Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Eliminace střetu zájmů v lékařském výzkumu
Lékařskou profesi zřejmě více zajímá přiznávání a „vyšetřování“ střetů zájmů než jejich eliminace.
Kdo financuje většinu studií, které ukazují, že léky jsou bezpečné a účinné? Samotné společnosti, jež je vyrábějí. Je samozřejmě absurdní chtít po společnostech vlastněných investory objektivní hodnocení vlastních produktů.
Jedním z následků této předpojatosti v lékařské literatuře je pak to, že lékaři se naučí praktikovat styl medicíny velmi bohatý na léčiva. Dokonce i v případech, kdy by byly efektivnější změny v životním stylu, lékaři a jejich pacienti často věří, že pro každou nemoc existuje léčivo. Situace je tak špatná, že už se lékaři nemohou spoléhat na lékařskou literaturu, nepřinese jim platné a spolehlivé informace.
Tedy, to je docela vážná kritika. Kdo to říká? Tvrdí to dlouholetý šéfredaktor jednoho z nejprestižnějších lékařských časopisů. Jako pomoc k odhalení některých z těchto střetů zájmů, které poškozují lékařskou profesi, byl Kongresu předložen zákon o povinnosti zveřejňovat dary od farmaceutických společností. Celé roky se ho nedařilo prosadit, ale nakonec byl úspěšně začleněn do Zákona o cenově dostupné zdravotní péči. Nyní máme databázi, která nás detailně informuje, který z doktorů dostal naservírovány miliardy dolarů. Pacientům to umožní učinit informovanější rozhodnutí při výběru zdravotnických pracovníků a rozhodování o léčbě.
Již jsem vysvětloval, jak svého lékaře prověřit. Verze z roku 2008, kterou schválila lékařská skupina, nevyžadovala zveřejnění, pokud lékaři dostali dary za méně než 500 dolarů. Verze z roku 2009 je však ještě přísnější, vyžaduje zveřejnění informací, i když dostanete byť jen 100 dolarů. Přední uskupení, jako je Americká akademie rodinných lékařů, začala být trochu nervózní. Ale konečné znění Obamacare vyžadující zveřejnění dokonce proplaceného jídla v ceně 10 dolarů vede země z celého světa ke vzhlížení ke Spojeným státům jako vzoru pro etiku ve zdravotní péči – to nevidíte každý den.
Nyní můžeme díky tomuto rozsáhlému veřejnému záznamu skutečně vidět, jak moc byli lékaři upřímní. Finanční přiznání autorů pokynů z American Colege of Cardiology a Americké kardiologické společnosti bylo porovnáno s veřejně přiznanými stovkami tisíců dolarů, jež autoři obdrželi od velkých farmaceutických společností. Bylo to možné díky novému zákonu. Nutno říci, že vzájemná shoda finančních přiznání o úplatcích od autorů a farmaceutických společností byla mizerná.
V celostátním měřítku také můžeme říci, že všechny ženy lékařky dostaly od farmaceutických společností průměrně o celé tisíce dolarů méně. Není však jasné, zda je to tím, že byly ženy etické, nebo zda za tím stojí sexismus.
A co střet zájmů v online světě? Existují internetové stránky s lékařskou tematikou, údajně založené na důkazech. To umožňuje lékařům odpovídat na klinické otázky rovnou ze své postele. Například lékaři, kteří pečují o pacienty, se stále častěji zabývají doporučeními léčby popsanými na těchto webových stránkách, aby dle nich činili klinická rozhodnutí v reálném čase. Jste s pacientem, jednoduše vytáhnete svůj mobil a zkontrolujete možnosti. Je tedy důležité, aby neexistovaly žádné finanční střety zájmů u autorů, kteří tyto pokyny píšou.
Odborníci tedy prozkoumali jednu takovou webovou stránku zvanou UpToDate, jež zřejmě poskytuje nejkomplexnější diagnózy. Našli tedy nějaké konflikty zájmů? Ano, v každém z textů, na který se podívali. Dobře, ale co s takovými informacemi uděláme?
