Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dietní přístup k přirozené léčbě příznaků menopauzy
V randomizovaných kontrolovaných studiích bylo prokázáno, že určité potraviny zlepšují příznaky, jako jsou návaly horka.
Ženy procházející menopauzou zažívají širokou škálu potíží. Dělí se na vazomotorické příznaky, jako jsou noční pocení a návaly horka, potíže se spaním až nespavost, vaginální suchost a bolest při styku a nežádoucí účinky na náladu, které mohou přecházet až do depresí. Může pomoci cvičení? Cvičení rozhodně může pomoci s fyzickou i psychickou kvalitou života obecně, ale naneštěstí nemáme žádné důkazy, že by účinkovalo na potíže specifické pro menopauzu. Zoufalost výzkumníků se pozná, když začnou zkoušet lidem podávat prasečí placentu a zkoumat, jestli by mohla pomoci. Prozradím, že nepomohla.
Víme, že oxidativní stres, který je důsledkem přebytku volných kyslíkových radikálů nebo nedostatečné antioxidační obrany, je spojen nejen s nemocemi jako cukrovka, obezita a kardiovaskulární onemocnění, ale také s příznaky menopauzy jako návaly horka. Slabá obrana proti volným radikálům je spojena se silnějšími příznaky menopauzy a konzumace stravy nabité antioxidanty je spojena s mírnějším průběhem menopauzy. Vysoký příjem ovoce a zeleniny dokonce může oddálit počátek menopauzy jako takové. Nejspíše za to může přítomnost antioxidantů v ovoci a zelenině, které dokáží bojovat s nepříznivými účinky volných radikálů na počty funkčních vajíček zbývajících ve vaječnících. Naopak vysoká spotřeba masa je dávána do souvislosti s degenerativními onemocněními nejen z důvodu nasyceného tuku a cholesterolu, ale možná i kvůli prooxidačním produktům vnikajícím při výrobě, skladování, trávení a metabolismu masa.
Podobně platí, že prozánětlivá strava je dávána do souvislosti s větším výskytem somatických potíží specifických pro menopauzu, jako návaly horka a problémy se spánkem. To by znamenalo přechod na více rostlinnou stravu nabitou protizánětlivými látkami včetně vlákniny a odklon od prozánětlivých potravin obsahujících nasycený tuk a cholesterol. Není divu, že příjem nezpracovaných rostlinných potravin je spojen s menším výskytem potíží při menopauze.
Co se týče konkrétních potravin, drůbež a odtučněné mléko jsou obzvláště nežádoucí, zatímco sójové mléko evidentně pomáhá. Ženám tedy může prospět omezení konzumace drůbeže a odtučněných mléčných výrobků a navýšení konzumace zeleniny a sójového mléka. Jestli to skutečně pomůže, se dozvíme jedině ve studii. A je to tak, ženy randomizované k pití sójového mléka zmírnily své potíže při menopauze o 20 % během 12 týdnů.
Není divu, že ženy uvádějící konzumaci výhradně rostlinné stravy hlásily méně obtěžující průběh menopauzy. Mezi ženami procházejícími menopauzou právě veganky hlásily méně obtěžující příznaky. A z ostatních dietních skupin větší konzumace zeleniny a u skupiny konzumující maso menší spotřeba masa byly spojeny s méně obtěžujícími potížemi. Takže konzumace rostlinné stravy může být přínosná pro ženy procházející menopauzou, které upřednostňují přírodní metody úlevy od potíží. Data jsou konzistentní se všemi ostatními studiemi ukazujícími na zmírnění projevů menopauzy u žen konzumujících větší množství rostlin a méně masa.
Je však pravda, že mohou existovat i další důvody, proč mají konzumentky zdravé stravy méně příznaků. Příčinný vztah prokážeme jedině, jak jinak, vhodnou studií. Intervenční studie s cílem zjistit, jestli změna stravy skutečně zmírní příznaky. V této studii byly ženy podněcovány ke snížení příjmu tuků a zvýšení příjmu ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin. A tyto ženy mnohem častěji eliminovaly své vazomotorické potíže, jako jsou návaly horka a noční pocení, při porovnání s kontrolní skupinou. Takže to rozhodně není nutně všechno nebo nic.
