci buněk přirozených zabijáků?
Dokáže vůně dřevitých esenciálních olejů replikovat příznivé účinky procházky v lese na naši imunitu?
Studie o účincích lesní terapie, která je v Japonsku tradiční činností - navštěvovat lesy a nadýchat se lesního vzduchu - zjistily, že les může vybudit počty i aktivitu buněk přirozených zabijáků a udržet je zvýšené až jeden měsíc. Protože jsou buňky přirození zabijáci jedním z metod boje s rakovinou, tělo jimi hubí nádorové buňky, tak nám zjištění naznačují, že návštěva lesa může mít preventivní účinek proti vzniku a rozvoji rakovinného bujení. Jak je to možné? Jak mohlo lesní prostředí navýšit aktivitu buněk přirozených zabijáků? Co je na lese tak jedinečného?
Některé vědce napadlo, že navýšení může souviset s redukcí stresu. Pokud změříte množství adrenalinu proudícího lidským tělem, povede pobyt v lese oproti pobytu ve městě k poklesu hladin adrenalinu? Ano. To sedí. Když však nakapete adrenalin na lidské krevní buňky v Petriho misce, nemá to na ně žádný viditelný účinek. Na druhou stranu stresový hormon kortizol výrazně potlačuje aktivitu buněk přirozených zabijáků. Možná tak pobyt v lese snížil stres, kortizol, a tím uvolnil sevření buněk přirozených zabijáků a nechal je zaktivovat?
Víme, že pobyt v přírodě dokáže snížit kortizol ve slinách, ale co v krevním řečišti? Jasný pokles kortizolu po jednom jednodenním výletě do lesa. O týden později se již kortizol začal normalizovat, avšak účinek lesa přece někdy přetrvával celý měsíc. Existuje něco dalšího, co by mohlo způsobit dlouhodobou změnu v imunitě?
Možná jsme postrádali své staré přátele. Když odeberete vzorek venkovního ovzduší, najdete v něm spoustu mikroorganismů z půdy a vody, které ve vnitřním ovzduší nenajdeme (tam převládají organismy, které na nás žijí, nebo na nás chtějí zaútočit.) Možná tak na každodenní bázi z hlediska udržení imunity na pozoru nestačí přicházet do styku pouze s mikroby z moderního umělého vnitřního prostředí, jež postrádá naše staré přátele, kteří se pravděpodobně podobají mikrobům, se kterými jsme žili bok po boku tisíce let.
Anebo v tam mají prsty samotné rostliny. Možná je za tím vůně lesa. Stromy tvoří aromatické těkavé látky zvané fytoncidy, např. pinen. Při návštěvě lesa je můžete nasát do svých plic. Dostanou se však tyto sloučeniny až do krve? Stačí hodina v lese a máte šestinásobek pinenu v krvi proudící tělem. Aby to jako celek dávalo smysl, tak by fytoncidy, jako je pinen, esenciální oleje ze stromů, musely vyvolávat zvýšení aktivity u lidských buněk přirozených zabijáků. A co myslíte? Fytoncidy skutečně povzbuzují aktivitu buněk přirozených zabijáků. Když vložíte buňky přirozené zabijáky do Petriho misky a přidáte nic netušící leukemické buňky, tak vaše zabijácké buňky zlikvidují část rakovinných buněk. Pokud však přidáte cypřiš, zerav západní, eukalyptus nebo borovici, tak nemají rakovinné buňky vůbec šanci.
Kombinace dřevitých vůní zlepšila zotavení trýzněných myší, já však hledal jinou studii, tuto. Abychom zjistili, jestli kouzelnou ingrediencí je vůně lesa, měli bychom se podívat, jestli ke stejném nárůstu aktivity buněk přirozených zabijáků dojde při vaporizaci esenciálních olejů jednoho ze stromů v průběhu celé noci v hotelovém pokoji. A ano, fungovalo to! Znatelný vzestup aktivity buněk přirozených zabijáků, ale šlo spíše jen o vzestup aktivity, ne počtu buněk, zatímco les dokáže obojí. Možná tedy jde o kombinaci stromových silic a snížení hladin kortizolu?
Paradoxem je, že tyto fytoncidy jsou součástí imunitního systému samotných stromů - a my je dokážeme využít. Výzkumníci spekulují, zda by tyto sloučeniny mohly hrát nějakou roli ve skutečnosti, že silně zalesněné oblasti v Japonsku mají nižší úmrtnost na rakovinu prsu a prostaty. Pobyt venku v přírodě je tak považován za důležitou strategii pro vypořádání se s diagnózou rakoviny. Ukazuje se, že to může evidentně pomáhat ještě i jinak, a to díky silicím ze stromů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Antonelli M, Barbieri G, Donelli D. Effects of forest bathing (shinrin-yoku) on levels of cortisol as a stress biomarker: a systematic review and meta-analysis. Int J Biometeorol. 2019;63(8):1117-34.
- Li Q, Kawada T. Effect of forest environments on human natural killer (NK) activity. Int J Immunopathol Pharmacol. 2011;24(1 Suppl):39S-44S.
- Li Q. Effect of forest bathing trips on human immune function. Environ Health Prev Med. 2010;15(1):9-17.
- Garland M, Doherty D, Golden-Mason L, Fitzpatrick P, Walsh N, O'Farrelly C. Stress-related hormonal suppression of natural killer activity does not show menstrual cycle variations: implications for timing of surgery for breast cancer. Anticancer Res. 2003;23(3B):2531-5.
- Twohig-Bennett C, Jones A. The health benefits of the great outdoors: A systematic review and meta-analysis of greenspace exposure and health outcomes. Environ Res. 2018;166:628-37.
- Li Q, Kobayashi M, Inagaki H, et al. A day trip to a forest park increases human natural killer activity and the expression of anti-cancer proteins in male subjects. J Biol Regul Homeost Agents. 2010;24(2):157-65.
- Rook GA. Regulation of the immune system by biodiversity from the natural environment: an ecosystem service essential to health. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013;110(46):18360-7.
- Li Q, Morimoto K, Kobayashi M, et al. Visiting a forest, but not a city, increases human natural killer activity and expression of anti-cancer proteins. Int J Immunopathol Pharmacol. 2008;21(1):117-27.
- Sumitomo K, Akutsu H, Fukuyama S, et al. Conifer-Derived Monoterpenes and Forest Walking. Mass Spectrom (Tokyo). 2015;4(1):A0042.
- Li Q, Nakadai A, Matsushima H, et al. Phytoncides (wood essential oils) induce human natural killer cell activity. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2006;28(2):319-33.
- Shibata H, Fujiwara R, Iwamoto M, Matsuoka H, Yokoyama MM. Immunological and behavioral effects of fragrance in mice. Int J Neurosci. 1991;57(1-2):151-9.
- Li Q, Kobayashi M, Wakayama Y, et al. Effect of phytoncide from trees on human natural killer cell function. Int J Immunopathol Pharmacol. 2009;22(4):951-9.
- Fujimori H, Hisama M, Shibayama H, Iwaki M. Protecting effect of phytoncide solution, on normal human dermal fibroblasts against reactive oxygen species. J Oleo Sci. 2009;58(8):429-36.
- Li Q, Kobayashi M, Kawada T. Relationships between percentage of forest coverage and standardized mortality ratios (SMR) of cancers in all Prefectures in Japan. Open Pub Health J. 2008;1:1-7.
- Ahmadi F, Ahmadi N. Nature as the Most Important Coping Strategy Among Cancer Patients: A Swedish Survey. J Relig Health. 2015;54(4):1177-90.