Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co spojuje karnitin, cholin, rakovinu a cholesterol? Odpověď zní: TMAO
V návaznosti na mé budoucí vystoupení v pořadu The Dr. Oz Show vám prezentuji klíčový vědecký článek zveřejněný v časopise New England Journal of Medicine, který ukazuje, že cholin obsažený ve vejcích, drůbeži, mléčných výrobcích a rybách se v těle přetváří na ten stejný toxický TMAO jako karnitin z červeného masa. To by mohlo pomoci vysvětlit, proč rostlinná strava nabízí ochranu před srdečním onemocněním a rakovinou prostaty.
Výzkumný tým z kliniky v Clevelandu předložil nové vysvětlení, proč konzumace masa souvisí s vyšší úmrtností. „Četné studie ukazují pokles rizika aterosklerotických onemocnění, což je náš současný největší zabiják, u vegetariánů a veganů v porovnání s těmi, co jedí vše.“
Dosud jsme předpokládali, že je to způsobeno nižším příjmem cholesterolu a nasycených tuků. Vědci zjistili, že během 24 hodin po příjmu karnitinu, který získáte konzumací steaku nebo z doplňků stravy, některé střevní bakterie metabolizují karnitin na toxickou látku trimethylamin. Ten je oxidován v játrech na TMAO (trimethylaminoxid), který následně cirkuluje v našem krevním řečišti. Víme, že jsou za to odpovědné střevní bakterie, protože když užíváte antibiotika, která ničí střevní bakterie, můžete si dát, kolik steaků chcete, aniž by došlo k tvorbě TMAO. Když ale počkáte pár týdnů, až bakterie opětovně střeva osídlí, nastane znovu stejný problém.
Co je na TMAO tak špatného? TMAO může zvyšovat riziko hromadění cholesterolu v zánětlivých buňkách aterosklerotických plaků v tepnách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice či úmrtí, stejně jako i riziko, že vás operace srdce nemine.
Jak se tedy držet dál od karnitinu? Ve stravě ho nepotřebujeme, tělo si jej vytváří samo. Problém spočívá v tom, že i v tělech jiných zvířat se karnitin vytváří podle aktuální potřeby. Tento jejich karnitin je pak zdrojem pro naše střevní bakterie, které jej přetvářejí na TMAO. U některých zvířat je tvorba karnitinu vyšší; koncentruje se v červeném mase. Proč jej tedy najdeme i v bílém mase, mléku a vejcích? To se často opomíjí i v mediálních zprávách. Jak vůbec napadlo vědce, že se mají zaměřit na karnitin?
Protože střevní bakterie mohou v TMAO přeměnit i cholin. Vzhledem k podobnosti struktury karnitinu a cholinu se vědci domnívali, že stejný druh transformace povede ke vzniku TMAO, a to také přesně potvrdili. Vejce, mléko, játra, červené maso, drůbež, měkkýši a ryby jsou hlavním zdrojem cholinu, který získáváme stravou. Nejedná se tedy jen o červené maso.
Dobrou zprávou je, že toto zjištění může znamenat nový přístup v prevenci nebo léčbě onemocnění srdce, u nichž by stačilo omezit příjem cholinu stravou. Pokud to ale znamená snížit spotřebu vajec, masa a mléka, pak tento přístup nemusí být každému příjemný.
Na rozdíl od karnitinu však nějaký cholin potřebujeme. Mají tedy vegani kvůli cholinu důvod k obavám, když jej získávají z luštěnin, zeleniny, obilovin a ovoce? A stejná otázka je spojena i s karnitinem. V ovoci, zelenině i obilí nacházíme také malé množství karnitinu. My se samozřejmě neobáváme vlastního karnitinu, ale toxického TMAO. Dáte-li veganovi steak z pravé svíčkové (cokoliv ve jménu vědy), zatížení karnitinem je značné, ale téměř žádný TMAO nevzniká! Zdá se, že ve střevě u veganů nenajdeme bakterie produkující TMAO. Z jakého důvodu? Je to celý prebiotický příběh.
Když jíte hodně vlákniny, budete mít i více bakterií, které se vlákninou živí. Některé látky vzniklé z vlákniny jsou prospěšné, například propionát, o kterém jsem mluvil, jenž je zřejmě efektivní v boji s obezitou. Jezme vlákninu, podporujme bakterie, které ji zpracovávají. Pokud místo toho konzumujeme hodně živočišných produktů, ve střevě budeme mít více těch bakterií, které se živočišnými produkty živí, a v důsledku toho produkují více odpadních produktů, například trimethylamin, který může být škodlivý.
