Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dieta 5 : 2 a dieta napodobující půst podrobeny testu
Účinky příjmu potravy pouze 5 dní v týdnu a vliv diety napodobující půst po pět dní v měsíci.
A co místo konzumace potravy každý druhý den zkusit pět dní v týdnu jíst a další dva dny se postit? Dostupné poznatky jsou vlastně podobné těm, jaké máme o obdenním půstu. U mužů a žen s nadváhou došlo ke zhubnutí asi o 5,4 kg za dobu šesti měsíců. Nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi těmi, kteří dodržovali režim 5 dní jídla a 2 dny půstu a těmi, kteří měli každý den kalorický příjem snížený o 500 kalorií. Doposud nejrozsáhlejší studie naměřila ztrátu 8,1 kg za šest měsíců ve skupině 5 : 2, což se významně neliší od 9 kg, které zhubnuli lidé ve skupině s nepřetržitou kalorickou restrikcí. Dále bylo zjištěno, že se nelišila ani schopnost udržet si po následujících šest měsíců svou novou váhu.
Pocity hladu však mohou být silnější při režimu 5 : 2, než při ekvivalentním omezení každodenního kalorického příjmu. Nezdá se však, že by to vedlo k přejídání se ve dnech bez půstu. Člověk by očekával, že dva dny bez jídla by mohly mít negativní dopad na náladu, ale žádný takový nepříznivý dopad nebyl zaznamenán – ani u těch, kteří se zcela postili (0 kalorií), ani u těch, kteří mohli jíst dvě porce ovesné kaše v každý „postní“ den (což vychází asi na 500 kalorií). Stejně jako u obdenního půstu i v případě režimu 5 : 2 byly pozorované účinky na kognitivní funkce a zachování netukové tělesné hmoty nekonzistentní. Nepodařilo se prokázat, že by byl přerušovaný půst pro lidi mnohem snadněji udržitelný než nepřetržitá kalorická restrikce.
Právě naopak, ve skupině s režimem 5 : 2 vyjádřilo po skončení studie méně lidí zájem pokračovat nadále v tomto stravování než v kontrolní skupině s nepřetržitým omezením kalorického příjmu. Připisují to horší kvalitě života. Konkrétně šlo o to, že pociťovali bolesti hlavy, nedostatek energie a také měli potíže zavést postní dny do týdenní rutiny. Stále však potřebujeme jednu studii režimu 5 : 2, která by ukázala zvýšení LDL cholesterolu ve srovnání s režimem nepřetržitě sníženého kalorického příjmu, a to v době za šest měsíců až jeden rok, abychom mohli říci, že má kalorická restrikce určité výhody oproti obdennímu postění se a podobným režimům.
Co kdybychom místo 5 : 2 zkusili 25 : 5, tedy 5 dní v měsíci strávit na dietě napodobující půst? Vědecký pracovník Valter Longo, zabývající se dlouhověkostí, navrhnul pětidenní výživový plán, kterým se snažil napodobit metabolické účinky půstu. Strava proto měla málo bílkovin, cukrů i kalorií a žádné živočišné bílkoviny či tuky. Od rostlinné verze plánu si sliboval, že sníží hladinu růstového hormonu IGF-1, který podporuje rakovinu. A to se mu skutečně povedlo. Zároveň se mu povedlo snížit ukazatele zánětu už po třech cyklech jeho programu „5 dní z měsíce“.
