Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Erythritol vs. xylitol jako prevence zubního kazu
Jak erytritol, tak xylitol jsou nejen neutrální, ale i prospěšné pro zdraví zubů. Který z nich vítězí?
Producenti erythritolu rádi mluví o tom, jak toto nízkokalorické sladidlo přirozeně najdeme v potravinách jako melouny a broskve. Jenže tam je v tak malých dávkách, že průměrný člověk přijme 25 miligramů. Nyní, když je komerčně vyráběn, je jednoduché dosáhnout tisícinásobného příjmu. Již jsem o něm udělal pár videí. Nějaké novinky?
Tady jeden dokument s nečekaným zvratem: Erythritol je výživově inertní alkoholový cukr a hlavní složka sladidla značky Truvia a je to chuťově přijatelný poživatelný insekticid. Cože? Ano, zjistili, že zabíjí mušky octomilky, takže nám navrhují, ať začneme erythritol používat jako bezpečný a udržitelný prostředek ke kontrole populace škůdců. U mušek podle všeho vyvolává „smrtící regurgitaci“. Zabíjí také komáry přenášející žlutou zimnici, termity a mravence. Proč se tedy erythritolem nestříkají plodiny? Protože škodí i plodinám! V dávkách potřebných pro zabití hmyzu má škodlivé účinky i na rostliny. Když škodí rostlinám, možná bychom ho mohli použít také jako herbicid. Dobře, ale co prostě jako sladidlo pro nás lidi?
Již dlouho víme, že bakterie tvořící zubní plak na zubech nedokáží využít erythritol a ani z něj nevyrobí kyselinu, která by způsobovala kazy. Dokud je pH zubního plaku nad 5,7, jídlo zubům neuškodí. Když v ústech rozpustíte erythritol, nic se s pH nestane. Když si dáte stolní cukr, pH poklesne na nebezpečnou úroveň.
Ovšem xylitol, cukerný alkohol podobný erythritolu, je pro zuby nejen neškodný, tedy nevede k tvorbě zubních kazů, ale může dokonce zastavovat jejich tvorbu. Zubní kazy se mohou zahojit, pokud si jich všimneme brzy a začneme je řešit. Dříve jsme si mysleli, že redukce zubních kazů ve studiích xylitolu, ve kterých lidé žvýkali xylitolové žvýkačky, nebo jedli bonbóny, mohla být jen nepřímým účinkem, například zvýšením tvorby slin. Navíc každá xylitolová dobrota znamená o jednu cukrovinku méně, možná je to tedy jen účinek náhrady. Napadá vás, jak navrhnout studii k otestování, zda má xylitol i přímé účinky? Dám vám chvíli na přemýšlení, zkuste si dát pauzu a vymyslet něco.
Co tak lidi tajně randomizovat k používání zubní pasty s xylitolem? Ano, přesně tak! Došlo ke sníženému výskytu zubního kazu v porovnání s kontrolní skupinou s pastou bez xylitolu. Xylitol tedy přece jen přímo redukuje zubní kazy. A co ten erythritol? Všechny studie silně podporují myšlenku, že i erythritol by měl redukovat zubní kazy, možná i více než xylitol. Například více než dvojnásobný pokles plaku po šesti měsících cucání cukrovinek s erythritolem v porovnání s xylitolem. Efekt přetrvával nejméně tři roky. A projevilo se to také menším počtem zubních kazů? Měli jsme spoustu studií ukazujících tímto směrem, nicméně dlouhodobou studii na lidech o kazech a erythritolu. Až do této chvíle ne.
A tady je, dvojitě zaslepená randomizovaná kontrolovaná studie zahrnující stovky školáků cumlajících čtyři bonbony s erythritolem, xylitolem nebo placebem třikrát denně ve školní dny. A erythritol zvítězil. Výrazně snížil počet drobných i hlubokých zubních kazů.
Další výhodou erythritolu je jeho bezpečnost pro psy. Už tak malé dávky xylitolu jako půl lžičky mohou být pro 13kilogramového psa ohrožující na životě. Naopak erythritol je dobře tolerován a nemá nežádoucí účinky až do dávky okolo šálku denně. Což naznačuje, že by šel použít i jako přísada do žvýkacích hraček pro psy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org