Řekněme, že vidíte článek popírající spojení mezi konzumací sladkostí a zdravotními riziky. Odborníci odhalili, že výzkum byl podporován Národní společností cukrářů. Ti dávali do oběhu reklamy, které například doporučovaly dětem ke školnímu obědu přibalit cukrovinky, protože jsou pro ně dobré.
Problém s finančními střety zájmů je, že prostě nevíte, čemu věřit. Možná se tato předpojatost vůči přiznání úplatků zmocnila vlastní debaty. Možná, jak se kriticky vyjádřil bývalý redaktor časopisu New England Journal of Medicine, by měla být pozornost zaměřena ne na přiznávání úplatků, ale na odstranění komerčních konfliktů. Je to jako reforma financování kampaní, ve které se zabývají více veřejným odhalováním úplatků než odstraněním vlivu peněz z politiky. Dr. Kassirer píše, že ona obrovská pozornost věnována neposkytnutí informací při konfliktech zájmů je na špatném místě. Dle něj by se mělo více pozornosti soustředit na samotné finanční konflikty.
Poté, co Dr. Kassirer fakticky odstoupil z časopisu New England Journal of Medicine, rozčarován směrem, kterým se časopis ubíral, nastoupila dr. Angellová. První šéfredaktorka (tedy žena) v dějinách tohoto časopisu. Vydržela tam asi jeden rok. Lékařské časopisy „soustavně odkazují na potenciální střety zájmů,“ napsala, „jako by se lišily od skutečných střetů, a také mluví o tom, jak je zveřejnit a řídit je, místo aby se zabývaly zákazem úplatků.“
„Stručně řečeno, vypadá to, že máme touhu odstranit pach korupce, ale příjem peněz zachovat. Prolomení závislosti lékařské profese na farmaceutickém průmyslu bude stát více než jmenování výborů. Bude to vyžadovat rázné ukončení extrémně lukrativního vzorce chování.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C E O'Neil. V L Fulgoni 3rd, T A Nicklas. Candy consumption was not associated with body weight measures, risk factors for cardiovascular disease, or metabolic syndrome in US adults: NHANES 1999-2004. Nutr Res. 2011 Feb;31(2):122-30.
- M Angel. Industry-sponsored clinical research: a broken system. JAMA. 2008 Sep 3;300(9):1069-71.
- H A Alhamoud, R Dudum, H A Young, B G Choi. Author Self-disclosure Compared with Pharmaceutical Company Reporting of Physician Payments. Am J Med. 2016 Jan;129(1):59-63.
- K T Amber. G Dhiman, K W Goodman. Conflict of interest in online point-of-care clinical support websites. J Med Ethics. 2014 Aug;40(8):578-80.
- S L Rose, R M Sanghani, C Schmidt, M T Karafa, E Kodish, G M Chisolm. Gender Differences in Physicians' Financial Ties to Industry: A Study of National Disclosure Data. PLoS One. 2015 Jun 11;10(6):e0129197.
- E Silverman. Everything you need to know about the Sunshine Act. BMJ. 2013 Jul 26;347:f4704.
- S Santhakumar, E Y Adashi. The Physician Payment Sunshine Act: testing the value of transparency. JAMA. 2015 Jan 6;313(1):23-4.
- M Wilson. The Sunshine Act: commercial conflicts of interest and the limits of transparency. Open Med. 2014 Jan 14;8(1):e10-3. eCollection 2014.
- K O'Reilly. "Sunshine" bill sets $100 trigger for disclosing drug industry pay to doctors. amednews.com, 2009 Feb 23.
- J P Kassirer. Commentary: Disclosure's failings: what is the alternative? Acad Med. 2009 Sep;84(9):1180-1.
- M Angell. Drug Companies & Doctors: A Story of Corruption. The New York Review of Books, 2009 Jan 15.
Image thanks to Bill Brooks via flickr