Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Diabetické společnosti uznávají stravu s rostlinným základem
Rostlinná strava jakožto nejdůležitější, ale málo využívaná příležitost ke zvrácení blížící se epidemie obezity a onemocnění a úmrtí způsobených cukrovkou.
Dr. Kim Williams, předchozí prezident American College of Cardiology, zahájil úvodník o rostlinné stravě klasickou citací Schopenhauera: „Každá pravda prochází třemi fázemi. Nejprve je zesměšňována. Poté ji lidé vehementně popírají. Ve třetí fázi je konečně přijata…“ To rozhodně sedí. V roce 2013 bylo stravování založené na rostlinných potravinách při cukrovce právě ve fázi výsměchu V oficiálních pokynech pro endokrinologii byla tato strava umístěna v sekci „módních diet“. Oni jsou si vědomi toho, že čistě rostlinná strava prokázala svou schopnost snížit riziko rozvoje cukrovky 2. typu a dokáže ji také udržet pod kontrolou lépe než výživová doporučení American Diabetes Association, ale pak z nevysvětlitelných důvodů řeknou, že důkazy nepodporují „nadřazenost některého typu stravy nad jiným“, ať už jde o cukrovku nebo zdraví obecně. Nejlepším přístupem ke zdravému životnímu stylu je údajně jednoduše „zlepšit své nezdravé volby a návyky,“ ať už to podle nich znamená cokoliv.
Nicméně v roce 2015 už praktická klinická doporučení od těch stejných odborných sdružení výslovně schvalovala konzumaci rostlinné stravy a měla ji uvedenou jako obecné doporučení, co pro sebe mohou sami diabetici udělat. Časy se zkrátka mění.
Sama American Diabetes Association se k tomuto názoru přidala a zařadila rostlinnou stravu mezi přijatelné výživové směry, které mohou posloužit pro zmírnění cukrovky. Canadian Diabetes Association však byla ještě o krok napřed. „Cukrovka 2. typu je považována za jedno z nejrychleji se šířících onemocnění v Kanadě a představuje pro zdraví veřejnosti vážnou hrozbu.“ Neztrácejí tedy čas a výslovně doporučují konzumaci rostlinné stravy jako prostředku ke zmírnění cukrovky; protože má tato strava potenciál zlepšit tělesnou váhu a vyrovnat hladiny cukru v krvi. Dokáže také snížit riziko srdečního onemocnění a přispět ke snížení dávkování léků proti cukrovce. Používají definici Kaiser Permanente: režim, který podporuje celistvé rostlinné potraviny a silně omezuje maso, mléčné výrobky, vejce a příliš zpracované a nezdravé potraviny.
Doporučují, aby vzdělávací centra pro diabetiky v Kanadě zlepšila vnímání stravy s rostlinným základem tak, že sestaví vzdělávací materiály a začnou lidem poskytovat individuální poradenské schůzky, které by pacientům pomohly překonat překážky, jež je od této změny stravy dělí. Nejčastější zjištěnou překážkou přitom byla neinformovanost. Téměř 9 z 10 dotazovaných pacientů nikdy neslyšelo o použití rostlinné stravy k léčbě cukrovky. Proč tomu tak je? Možná je povědomí pacientů o příznivých účincích zdravé stravy „ovlivňováno pohledem vzdělávacích pracovníků a lékařů léčících cukrovku.“ Většina pracovníků si byla faktů vědoma, ale jen jeden ze tří takovou stravu v současné době doporučoval.
Proč ji nedoporučují častěji? Jedním z nejčastěji uváděných důvodů bylo, že pracovníci pochybovali o schopnosti a ochotě pacientů takový jídelníček dodržovat – takže jim o něm ani neřekli. Jenže „tento názor je v rozporu s tím, co jsme zjistili z průzkumu mezi pacienty.“ V dotazníku většina pacientů uvedla, že by to byli ochotni alespoň zkusit. Výzkumníci citují studie PCRM Geico, o kterých už jsem natočil videa. V těchto studiích byla striktně rostlinná strava velmi dobře přijímána, míra dodržování předepsané stravy dosahovala více než 95 %. Pravděpodobně to bylo tím, že se pacienti zkrátka cítili mnohem lépe, měli více energie, lepší trávení, lépe se jim spalo a byli spokojení.
Řada zaměstnanců také uvedla ještě druhý důvod, proč tuto stravu sami nedoporučují: Nejsou si jisti, jak moc ji vědecké důkazy podporují. Věda však již ukázala, že je rostlinná strava účinnější než dieta doporučená American Diabetes Association ve snižování dávek léků užívaných při cukrovce, dlouhodobé stabilizaci hladiny cukru v krvi a v normalizování cholesterolu. Je tedy možné, že lidé mající na starosti informování pacientů o problematice cukrovky prostě jen zaspali dobu a mezi rozšířením nových vědeckých poznatků z vědecké literatury k lékařům a nakonec i k pacientovi existuje určitá časová prodleva. To je jeden z důvodů, proč jsem začal s NutritionFacts.org, chtěl jsem tento proces urychlit!
Jak řekl dr. Williams, důkazy o přínosech rostlinné výživy nadále přibývají. Nyní máme potvrzeno, že dokáže snížit výskyt mrtvic, snižovat krevní tlak, působit proti cukrovce, obezitě, srdečním infarktů a srdeční smrti. Příznivě působí také proti mnoha dalším nekardiackým problémům, se kterými se naši pacienti z kardiologie potýkají: od rakoviny až po celou řadu zánětlivých stavů. Vědecké důkazy už máme. Větší výzvou je překonat „setrvačnost, kulturu, zvyk, a rozšířený marketing nezdravých potravin.“ Dochází k závěru: „Čtení stávající vědecké literatury a hodnocení dopadu výživy s rostlinným základem jednoznačně představuje nejdůležitější, ale stále nevyužitou příležitost ke zvrácení očekávané epidemie nemocí a úmrtí, zapříčiněné obezitou a cukrovkou.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Williams KA. Introduction to the "A plant-based diet and cardiovascular disease" special issue. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):316.
- Gonzalez-campoy JM, St jeor ST, Castorino K, et al. Clinical practice guidelines for healthy eating for the prevention and treatment of metabolic and endocrine diseases in adults: cosponsored by the American Association of Clinical Endocrinologists/the American College of Endocrinology and the Obesity Society. Endocr Pract. 2013;19 Suppl 3:1-82.
- Handelsman Y, Bloomgarden ZT, Grunberger G, et al. American association of clinical endocrinologists and american college of endocrinology - clinical practice guidelines for developing a diabetes mellitus comprehensive care plan - 2015. Endocr Pract. 2015;21 Suppl 1:1-87.
- 4. Lifestyle Management. Diabetes Care. 2017;40(Suppl 1):S33-S43.
- Rinaldi S, Campbell EE, Fournier J, O'connor C, Madill J. A Comprehensive Review of the Literature Supporting Recommendations From the Canadian Diabetes Association for the Use of a Plant-Based Diet for Management of Type 2 Diabetes. Can J Diabetes. 2016;40(5):471-477.
- Lee V, Mckay T, Ardern CI. Awareness and perception of plant-based diets for the treatment and management of type 2 diabetes in a community education clinic: a pilot study. J Nutr Metab. 2015;2015:236234.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video