Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Čínská studie o náhlé srdeční smrti
The China-Oxford-Cornell Diet and Health Project vedený T. Colinem Campbellem a jeho kolegy ukázal, že chronická onemocnění, například srdeční onemocnění, nejsou jen nevyhnutelnými důsledky stárnutí.
Co přesně znamená náhlá srdeční smrt? Je definována jako náhlá, neočekávaná přirozená smrt ze srdeční příčiny krátce (obvykle méně než za hodinu) po nástupu příznaků, a to u osoby bez diagnostikovaného předchozího chorobného stavu.
Většina lidí ví, že zabijákem č. 1 u mužů i u žen ve Spojených státech je onemocnění srdce. Co ale lidé možná nevědí je to, že podle American Heart Association (Americké kardiologické společnosti) se u většiny Američanů, kteří zemřou na srdeční onemocnění, jejich první symptom objeví ne roky předtím, než zemřou, ale doslova několik minut před smrtí. V agonii naší poslední hodiny na této Zemi nám všechny dietní změny, které existují, nepomohou změnit náš osud. Dokonce, i kdyby nám záchranáři sebrali z rukou mléčný koktejl a na cestě do nemocnice odmítli zastavit u našeho oblíbeného rychlého občerstvení, už by bylo příliš pozdě. Jednou chvíli si povídáme s rodinou a ani ne o hodinu později je s námi konec. Příčinou smrti č. 1 v Americe není jen onemocnění srdce, ale konkrétněji náhlá srdeční smrt. Lidé najednou padnou mrtví k zemi – ve svých 30, 40, 50 letech.
Ale je to prostě tím, že stárneme? Náš čas prostě vypršel? Naše čerpadlo se opotřebovalo? Ne. Z toho důvodu byla práce dr. T. Colina Campbella tak revoluční. On je vlastně tím důvodem, proč jsem si vybral Cornell. Ve stejné době, kdy Ornish zkoumal vliv rostlinné stravy na stovkách lidí, Campbell a jeho kolegové to studovali na statisících. Toto je jediná z 894 stran studie Oxford-Cornell-Čína. Dovolte mi sdílet jen jednu statistiku. V provincii Guizhou v Číně nebyla u populace 246 000 mužů během tří let zaznamenána jediná smrt na koronární srdeční chorobu. Pokud by to bylo v USA, u tolika mužů by to obnášelo tisíce zaznamenaných úmrtí. Místo toho tam nebylo ani jediné. Neexistuje nic jako „přirozené“ onemocnění srdce.
Takže když dr. Esselstyn hovoří o tom, že většina srdečních onemocnění je „bezzubý papírový tygr, který vůbec nemusí existovat, a pokud už existuje, tak vůbec nemusí postupovat,“ vůbec nepřehání. Nikdo další nemusí zemřít. Rostlinná strava může zabránit, úspěšně léčit, a dokonce i vyléčit našeho zabijáka č. 1.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zheng ZJ, Croft JB, Giles WH, Mensah GA. Sudden Cardiac Death in the United States, 1989 to 1998. Circulation. 2001 Oct 30;104(18):2158-63.
- Kong MH, Fonarow GC, Peterson ED, Curtis AB, Hernandez AF, Sanders GD, Thomas KL, Hayes DL, Al-Khatib SM. Systematic review of the incidence of sudden cardiac death in the United States. J Am Coll Cardiol. 2011 Feb 15;57(7):794-801.
- Esselstyn CB Jr. Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic Through Plant-Based Nutrition. Prev Cardiol. 2001 Autumn;4(4):171-177.
- Campbell TC, Parpia B, Chen J. Diet, lifestyle, and the etiology of coronary artery disease: the Cornell China study. Am J Cardiol. 1998 Nov 26;82(10B):18T-21T.
- Diet, Life-style and Mortality in China. A Study of the Characteristics of 65 Chinese Counties: Chen J., Campbell T.C., Li J., Peto R. Oxford University Press, (Oxford, U.K.), Cornell University Press, (Ithaca, NY), People's Medical Publishing House (Beijing PRC), 894 pp. 1991.