Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Darování krve jako prevence srdečních chorob?
Když byli lidé ohroženi srdečním onemocněním randomizováni i darování krve, stalo se něco mimořádného – a nijak to nesouviselo s jejich srdcem.
Na počátku 80. let jeden floridský patolog nadnesl, že důvodem, proč jsou ženy před menopauzou chráněny před srdečními chorobami, jsou nižší zásoby železa v jejich těle. Tím bylo myšleno, že vzhledem k tomu, že zoxidovaný cholesterol hraje důležitou roli při ateroskleróze, a železo je katalyzátorem oxidace, tak nižší zásoby železa u menstruujících žen mohou snížit riziko ischemické choroby srdeční. Tento novátorský návrh, že dlouhověkost, kterou ženy oproti mužům disponují, může souviset s měsíční ztrátou krve, byl pozoruhodný. Ale je to pravda?
Inu, konzumace hemového železa – toho, které se nachází v krvi a ve svalech – je spojována se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Každý miligram denně byl spojován s navýšením rizika o 27 %. Ale hemové železo se nachází především v mase. Takže je možné, že za zjevnou spojitost mezi výskytem hemového železa a srdečních onemocnění jsou zodpovědné jiné složky masa, jako jsou nasycené tuky a cholesterol. Kéž bychom tak našli způsob, jak přimět muže menstruovat. Pak bychom mohli tuto teorii konečně prověřit.
A co takhle darování krve? Proč ztratit jen trochu každý měsíc, když můžete darovat rovnou celou jednotku naráz? Tato studie z Nebrasky naznačovala, že dárci krve zdánlivě spadají do skupiny s menším rizikem. Další studie v Bostonu neprokázala žádnou spojitost.
Abychom tuto otázku mohli rozřešit jednou provždy, museli bychom ji skutečně prověřit. Vezměte lidi s vysokým rizikem srdečních onemocnění, polovinu z nich nechte náhodně krvácet, a pak je celou dobu sledujte a pozorujte, kdo dostane více infarktů. Možná by to mohlo změnit staré pouštění žilou z dob minulých na nejmodernější technologii. A to opravdu bylo v úvodních dokumentech navrženo jako způsob, jak celou tuto myšlenku otestovat. Trvalo to 20 let, ale vědci to konečně udělali. Proč to trvalo tak dlouho? No, v oboru pouštění žilou není v dnešní době moc peněz. Pijavicová lobby už není tak silná, jak bývala.
Co zjistili? Že to nefunguje. Dárci krve skončili se stejným počtem srdečních záchvatů jako skupina, ve které dárci nebyli. Ale stalo se něco mimořádného. Četnost rakoviny klesla. Snížení celkové incidence rakoviny o 37 %, a ti, kteří dostali rakovinu, měli výrazně snížené riziko úmrtí. Úvodník v časopise Journal of the National Cancer Institute odpověděl s velkými pochybnostmi; výsledky se zdály být až příliš dobré, než aby to byla pravda. Překvapivě začali pozorovat snižování rakoviny během 6 měsíců, a to pouze po jednom darování krve. Zde je úmrtnost na rakovinu, jak studie pokročila. Jak vidíte, míra úmrtnosti na rakovinu se začala odchylovat během pouhých 6 měsíců. To je v souladu s nárůstem výskytu rakoviny, který pozorujeme pouhých 6 měsíců od transfuze krve. Možná, že příliv železa urychlil růst skrytých nádorů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zacharski LR, Chow BK, Howes PS, Shamayeva G, Baron JA, Dalman RL, Malenka DJ, Ozaki CK, Lavori PW. Decreased cancer risk after iron reduction in patients with peripheral arterial disease: results from a randomized trial. J Natl Cancer Inst. 2008 Jul 16;100(14):996-1002.
- DePalma RG, Hayes VW, Zacharski LR. Bloodletting: past and present. J Am Coll Surg. 2007 Jul;205(1):132-44.
- Yang W, Li B, Dong X, Zhang XQ, Zeng Y, Zhou JL, Tang YH, Xu JJ. Is heme iron intake associated with risk of coronary heart disease? A meta-analysis of prospective studies. Eur J Nutr. 2014;53(2):395-400.
- Edgren G, Nyrén O, Melbye M. Cancer as a ferrotoxic disease: are we getting hard stainless evidence? J Natl Cancer Inst. 2008 Jul 16;100(14):976-7.
- Sullivan JL. Iron and the sex difference in heart disease risk. Lancet. 1981 Jun 13;1(8233):1293-4.
- Yuan XM, Brunk UT. Iron and LDL-oxidation in atherogenesis. APMIS. 1998 Sep;106(9):825-42.
- Meyers DG. The iron hypothesis--does iron cause atherosclerosis? Clin Cardiol. 1996 Dec;19(12):925-9.
- Meyers DG, Strickland D, Maloley PA, Seburg JK, Wilson JE, McManus BF. Possible association of a reduction in cardiovascular events with blood donation. Heart. 1997 Aug;78(2):188-93.
- Zacharski LR, Chow BK, Howes PS, Shamayeva G, Baron JA, Dalman RL, Malenka DJ, Ozaki CK, Lavori PW. Reduction of iron stores and cardiovascular outcomes in patients with peripheral arterial disease: a randomized controlled trial. JAMA. 2007 Feb 14;297(6):603-10.
- Hjalgrim H1, Edgren G, Rostgaard K, Reilly M, Tran TN, Titlestad KE, Shanwell A, Jersild C, Adami J, Wikman A, Gridley G, Wideroff L, Nyrén O, Melbye M. Cancer incidence in blood transfusion recipients. J Natl Cancer Inst. 2007 Dec 19;99(24):1864-74.
- Ascherio A, Rimm EB, Giovannucci E, Willett WC, Stampfer MJ. Blood donations and risk of coronary heart disease in men. Circulation. 2001;103(1):52-7.
- Van tellingen C. Bleeding-edge technology in cardiology - or the mixed blessings of phlebotomy throughout the ages. Neth Heart J. 2010;18(4):218-22.
Image credit: Judit Klein via flickr. Image has been modified.