Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Důkaz, že sůl zvyšuje krevní tlak
Místo snižování obsahu soli ve svých výrobcích, čímž by mohli zachraňovat životy, se výrobci potravin rozhodli lobbovat u vlády, odmítat spolupráci, podporovat dezinformační kampaně a znevažovat vědecké důkazy.
Stejně jako každá skupina, která má své vlastní zájmy, i potravinářský průmysl se brání regulaci. Tváří v tvář rostoucímu vědeckému konsensu, že sůl zvyšuje krevní tlak, přijali hlavní výrobci potravin zoufalé opatření ve snaze zabránit vládám v doporučování snížení příjmu soli. Místo aby předělali své výrobky a začali chránit lidské životy, výrobci raději lobbují u vlád, odmítají spolupracovat, podporují dezinformační kampaně a snaží se diskreditovat důkazy.
Koneckonců, sůl je hlavním zdrojem chuti ve zpracovaných potravinách. Samozřejmě, výrobci mohou zlepšit chuť přidáním skutečných přísad, ale třeba takové přidání skutečných jahod do sladkých taštiček Pop-tarts by je stálo více peněz a přišli by tak o část svého zisku.
Mezi důkazy, které se snaží diskreditovat, patří i dvojitě zaslepené, randomizované studie, které vznikly před pár desítkami let. Vezmete lidi s vysokým krevním tlakem, dáváte jim stravu s omezeným obsahem sodíku a jejich krevní tlak začne klesat. Pokud je na stravě necháte, ale podáte jim k tomu placebo, nic se nestane. Jestliže však místo placeba přidáte sůl ve formě sodíkových tablet s postupným uvolňováním, jejich krevní tlak vylétne opět nahoru. A čím více sodíku jim tajně podáte, tím výše jejich krevní tlak vystoupá.
Dokonce i jediné jídlo to dokáže. Pokud vezmete lidi s normálním krevním tlakem a dáte jim misku polévky obsahující množství soli odpovídající běžnému jídlu, krevní tlak se během následujících tří hodin bude zvyšovat. Pokud dáte lidem tu stejnou polévku, jen bez soli, tak k tomu nedojde. Proč tomu tak je? Vypadá to, že vysoký krevní tlak je mechanismus, jakým se naše tělo snaží přebytečné soli zbavit.
Byly provedeny desítky podobných studií, znázorňujících, že snížením příjmu soli snížíme svůj krevní tlak a čím méně soli přijmeme, tím větší bude tento účinek.
Již dříve jsem mluvil o tzv. DASH dietě, která se běžně používá k zajištění příznivých účinků na krevní tlak, kterým se těší populace konzumující z větší části rostlinnou stravu. Jak však víme, že příznivé účinky souvisejí s konzumací menšího množství soli a ne s tím, že lidé jedí více ovoce a zeleniny?
Protože to výzkumníci podrobili testu. Je samozřejmé, že zdravé stravování snižuje krevní tlak, a to bez ohledu na to, kolik soli jíme, ale i kdybychom se drželi té stejné stravy, tak snížením soli bychom dosáhli zlepšení nezávisle na dalších úpravách jídelníčků.
Můžete to otestovat na komunální úrovni. Vezmete dvě srovnatelné vesnice, jejichž obyvatelé mají přibližně stejné hodnoty krevního tlaku. V kontrolní vesnici krevní tlak průměrně stoupá, případně zůstává stejný. Avšak ve vesnici, ve které byli lidé schopni snížit příjem soli, hladiny krevního tlaku poklesly.
Pokud příjem nesnížíme, tak chronický vysoký příjem soli může vést k celoživotnímu postupnému zvyšování krevního tlaku, jak říká slavná studie Intersalt. Celkem se jí zúčastnilo 52 středisek z 32 zemí se stovkami účastníků z každé z nich. Čtyři z těchto středisek se nacházely mezi populacemi, které jedly tak málo soli, že skutečně plnily pokyny American Heart Association ohledně denního příjmu soli. To je něco, co se podaří méně než 1 % Američanů. V populaci, kde se do limitu vejde každý jedinec, nejen nedošlo k žádnému případu vysokého krevního tlaku, ale starší lidé tam dokonce měli stejný krevní tlak jako dospívající.
To je důvod, proč je tak důležité tyto populace do výzkumu zařazovat. Pokud se podíváte pouze na údaje ze 48 středisek v industrializovaném západním světě, vypadá to, že neexistuje žádný vztah mezi stoupajícím krevním tlakem, věkem a množstvím sodíku, které lidé denně přijmou. Graf pak vypadá jako náhodné uskupení bodů. Solný průmysl se na takový graf podívá a prohlásí: Vidíte, my jsme vám to říkali, žádný vztah mezi solí a zvyšováním krevního tlaku s postupujícím věkem neexistuje.