Ale i když se stravujete vegansky, nejste mimo ohrožení. Pokud pravidelně pijete energetické nápoje s obsahem karnitinu nebo užíváte doplňky stravy, které obsahují karnitin nebo lecitin, přijímáte cholin, čímž ve střevě podporujete růst stejných bakterií, které produkují vznik TMAO, díky kterému se zvyšuje riziko rozvoje srdečních onemocnění a možná také rakoviny.
Přibližně u 2 milionů mužů v USA je potvrzena rakovina prostaty, je to však příznivější než úmrtí na rakovinu prostaty. Při včasném záchytu a lokalizaci je doba přežití zhruba 5 let, ale jakmile se rakovina začne šířit, šance klesá na jednu třetinu. Identifikace faktorů, které mají vliv na rozvoj rakoviny prostaty, je téma, které si zaslouží studium.
Vědci z Harvardu sledovali více než 1000 mužů s rakovinou prostaty v časné fázi po dobu několika let, aby zjistili, zda něco z jejich stravy lze spojit s progresí rakoviny, konkrétně rozšířením do kostí. Ve srovnání s muži, kteří téměř nejedli vejce, ti, kteří jedli více než jedno vejce denně, měli dvojnásobně zvýšené riziko progrese karcinomu prostaty. Možná je na vině cholin. „Věrohodným vysvětlením souvislosti mezi konzumací vajec a progresí rakoviny prostaty, je vysoký příjem cholinu ve stravě.“ Spotřeba vajec je přímo úměrná množství cholinu v krvi. Vyšší hladina cholinu v krvi byla spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny prostaty. Cholin z vajec může zvyšovat riziko vzniku rakoviny, ale i jejího šíření a úmrtí v souvislosti s rakovinou. Příjem cholinu a riziko smrtelného karcinomu prostaty jdou ruku v ruce.
Příjem cholinu souvisí nejen s rozvojem a progresí rakoviny, ale také se zvýšením rizika úmrtí. Ti, kteří vajec jedli nejvíce, měli riziko zvýšené o 70 %. Další nedávná studie ukázala, že muži, kteří konzumovali 2,5 a více vajec týdně (tzn. jedno vejce každé 3 dny), měli o 81 % vyšší riziko vzniku smrtelného karcinomu prostaty. Může to být cholesterol ve vejcích, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ale mohl by to být také cholin. Možná proto byly jednu dobu maso, mléko a vejce spojovány s pokročilým karcinomem prostaty: právě kvůli cholinu. Cholin se hromadí v nádorových buňkách, a pokud budete sledovat vychytávání cholinu v těle, uvidíte rovněž šíření rakoviny po těle.
Proč cholin zvyšuje riziko vzniku karcinomu prostaty? Důvodem může být TMAO, trimethylaminoxid. Jeden z harvardských badatelů zvažoval, že TMAO vznikající z nadměrného příjmu cholinu stravou způsobuje zánět, čímž je následně podpořena progrese rakoviny prostaty a rozvíjí se smrtelné onemocnění. Nedávno bylo v New England Journal of Medicine uvedeno, že stejný výzkumný tým z Cleveland Clinic zopakoval studii s karnitinem, ale tentokrát místo toho, aby účastníkům podávali steaky, dávali jim vejce vařená na tvrdo. Podle jejich původní domněnky skutečně došlo ke zvýšení hladiny TMAO. Nejedná se tedy jen o červené maso.
Vztah mezi hladinou TMAO v krvi a mrtvicí, infarktem či smrtí byl patrný také u nízkorizikových skupin, například lidí s nízkou hladinou cholesterolu. Vejce zvyšují riziko bez ohledu na hladinu cholesterolu, a to právě kvůli cholinu. Je paradoxní, že vejce jsou nám doporučována právě kvůli cholinu.
