Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co by ženy měly jíst, aby žily déle
Analýza konkurujících si rizik ze studie Harvard Nurses’ Health Study porovnávala nebezpečnost kouření cigaret a konzumace živočišných výrobků (cholesterolu) a také přínosnost konzumace rostlinných potravin (vlákniny) ve srovnání s přínosností pohybové aktivity.
The Harvard Nurses’ Health Study sledovala více než 100 000 žen a byla zahájena v roce 1976. A proto, jak si asi dokážete představit, je nyní nejlepší dlouhodobou studií zaměřenou na zdraví starších žen.
Od začátku studie zemřely tisícovky účastnic. A nyní, díky hromadě tvrdé práce, o 35 let později, mohli vědci zveřejnit „Rizikové faktory pro úmrtnost“. A protože se jednalo o tzv. konkurenční analýzu rizik, můžeme porovnávat jednotlivá rizika i mezi sebou.
Jaká byla nejčastější příčina úmrtí? Srdeční onemocnění. Není proto žádným překvapením, že množství cholesterolu přijímaného ze stravy bylo významným rizikovým faktorem pro úmrtí. Druhou nejčastější příčinou úmrtí byla rakovina spojená s kouřením. Když mezi sebou tyto dvě příčiny porovnáme, konzumace množství cholesterolu, které se nachází v jediném vejci denně, podle výsledků zkrátí život ženy stejně jako kouření pěti cigaret denně celých 15 let.
Nejúčinnějším ochranným návykem, který zjistili, byl dostatečný příjem vlákniny ze stravy. Už denní konzumace vlákniny v množství, jaké najdeme v jednom šálku ovesné kaše, prodlužuje život ženy stejně jako celé čtyři hodiny joggingu (pomalého běhu) týdně. Pochopitelně nám nic nebrání dělat obojí. Pokud jde o konkrétní potraviny spojené s dlouhověkostí, nejvíce vynikaly ořechy. Vypadá to, že přínosu čtyř hodin joggingu týdně dosáhnete také konzumací pouhých dvou hrstí ořechů týdně.
Podívejme se však na to opět obecněji. Stojí totiž za zmínku, že příjem cholesterolu, který se nachází pouze v živočišných potravinách, byl spojen s kratší délkou života, zatímco příjem vlákniny, která je pouze v rostlinných potravinách, byl spojen s prodloužením života.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Baer HJ, Glynn RJ, Hu FB, Hankinson SE, Willett WC, Colditz GA, Stampfer M, Rosner B. Risk Factors for Mortality in the Nurses’ Health Study: A Competing Risks Analysis. Am J Epidemiol. 2011 Feb 1; 173(3):319-29.
- Spence JD, Jenkins DJ, Davignon J. Egg yolk consumption and carotid plaque. Atherosclerosis. 2012 Oct;224(2):469-73.
Images thanks to Geierunited, Mike Baird via flickr, and Nillerdk via Wikimedia Commons.