Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Eliminační diety při léčbě ekzému
Kojenci, jejichž matky byly randomizovány k vyřazení vajec, mléka a ryb, měli výrazně nižší riziko, že se jim o pár let později udělá ekzém.
Původní randomizovaná, dvojitě zaslepená, kontrolovaná studie o vlivu výživy na ekzém zjistila, že vyřazení vajec, kuřecího a hovězího masa výrazně zlepšilo ekzém u 70 % dětí, které studii dokončily. Další studie měly podobné výsledky, ale například v této dieta zabrala pouze u čtvrtiny dětí, které studii dokončily. Sečteno a podtrženo, ze 13 studií, kdy došlo k vyřazení mléka, vajec nebo obojího, jich 10 zaznamenalo zlepšení celkového klinického stavu.
Ekonomické důsledky léčby ekzému, způsobeného samotnou umělou kojeneckou výživou z kravského mléka, mohou dosahovat stovek milionů dolarů ročně, i když se zdá, že vejce jsou horší z hlediska předpokládaného trvání a závažnosti onemocnění. Vznik přecitlivělosti na vaječné bílky a kravské mléko se však může vyskytnout i u dětí kojených mateřským mlékem. Takže zdroj je možná mateřské mléko, do kterého přecházejí mléčné a vaječné bílkoviny od matky, ale to se nedozvíme, dokud to neotestujeme.
Novopečené matky byly náhodně vybrány k tomu, aby vyloučily bílky, kravské mléko a ryby ze stravy, během prvních tří měsíců kojení po porodu, nebo aby pokračovaly ve své dosavadní stravě. A opravdu, kojenci matek, které vyloučily vejce, mléko a ryby, měli výrazně nižší riziko vzniku ekzému ve věku 6 měsíců, ale snížení rizika po překročení tohoto věku ve skupině nekonzumující vejce, mléko a ryby přestalo být statisticky významné.
Pokud bychom ale sledovali ty stejné děti až do jejich čtyř let, tak ty, jejichž matky vyřazovaly vajíčka, mléko a mléčné výrobky pouhé tři měsíce během kojení, měly výrazně menší výskyt ekzému i po několika letech. Konzumace hypoalergenní stravy během kojení snižuje počet dětských ekzémů na polovinu.
Konzumace více rostlinných potravin může také pomoci. Většina studií ovoce a zeleniny naznačuje, že jejich vyšší spotřeba během těhotenství, a dětmi v raném životě, vede ke snížení astmatu, dalšího alergického onemocnění. Mohou to být právě fenolické fytonutrienty v rostlinách, jež pomáhají, což je podpořeno důkazy, že některé vegetariánské diety zřejmě zmírňují závažnost kožních onemocnění u dospělých s ekzémem. Ačkoli když se podíváte na citaci, šlo o velmi zvláštní jídelníček.
Byly zjištěny pozoruhodné výhody ve smyslu snížení závažnosti ekzému, a dokonce i dva měsíce poté, co s touto dietou skončili, si stále vedli lépe, než když začínali, ale strava se skládala pouze ze zeleninové šťávy, hnědé rýže, řas, tofu, tahini a čaje z lístků kaki, a obsahovala velmi málo kalorií. A samotný půst může zlepšit ekzém stejně jako striktně rostlinná strava, což není tak překvapující vzhledem k tomu jak se děti zlepšily, když z jídelníčku vyřadily vejce a mléčné výrobky.
Navzdory těmto údajům dermatologové a pediatři po mnoho let odmítali roli jídla jako příčinu ekzému, i přes to, že až 80 % dětí může profitovat z vyřazení mléka a/nebo vajec ze stravy bez ohledu na to, co ukazují různé testy na alergie. Nemůžete s určitostí říct, jestli dieta pomáhá, dokud ji nevyzkoušíte sami na sobě. A to je to, co dělají rodiče. Nečekají na to, až se jejich pediatři chytí; 75 % rodičů s dětmi postiženými ekzémy vyzkoušelo nějakou formu eliminační diety, nejčastěji právě vyloučení mléčných výrobků a vajec. I když jen asi 40 % rodičů mělo pocit, že to fungovalo. Ale proč to přece jen nezkusit?
Typické doporučení, se kterým se setkáte v lékařské literatuře, je: „Podívejte se, jestli máte dítě s vážným ekzémem, na který léky nezabírají, pak tedy… co takhle zkusit vyřadit některé potraviny?“ Ale to je podle mě úplně naopak. Pokud se potraviny na nemoci podílejí, tak proč neřešit příčinu a odstranit potraviny, které způsobují potíže, a až pak, pokud dieta nepomůže, nasadit léky.
Teď se také hovoří i o poměrně bláznivých dietách, jako je tzv. dieta „málo potravin“, která vyřazuje vše kromě skopového, brambor, rýžových plátků, cereálií, brokolice a hrušek. K mému překvapení bylo skutečně provedeno testování – říkal jsem vám, že lékaři jsou zoufalí! Ale nepodařilo se prokázat nějaký přínos. V podstatě, pokud nevíte, kde začít, nejjednodušším postupem může být právě vyloučení mléčných výrobků a vajec – a uvidíte, co se stane. To je však kontroverzní doporučení. Vyhýbání se rybám, hovězímu, vejci a mléčným výrobkům bez lékařského dohledu? To by mohlo způsobit patologii spojenou s podvýživou. Cože?! Zkontroloval jsem tuto citaci, a je to jen další článek, který šíří nepodložený názor.