A co se týče rostlinné stravy, ženy randomizované k bezmasé stravě s denní porcí lněných semínek, vlašských ořechů a mandlí si vedly lépe, než ženy randomizované ke stejné stravě, jen denně s extra panenským olivovým olejem. Po 16 týdnech vegetariánská strava bohatá na omega-3 zvítězila ve schopnosti zmírnit výskyt vazomotorických příznaků. Pouhé dvě čajové lžičky mletého lněného semínka denně dokážou výrazně zmírnit příznaky menopauzy. Dokonce až do stejné míry jako substituční hormonální terapie, ale bez vedlejších účinků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lee JY, Lee C, Yoon SH, Choi H. Effect of porcine placental extract on menopausal symptoms in postmenopausal women: A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Taiwan J Obstet Gynecol. 2020;59(5):675-81.
- Cagnacci A, Cannoletta M, Palma F, Bellafronte M, Romani C, Palmieri B. Relation between oxidative stress and climacteric symptoms in early postmenopausal women. Climacteric. 2015;18(4):631-6.
- Abshirini M, Siassi F, Koohdani F, et al. Dietary total antioxidant capacity is inversely related to menopausal symptoms: a cross-sectional study among Iranian postmenopausal women. Nutrition. 2018;55-56:161-7.
- Sapre S, Thakur R. Lifestyle and dietary factors determine age at natural menopause. J Midlife Health. 2014;5(1):3-5.
- Aslani Z, Abshirini M, Heidari-Beni M, et al. Dietary inflammatory index and dietary energy density are associated with menopausal symptoms in postmenopausal women: a cross-sectional study. Menopause. 2020;27(5):568-78.
- Mohseni R, Abbasi S, Mohseni F, Rahimi F, Alizadeh S. Association between dietary inflammatory index and the risk of prostate cancer: a meta-analysis. Nutr Cancer. 2019;71(3):359-66.
- Liu ZM, Ho SC, Xie YJ, Woo J. Whole plant foods intake is associated with fewer menopausal symptoms in Chinese postmenopausal women with prehypertension or untreated hypertension. Menopause. 2015;22(5):496-504.
- Flor-Alemany M, Marín-Jiménez N, Coll-Risco I, Aranda P, Aparicio VA. Influence of dietary habits and Mediterranean diet adherence on menopausal symptoms. The FLAMENCO project. Menopause. 2020;27(9):1015-21.
- Tranche S, Brotons C, Pascual de la Pisa B, Macías R, Hevia E, Marzo-Castillejo M. Impact of a soy drink on climacteric symptoms: an open-label, crossover, randomized clinical trial. Gynecol Endocrinol. 2016;32(6):477-82.
- Beezhold B, Radnitz C, McGrath RE, Feldman A. Vegans report less bothersome vasomotor and physical menopausal symptoms than omnivores. Maturitas. 2018;112:12-7.
- Kroenke CH, Caan BJ, Stefanick ML, et al. Effects of a dietary intervention and weight change on vasomotor symptoms in the Women’s Health Initiative. Menopause. 2012;19(9):980-8.
- Rotolo O, Zinzi I, Veronese N, et al. Women in love: lacto-ovo-vegetarian diet rich in omega-3 improves vasomotor symptoms in postmenopausal women. An exploratory randomized controlled trial. Endocr Metab Immune Disord Drug Targets. 2019;19(8):1232-9.
- Cetisli NE, Saruhan A, Kivcak B. The effects of flaxseed on menopausal symptoms and quality of life. Holist Nurs Pract. 2015;29(3):151-7.
- Nguyen TM, Do TTT, Tran TN, Kim JH. Exercise and quality of life in women with menopausal symptoms: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Int J Environ Res Public Health. 2020;17(19):E7049.
- Macho-González A, Garcimartín A, López-Oliva ME, et al. Can meat and meat-products induce oxidative stress? Antioxidants (Basel). 2020;9(7):638.