Jenže možná je to proto, že všichni tito lidé konzumují příliš soli. American Heart Association doporučuje, aby se příjem soli u všech lidí dostal pod tuto úroveň. Všichni tito lidé tuto hranici tedy očividně přesahují. Podobný výsledek si můžete představit také tehdy, kdyby šlo o míru výskytu rakoviny plic a roční počet vykouřených krabiček cigaret. Mezi vykouřením 150 krabiček a 200 krabiček ročně nebude velký rozdíl, co se týče následků. Chcete-li vidět vztah mezi kouřením a rakovinou, budete muset porovnat kuřáky s nekuřáky.
Tak tomu je i v našem případě, pokud do grafu přidáte populace s nízkým příjmem soli, u kterých se vysoký krevní tlak ani s přibývajícím věkem prakticky nevyskytuje, rázem se vám ukáže statisticky významný vztah mezi narůstajícím příjmem sodíku a zvyšováním krevního tlaku. Musíte však zařadit lidi, kteří skutečně vyhovují maximálnímu doporučenému příjmu soli. Stejně jako u mnoha dalších zásahů do životního stylu platí, že fungují jen tehdy, když pravidla skutečně dodržujete
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S K Ha. Dietary salt intake and hypertension. Electrolyte Blood Press. 2014 Jun;12(1):7-18.
- R J Suckling, F J He, N D Markandu, G A MacGregor. Dietary salt influences postprandial plasma sodium concentration and systolic blood pressure. Kidney Int. 2012 Feb;81(4):407-11.
- G A MacGregor, N D Markandu, F E Best, D M Elder, J M Cam, G A Sagnella, M Squires. Double-blind randomised crossover trial of moderate sodium restriction in essential hypertension. Lancet. 1982 Feb 13;1(8268):351-5.
- F Delahaye. Should we eat less salt? Arch Cardiovasc Dis. 2013 May;106(5):324-32.
- Intersalt: an international study of electrolyte excretion and blood pressure. Results for 24 hour urinary sodium and potassium excretion. Intersalt Cooperative Research Group. BMJ. 1988 Jul 30;297(6644):319-28.
- F Godlee. The food industry fights for salt. BMJ. 1996 May 18;312(7041):1239-40.
- F J He, J Li, G A Macgregor. Effect of longer term modest salt reduction on blood pressure: Cochrane systematic review and meta-analysis of randomised trials. BMJ. 2013 Apr 3;346:f1325.
- P K Whelton, L J Appel, R L Sacco, C A Anderson, E M Antman, N Campbell, S B Dunbar, E D Frohlich, J E Hall, M Jessup, D R Labarthe, G A MacGregor, F M Sacks, J Stamler, D K Vafiadis, L V Van Horn. Sodium, blood pressure, and cardiovascular disease: further evidence supporting the American Heart Association sodium reduction recommendations. Circulation. 2012 Dec 11;126(24):2880-9.
- D S Celermajer, B Neal. Excessive sodium intake and cardiovascular disease: a-salting our vessels. J Am Coll Cardiol. 2013 Jan 22;61(3):344-5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23141488
- N M Karanja, E Obarzanek, P H Lin, M L McCullough, K M Phillips, J F Swain, C M Champagne, K P Hoben. Descriptive characteristics of the dietary patterns used in the Dietary Approaches to Stop Hypertension Trial. DASH Collaborative Research Group. J Am Diet Assoc. 1999 Aug;99(8 Suppl):S19-27.
- F M Sacks, E Obarzanek, M M Windhauser, L P Svetkey, W M Vollmer, M McCullough, N Karanja, P H Lin, P Steele, M A Proschan, et al. Rationale and design of the Dietary Approaches to Stop Hypertension trial (DASH). A multicenter controlled-feeding study of dietary patterns to lower blood pressure. Ann Epidemiol. 1995 Mar;5(2):108-18
- F M Sacks, L P Svetkey, W M Vollmer, L J Appel, G A Bray, D Harsha, E Obarzanek, P R Conlin, E R Miller 3rd, D G Simons-Morton, N Karanja, P H Lin; DASH-Sodium Collaborative Research Group. Effects on blood pressure of reduced dietary sodium and the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) diet. DASH-Sodium Collaborative Research Group. N Engl J Med. 2001 Jan 4;344(1):3-10.
- H Karppanen, E Mervaala. Sodium intake and hypertension. Prog Cardiovasc Dis. 2006 Sep-Oct;49(2):59-75.
- G A MacGregor, N D Markandu, G A Sagnella, D R Singer, F P Cappuccio. Double-blind study of three sodium intakes and long-term effects of sodium restriction in essential hypertension. Lancet. 1989 Nov 25;2(8674):1244-7.
- M E Cogswell, Z Zhang, A L Carriquiry, J P Gunn, E V Kuklina, S H Saydah, Q Yang, A J Moshfegh. Sodium and potassium intakes among US adults: NHANES 2003-2008. Am J Clin Nutr. 2012 Sep;96(3):647-57.
- JA Staessen, P Lijnen, L Thijs, R Fagard. Salt and blood pressure in community-based intervention trials. Am J Clin Nutr. 1997 Feb;65(2 Suppl):661S-670S.
Images thanks to kropekk_pl via Pixabay.