Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dračí krev
Čtyři antioxidanty nejvíce nabité látky, z těch dosud testovaných, jsou hřebíčky, amla (indický angrešt), triphala (kombinace plodů amly, bibhitaki a haritaki) a tzv. dračí krev.
Zakončujeme zkoumání průkopnické analýzy antioxidační síly tisíců druhů potravin, bylin a koření; na vrcholu stojí hřebíček – stokrát více antioxidantů než borůvky, zde jen pro srovnání; pak se umístila amla; pak triphala – které bychom se ale pravděpodobně měli vyvarovat kvůli kontaminaci toxickými kovy.
A pak následuje látka s naprosto nejvyšším obsahem antioxidantů na planetě Zemi: sangre de drago, dračí krev – jasně červená šťáva, která prýští, když naříznete kůru tohoto amazonského stromu. Její jméno vede k zábavným názvům vědeckých článků, jako třeba „Studie protiprůjmového účinku dračí krve.“
Objevilo se několik zajímavých studií. Krátce se o nich zmíním, jen proto, že je to opravdu spíše léčivo než potravina. Jedna studie byla publikována v časopise Journal of Inflammation, kde doufali, že se dostanou na kobylku osteoartróze, což je velmi frustrující onemocnění, se kterým toho moderní lékařství moc nezmůže. Když lidé dostanou umělý kolenní kloub, co si myslíte, že se stane s těmi starými koleny? No, v Case Western je shromáždili – všechnu tu lidskou chrupavku – aby zjistili, zda by pomocí jedné či dvou kapek dračí krve mohli ve zkumavce snížit rychlost ztráty chrupavky. A v zánětlivém prostředí se ta chrupavka skutečně začala odbourávat. Ale přidáte trochu jakési šťávy a můžete to výrazně zpomalit. Nutno říct, že studii provedl majitel společnosti, která – jistě jste to uhodli – prodává extrakt z dračí krve, takže se na ty závěry musíte dívat s trochou skepse.
Také se zdá, že dokáže přimět rakovinové buňky, aby se samy zničily, zde jsou tři linie buněk lidského gastrointestinálního karcinomu. Přidejte trochu toho červeného javorového sirupu a můžete pozorovat, jak rakovinové buňky chřadnou, protože se jejich DNA rozpadá. V první řadě ale také může zabránit poškození DNA.
Zde jsou sazenice kukuřice. Kontrolní skupina je vlevo, vedlejší skupině dali trochu a dál napravo hodně mutagenního toxinu, který způsobuje, že se ty ubohé sazeničky sesychají. Ale přidejte jim ke kořenům trochu té šťávy a účinky toxinů se zmírní. Koneckonců, jedna kapka té látky odpovídá hodnotě tří jablek, co se týká množství antioxidantů. Žel však existují další testy, které nebyly financovány společností, která to prodává, a ty prokázaly, že za určitých okolností může dračí krev mutace DNA také způsobovat.
Takže naprostým vítězem se díky největšímu množství antioxidantů stává nekontaminovaná, nemutagenní celá potravina: sušený prášek z indického angreštu (amla).
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Carlsen MH, Halvorsen BL, Holte K, Bøhn SK, Dragland S, Sampson L, Willey C, Senoo H, Umezono Y, Sanada C, Barikmo I, Berhe N, Willett WC, Phillips KM, Jacobs DR Jr, Blomhoff R. The total antioxidant content of more than 3100 foods, beverages, spices, herbs and supplements used worldwide. Nutr J. 2010 Jan 22;9:3.
- Gurgel LA, Silva RM, Santos FA, Martins DT, Mattos PO, Rao VS. Studies on the antidiarrhoeal effect of dragon's blood from Croton urucurana. Phytother Res. 2001 Jun;15(4):319-22.
- Miller MJ, Bobrowski P, Shukla M, Gupta K, Haqqi TM. Chondroprotective effects of a proanthocyanidin rich Amazonian genonutrient reflects direct inhibition of matrix metalloproteinases and upregulation of IGF-1 production by human chondrocytes. J Inflamm (Lond). 2007 Aug 14;4:16.
- Sandoval M, Okuhama NN, Clark M, Angeles FM, Lao J, Bustamante S, Miller MJ. Sangre de grado Croton palanostigma induces apoptosis in human gastrointestinal cancer cells. J Ethnopharmacol. 2002 May;80(2-3):121-9.
- Lopes MI, Saffi J, Echeverrigaray S, Henriques JA, Salvador M. Mutagenic and antioxidant activities of Croton lechleri sap in biological systems. J Ethnopharmacol. 2004 Dec;95(2-3):437-45.
Image thanks to Chris Kilham.