Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Daňoví poplatníci subvencují nezdravé potraviny
Co když by miliardy daňových dolarů byly zainvestovány do zdravějších možností namísto poskytování korporacím k dotování právě těch potravin, ze kterých jsme nemocní?
Proč potravinářské společnosti prodávají nezdravou stravu? Protože nezdravé komodity jsou vysoce výnosné, částečně kvůli jejich nízkým výrobním nákladům – a to vytváří pro průmysl zvrácené pobídky, aby na trh uváděli a prodávali další nezdravé produkty. Například čistá zisková marže společnosti Coca-Cola činí zhruba čtvrtinu maloobchodní ceny. Výroba nealkoholických nápojů tak vedle výroby tabáku patří mezi nejvýnosnější průmyslové aktivity na světě.
A jeden z důvodů, proč jsou výrobní náklady tak nízké je to, že my, daňoví poplatníci, je dotujeme. Již více než století západní vlády silně investují do snižování ceny živočišných produktů a některých základních plodin, jako je cukr. V souladu s tím se strava příslušníků západního světa během minulého století, zejména po druhé světové válce, proměnila a obsahuje více živočišných produktů: maso, drůbež, mléčné výrobky, mořské plody a vejce, stejně jako více cukru a kukuřičného sirupu.
Během tohoto období jsme si však začali uvědomovat, že zdravá strava ve skutečnosti vyžaduje méně živočišných produktů a prázdných kalorií, a více zeleniny, ovoce, luštěnin a celých zrn. Avšak dosažení této rovnováhy je komplikovaným úkolem, který vyžaduje nejen posun zemědělských investic a politiky, ale také změny v sociálních preferencích, které se vyvíjely po desetiletí, částečně díky masitým meníčkům za pár korun.
Proč je například kuřecí tak levné? Během devíti let, které následovaly po přijetí farmářského zákona z roku 1996, byly sója a kukuřice subvencovány pod výrobní náklady, aby se vyrábělo levné krmivo pro zvířata. Takže by se dalo říct, že daňoví poplatníci ve Spojených státech předali producentům kuřat a prasat každý rok přibližně 10 miliard dolarů ze svých peněz.
Co kdybychom místo toho podporovali zdravé potraviny? Nebo zdaňovali škodlivé? Každý dolar použitý na zdanění zpracovaných potravin nebo mléka by snížil náklady na zdravotní péči o 2 dolary. A každý dolar vynaložený na produkci levnější zeleniny by vydělal 3 dolary, a dotování celých obilovin by mohlo nabídnout až tisíciprocentní návratnost investic, se všemi těmi penězi, které bychom ušetřili na zaplacení zdravotních nákladů programů Medicare a Medicaid.
Naneštěstí se nemůžeme spoléhat na brokolicové magnáty. Sektoru produkce zeleniny chybí rozsáhlé financování, které šlo na vytvoření Národní rady pro mléko, Národní asociace producentů hovězího dobytka, Národní rady producentů vepřového masa a Americkou komisi pro vejce.
Ale i kdybychom odstranili stovky miliard dolarů ročních dotací na živočišné produkty, nemusí to stačit, aby se rovnováha převážila ve prospěch zdravější stravy. Zde na Západě jsme vytvořili společnosti, které si vysoce cení konzumace masa, mléčných výrobků, drůbeže, ryb a mořských plodů. Po několik generací byl podporován zvláštní způsob života. To posunulo očekávání ohledně stravy, která má obsahovat velké množství živočišných potravin – koncept, kdy se jídlo soustřeďuje kolem kusu masa.
Představa, že živočišné produkty by měly být základem naší stravy, byla už vědecky devalvována, ale zůstává sociální aspirací miliard lidí po celém světě. Tak, jak na Západě pomalu přijímáme, že naše strava a stravovací návyky nejsou zdravé, je třeba doufat, že to změní i politiku, a to nejen zde, ale po celém světě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D Stuckler, M McKee, S Ebrahim, S Basu. Manufacturing epidemics: The role of global producers in increased consumption of unhealthy commodities including processed foods, alcohol, and tobacco. PLoS Med. 2012 9(6):e1001235.
- I Rahkovsky, C A Gregory. Food prices and blood cholesterol. Econ Hum Biol. 2013 11(1):95 – 107.
- B M Popkin. Agricultural policies, food and public health. EMBO Rep. 2011 12(1):11 – 18.
- T Wise, E Starmer. industrial livestock companies' gains from low feed prices, 1997-2005. GDAE Tufts University. 2007 7(1):1-3.
Images thanks to canvascontent via flickr