Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co jíst, abychom zabránili zkracování telomerů?
Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti rostlinné stravy mohou vysvětlovat, proč může účinně zvrátit stárnutí buněk prodloužením telomer.
Identifikace jednoduchých strategií k prevenci nebo oddálení onemocnění spojených se stárnutím je důležitým cílem. Jak však můžeme změřit účinek takových strategií? Délka telomer je spolehlivým ukazatelem biologického stárnutí a rizika rozvoje chronických nemocí spojených se stárnutím. Pro ty z vás, kteří nepostřehli má videa o telomerách, která jsou už přes dekádu stará, tak jen připomenu, co jsou to telomery a proč záleží na jejich délce.
Slovo telomera pochází z řečtiny a znamená „koneček“, koneček chromozomů. Telomery zakončují chromozomy jako koncovka na tkaničkách. Nezbytná ochrana proti třepení DNA. Délka telomer je důležitá proto, že existuje minimální potřebná délka. Nicméně po každém dělení buněk je kousek telomery ztracen. Jakmile se stanou příliš krátkými, buňka může odumřít. Proto jsou telomery někdy nazývány molekulárními hodinami buněk. Každý rok se stávají kratšími a kratšími, jako knot svíčky života. U některých však svíčka uhořívá rychleji než u jiných. Zrychlené zkracování telomer bylo identifikováno jako klíčový biomarker zrychleného stárnutí, rizika onemocnění a slabé dlouhověkosti. Máme však i dobré zprávy.
Zkracování telomer lze částečně bránit enzymem přítomným v buňkách a zvaným telomeráza. Telomeráza dokáže opravit ztracené části a prodloužit nám telomery. Jak můžeme posílit aktivitu tohoto enzymu a zvrátit buněčné stárnutí? Cvičení může pomoci. Lidé s vysokou mírou fyzické aktivity mají delší telomery, zatímco obézní lidé a kuřáci mají obvykle kratší telomery, stejně jako lidé s nedostatkem spánku. A co výživa?
Celkově lze očekávat, že každý antioxidant nebo protizánětlivá strava může chránit telomery. Řeč je o celistvé převážně rostlinné stravě se sníženým příjmem masa, přesněji obecná náhrada živočišné bílkoviny ve prospěch rostlinné bílkoviny. Vzhledem k tomu, že rostlinné potraviny jsou známy antioxidačními a protizánětlivými účinky, máme dobrý důvod věřit, že konzumace rostlinných potravin může pomoci bojovat s opotřebováváním telomer. Jistotu však nabydeme jedině řádným otestováním.
Dr. Dean Ornish společně s laureátem Nobelovy ceny, který spoluobjevil enzym telomeráza, studovali účinky komplexních změn životosprávy na aktivitu telomerázy a délky telomer. Použili stejný program stravování a životosprávy, jaký dříve prokázal schopnost zvrátit postup srdeční nemoci a rakoviny prostaty v časném stádiu, a možná i časné Alzheimerovy choroby. Délka telomer se v kontrolní skupině zkrátila, zestárli dle očekávání o pět let. V rostlinné léčebné skupině nejen nedošlo ke zkrácení, ale dokonce došlo k prodlužení telomer. Ovšem podobná studie s podobnou délkou trvání nenalezla žádný rozdíl v délce telomer, když lidem pouze podávali typickou doporučovanou zdravější stravu zahrnující nízkotučné mléčné výrobky a kuřecí prsa bez kůže.
Rostlinné potraviny bohaté na antioxidanty pomáhají udržet telomery. Naopak celkový příjem tuku a příjem nasyceného tuku, konzumace rafinovaného obilí v mouce, masa a masných výrobků i limonád vede ke zkracování telomer. Lidé, konzumující více protizánětlivou stravu, mívají delší telomery. Čím vyšší protizánětlivý potenciál stravy z dlouhodobého hlediska, tím větší potenciál znatelně zpomalit rychlost zkracování telomer. Lidé s nejvíce prozánětlivou stravou měli asi dvojnásobné riziko zrychleného zkracování telomer.