Pokud vyloučíte všechno, třeba když 99 % vaší stravy bude tvořit rýžové mléko, tak pak je to, samozřejmě, zcela nedostatečné, ale pro většinu rodičů platí, že první věc, kterou přidávají svým dětem do stravy při ekzému… je zelenina, a první věc, kterou vyloučí, bývá…nezdravé jídlo. A nemyslím si, že bychom si měli dělat starosti kvůli nedostatku nezdravého jídla.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sigurs N, Hattevig G, Kjellman B. Maternal avoidance of eggs, cow's milk, and fish during lactation: effect on allergic manifestations, skin-prick tests, and specific IgE antibodies in children at age 4 years. Pediatrics. 1992 Apr;89(4 Pt 2):735-9.
- Hattevig G, Kjellman B, Sigurs N, Björkstén B, Kjellman NI. Effect of maternal avoidance of eggs, cow's milk and fish during lactation upon allergic manifestations in infants. Clin Exp Allergy. 1989 Jan;19(1):27-32.
- Tait C, Goldman RD. Dietary exclusion for childhood atopic dermatitis. Can Fam Physician. 2015 Jul;61(7):609-11.
- Bhanegaonkar A, Horodniceanu EG, Ji X, Detzel P, Boguniewicz M, Chamlin S, Lake A, Czerkies LA, Botteman MF, Saavedra JM. Economic Burden of Atopic Dermatitis in High-Risk Infants Receiving Cow's Milk or Partially Hydrolyzed 100% Whey-Based Formula. J Pediatr. 2015 May;166(5):1145-1151.e3.
- Wolkerstorfer A, Wahn U, Kjellman NI, Diepgen TL, De Longueville M, Oranje AP. Natural course of sensitization to cow's milk and hen's egg in childhood atopic dermatitis: ETAC study group. Clin Exp Allergy. 2002 Jan;32(1):70-3.
- Businco L, Businco E, Cantani A, Galli E, Infussi R, Benincori N. Results of a milk and/or egg free diet in children with atopic dermatitis. Allergol Immunopathol (Madr). 1982 Jul-Aug;10(4):283-8.
- Johnston GA, Bilbao RM, Graham-Brown RA. The use of dietary manipulation by parents of children with atopic dermatitis. Br J Dermatol. 2004 Jun;150(6):1186-9.
- Działo M, Mierziak J, Korzun U, Preisner M, Szopa J, Kulma A. The Potential of Plant Phenolics in Prevention and Therapy of Skin Disorders. Int J Mol Sci. 2016 Feb 18;17(2):160.
- Nurmatov U, Devereux G, Sheikh A. Nutrients and foods for the primary prevention of asthma and allergy: systematic review and meta-analysis. J Allergy Clin Immunol. 2011 Mar;127(3):724-33.e1-30.
- Tanaka T, Kouda K, Kotani M, Takeuchi A, Tabei T, Masamoto Y, Nakamura H, Takigawa M, Suemura M, Takeuchi H, Kouda M. Vegetarian diet ameliorates symptoms of atopic dermatitis through reduction of the number of peripheral eosinophils and of PGE2 synthesis by monocytes. J Physiol Anthropol Appl Human Sci. 2001 Nov;20(6):353-61.
- Lithell H, Bruce A, Gustafsson IB, Höglund NJ, Karlström B, Ljunghall K, Sjölin K, Venge P, Werner I, Vessby B. A fasting and vegetarian diet treatment trial on chronic inflammatory disorders. Acta Derm Venereol. 1983;63(5):397-403.
- David TJ, Patel L, Ewing CI, Stanton RH. Dietary regimens for atopic dermatitis in childhood. J R Soc Med. 1997;90 Suppl 30:9-14.
- Guibas GV, Makris M, Chliva C, Gregoriou S, Rigopoulos D. Atopic Dermatitis, food allergy and dietary interventions. A tale of controversy. An Bras Dermatol. 2013 Sep-Oct;88(5):839-41.
- Nosrati A, Afifi L, Danesh MJ, Lee K, Yan D, Beroukhim K, Ahn R, Liao W. Dietary modifications in atopic dermatitis: patient-reported outcomes. J Dermatolog Treat. 2017 Sep;28(6):523-538.
- Hon KL, Leung TF, Kam WY, Lam MC, Fok TF, Ng PC. Dietary restriction and supplementation in children with atopic eczema. Clin Exp Dermatol. 2006 Mar;31(2):187-91.
- Atherton DJ, Sewell M, Soothill JF, Wells RS, Chilvers CE. A double-blind controlled crossover trial of an antigen-avoidance diet in atopic eczema. Lancet. 1978 Feb 25;1(8061):401-3.
- Neild VS, Marsden RA, Bailes JA, Bland JM. Egg and milk exclusion diets in atopic eczema. Br J Dermatol. 1986 Jan;114(1):117-23.
- Scott JF, Hammond MI, Nedorost ST. Food Avoidance Diets for Dermatitis. Curr Allergy Asthma Rep. 2015 Oct;15(10):60.
- Mabin DC, Sykes AE, David TJ. Controlled trial of a few foods diet in severe atopic dermatitis. Arch Dis Child. 1995;73(3):202-7.
Icons created by Iconic, Herman Susanto and Harden Dwi Lester from The Noun Project Image credit: psyberartist. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video