Sto mužů a žen bylo randomizováno, aby konzumovalo tuto stravu napodobující půst po dobu pěti dní v měsíci za sebou, nebo aby celou dobu konzumovalo svou běžnou stravu. Po třech měsících byla skupina s dietou napodobující půst v porovnání s kontrolní skupinou asi o 2,7 kg lehčí. Došlo k výraznému úbytku tělesného tuku a obvodu v pase, což bylo provázeno snížením krevního tlaku. Ti, kteří na tom byli ze začátku nejhůře, se dočkali největšího zlepšení. Ještě bláznivější je, že tři měsíce po dokončení studie některé přínosy u účastníků studie zjevně přetrvávaly. To nám naznačuje, že účinky by mohly přetrvat po několik měsíců. Není však jasné, zda lidé přiřazeni do skupiny s dietou napodobující půst nevyužili svou účast jako příležitost k pozitivním změnám svého životního stylu, které jim pak pomohly uchovat si část svého váhového úbytku.
Dr. Longo založil společnost, která komerčně prodává jeho výživový plán. K dobru mu však můžeme připsat, že 100 % svých výnosů z prodeje daruje na charitu. Celá dieta sestává z několika sáčků dehydrované polévky, bylinných čajů, jako je ibišek a heřmánek, kadeřávkových lupínků, oříškových tyčinek pro dostatek energie, doplňku stravy s DHA na bázi řas a multivitaminového doplňku poprášeného zeleninovým práškem. Říkal jsem si, proč vůbec utrácet 50 dolarů denně za pár zpracovaných pokrmů, když můžete místo toho prostě jíst několik stovek kalorií denně z opravdové zeleniny?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Johnson JB, Laub DR, John S. The effect on health of alternate day calorie restriction: eating less and more than needed on alternate days prolongs life. Med Hypotheses. 2006;67(2):209-11.
- Conley M, Le Fevre L, Haywood C, Proietto J. Is two days of intermittent energy restriction per week a feasible weight loss approach in obese males? A randomised pilot study. Nutr Diet. 2018;75(1):65-72.
- Harvie MN, Pegington M, Mattson MP, et al. The effects of intermittent or continuous energy restriction on weight loss and metabolic disease risk markers: a randomized trial in young overweight women. Int J Obes (Lond). 2011;35(5):714-27.
- Sundfør TM, Svendsen M, Tonstad S. Effect of intermittent versus continuous energy restriction on weight loss, maintenance and cardiometabolic risk: a randomized 1-year trial. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2018;28(7):698-706.
- Solianik R, Sujeta A. Two-day fasting evokes stress, but does not affect mood, brain activity, cognitive, psychomotor, and motor performance in overweight women. Behav Brain Res. 2018;338:166-172.
- Solianik R, Sujeta A, Čekanauskaitė A. Effects of 2-day calorie restriction on cardiovascular autonomic response, mood, and cognitive and motor functions in obese young adult women. Exp Brain Res. 2018;236(8):2299-2308.
- Mattson MP, Longo VD, Harvie M. Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev. 2017;39:46-58.
- Antoni R, Johnston KL, Collins AL, Robertson MD. Intermittent v. continuous energy restriction: differential effects on postprandial glucose and lipid metabolism following matched weight loss in overweight/obese participants. Br J Nutr. 2018;119(5):507-516.
- Davis CS, Clarke RE, Coulter SN, et al. Intermittent energy restriction and weight loss: a systematic review. Eur J Clin Nutr. 2016;70(3):292-9.
- Abbasi J. Can a Diet That Mimics Fasting Turn Back the Clock?. JAMA. 2017;318(3):227-229.
- Wei M, Brandhorst S, Shelehchi M, et al. Fasting-mimicking diet and markers/risk factors for aging, diabetes, cancer, and cardiovascular disease. Sci Transl Med. 2017;9(377).
- Wei M, Brandhorst S, Shelehchi M, et al. Supplementary materials for Fasting-mimicking diet and markers/risk factors for aging, diabetes, cancer, and cardiovascular disease. Sci Transl Med. 2017;9(377).
- Brandhorst S, Choi IY, Wei M, et al. A Periodic Diet that Mimics Fasting Promotes Multi-System Regeneration, Enhanced Cognitive Performance, and Healthspan. Cell Metab. 2015;22(1):86-99.
Image credit: Couleur via pixnio. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video