Nejvíce prozánětlivá složka stravy je nasycený tuk obsažený v mase, mléce, vejcích a nezdravých pochutinách. Další prozánětlivé složky stravy jsou cholesterol a trans tuky. Omega-3 bývají protizánětlivé, ale když byly podrobeny testu doplňky s rybím olejem, tak neměly žádné významné účinky na telomery.
Nejvíce protizánětlivou složkou stravy je vláknina. Když se podíváte na příjem vlákniny a délku telomer, tak skutečně v reprezentativním zlomku tisíců amerických dospělých uvidíme, že ačkoliv nikdo z nich nejedl dost vlákniny, tak čím více jí lidé jedli, tím delší byly jejich telomery. Jelikož se nárůst jevil jako přímka, šlo to i matematicky propočítat. Zdá se, že už 10 gramů vlákniny navíc na 1 000 kalorií by znamenalo o čtyři roky biologického stárnutí méně. Naopak třeba pití limonády zvyšuje stárnutí buněk, a to skoro o dva roky za denní porci.
Je samozřejmé, že strava bohatá na vlákninu jde ruku v ruce se stravou bohatou na ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny. Možná je vláknina jen ukazatelem vysoké konzumace zdravých rostlinných potravin. Existují i nějaké konkrétní potraviny spojené s prodlužováním telomer? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Freitas-Simoes TM, Ros E, Sala-Vila A. Nutrients, foods, dietary patterns and telomere length: Update of epidemiological studies and randomized trials. Metabolism. 2016;65(4):406-415.
- Shay JW, Wright WE. Telomeres and telomerase: three decades of progress. Nat Rev Genet. 2019;20(5):299-309.
- Qiao S, Jiang Y, Li X. The impact of health promotion interventions on telomere length: a systematic review. Am J Health Promot. 2020;34(6):633-647.
- Tucker LA. Dietary fiber and telomere length in 5674 U.S. Adults: an NHANES study of biological aging. Nutrients. 2018;10(4):400.
- Balan E, Decottignies A, Deldicque L. Physical activity and nutrition: two promising strategies for telomere maintenance? Nutrients. 2018;10(12):1942.
- Ekmekcioglu C. Nutrition and longevity - From mechanisms to uncertainties. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(18):3063-3082.
- Crous-Bou M, Molinuevo JL, Sala-Vila A. Plant-rich dietary patterns, plant foods and nutrients, and telomere length. Adv Nutr. 2019;10(Suppl_4):S296-S303.
- Ornish D, Lin J, Chan JM, et al. Effect of comprehensive lifestyle changes on telomerase activity and telomere length in men with biopsy-proven low-risk prostate cancer: 5-year follow-up of a descriptive pilot study. Lancet Oncol. 2013;14(11):1112-1120.
- Hovatta I, de Mello VDF, Kananen L, et al. Leukocyte telomere length in the finnish diabetes prevention study. PLoS One. 2012;7(4):e34948.
- Tuomilehto J, Lindström J, Eriksson JG, et al. Prevention of type 2 diabetes mellitus by changes in lifestyle among subjects with impaired glucose tolerance. N Engl J Med. 2001;344(18):1343-1350.
- García-Calzón S, Zalba G, Ruiz-Canela M, et al. Dietary inflammatory index and telomere length in subjects with a high cardiovascular disease risk from the PREDIMED-NAVARRA study: cross-sectional and longitudinal analyses over 5 y. Am J Clin Nutr. 2015;102(4):897-904.
- Shivappa N, Steck SE, Hurley TG, Hussey JR, Hébert JR. Designing and developing a literature-derived, population-based dietary inflammatory index. Public Health Nutr. 2014;17(8):1689-1696.
- Kiecolt-Glaser JK, Epel ES, Belury MA, et al. Omega-3 fatty acids, oxidative stress, and leukocyte telomere length: A randomized controlled trial. Brain Behav Immun. 2013;28:16-24.