Přitom zástupci průmyslu dobře vědí o riziku vzniku rakoviny. Díky zákonu o svobodném přístupu k informacím jsem získal e-mail zaslaný výkonným ředitelem firmy Egg Nutrition Center představitelům American Egg Board (Americký výbor pro vejce), kde je uvedeno, že cholin může být zodpovědný za progresi rakoviny. „Je třeba tuto skutečnost vést v patrnosti, podporujeme-li konzumaci vajec z důvodu obsahu cholinu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- N. D. Ferrari III, L. S. Nield. Smelling like dead fish: A case of trimethylaminuria in an adolescent. Clin Pediatr (Phila) 2006 45(9):864 - 866
- H U Rehman. Fish odour syndrome. Postgrad Med J 1999;75:451452 1999 75(NA):451 - 452
- Z. Wang, E. Klipfell, B. J. Bennett, R. Koeth, B. S. Levison, B. Dugar, A. E. Feldstein, E. B. Britt, X. Fu, Y.-M. Chung, Y. Wu, P. Schauer, J. D. Smith, H. Allayee, W. H. W. Tang, J. A. DiDonato, A. J. Lusis, S. L. Hazen. Gut flora metabolism of phosphatidylcholine promotes cardiovascular disease. Nature 2011 472(7341):57 - 63
- K. Rak, D. J. Rader. Cardiovascular disease: The diet-microbe morbid union. Nature 2011 472(7341):40 - 41
- M. G. Busby, L. Fischer, K.A. da Costa, D. Thompson, M.H. Mar, S. H. Zeisel. Choline- and betaine-defined diets for use in clinical research and for the management of trimethylaminuria. J Am Diet Assoc 2004 104(12):1836 - 1845
- J. E. Lee, E. Giovannucci, C. S. Fuchs, W. C. Willett, S. H. Zeisel, E. Cho. Choline and betaine intake and the risk of colorectal cancer in men. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2010 19(3):884 - 887
- NA. Choline: There's something fishy about this vitamin. Harv Health Lett 2004 30(1):3
- E. Ackerstaff, B. R. Pflug, J. B. Nelson, Z. M. Bhujwalla. Detection of increased choline compounds with proton nuclear magnetic resonance spectroscopy subsequent to malignant transformation of human prostatic epithelial cells. Cancer Res. 2001 61(9):3599 - 3603
- Subcommittee on the Tenth Edition of the Recommended Dietary Allowances, Food and Nutrition Board, Commission on Life Sciences, National Research Council. 1989. Tenth Edition of the Recommended Dietary Allowances.
- Koeth RA, Wang Z, Levison BS, Buffa JA, Org E, Sheehy BT, Britt EB, Fu X, Wu Y, Li L, Smith JD, Didonato JA, Chen J, Li H, Wu GD, Lewis JD, Warrier M, Brown JM, Krauss RM, Tang WH, Bushman FD, Lusis AJ, Hazen SL. Intestinal microbiota metabolism of l-carnitine, a nutrient in red meat, promotes atherosclerosis. Nat Med. 2013 Apr 7.
- Zeisel SH, Mar MH, Howe JC, Holden JM. Concentrations of choline-containing compounds and betaine in common foods. J Nutr. 2003 May;133(5):1302-7.
- J. Demarquoy, B, Georges, C. Rigault, M.C. Royer, A. Clairet, M. Soty, S. Lekounoungou, F.L. Borgne. Radioisotopic determination of l-carnitine content in foods commonly eaten in Western countries. Food Chemistry, Volume 86, Issue 1, June 2004, Pages 137–142
- W.H. Wilson Tang, M.D., Zeneng Wang, Ph.D., Bruce S. Levison, Ph.D., Robert A. Koeth, B.S., Earl B. Britt, M.D., Xiaoming Fu, M.S., Yuping Wu, Ph.D., and Stanley L. Hazen, M.D., Ph.D. Intestinal Microbial Metabolism of Phosphatidylcholine and Cardiovascular Risk. New England Journal of Medicine 368:1575-1584.
- E. L. Richman, S. A. Kenfield, M. J. Stampfer, E. L. Giovannucci, J. M. Chan. Egg, red meat, and poultry intake and risk of lethal prostate cancer in the prostate-specific antigen-era: Incidence and survival. Cancer Prev Res (Phila) 2011 4(12):2110 - 2121
- E. L. Richman, M. J. Stampfer, A. Paciorek, J. M. Broering, P. R. Carroll, J. M. Chan. Intakes of meat, fish, poultry, and eggs and risk of prostate cancer progression. Am. J. Clin. Nutr. 2010 91(3):712 - 721
- M. Johansson, B. Van Guelpen, S. E. Vollset, J. Hultdin, A. Bergh, T. Key, O. Midttun, G. Hallmans, P. M. Ueland, P. Stattin. One-carbon metabolism and prostate cancer risk: Prospective investigation of seven circulating B vitamins and metabolites. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2009 18(5):1538 - 1543
- C. Nanni, E. Zamagni, M. Cavo, D. Rubello, P. Tacchetti, C. Pettinato, M. Farsad, P. Castellucci, V. Ambrosini, G. C. Montini, A. Al-Nahhas, R. Franchi, S. Fanti. 11C-choline vs. 18F-FDG PET/CT in assessing bone involvement in patients with multiple myeloma. World J Surg Oncol 2007 5(NA):68
- E. L. Richman, S. A. Kenfield, M. J. Stampfer, E. L. Giovannucci, S. H. Zeisel, W. C. Willett, J. M. Chan. Choline intake and risk of lethal prostate cancer: Incidence and survival. Am. J. Clin. Nutr. 2012 96(4):855 - 863
- E. Ackerstaff, B. R. Pflug, J. B. Nelson, Z. M. Bhujwalla. Detection of increased choline compounds with proton nuclear magnetic resonance spectroscopy subsequent to malignant transformation of human prostatic epithelial cells. Cancer Res. 2001 61(9):3599 - 3603
Image thanks to Nature