Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Experimenty s parabiózou prokazují faktory stárnutí krve
Makabrózní pokusy, při nichž byla stará zvířata chirurgicky připojena k mladým, ukazují, že v krvi je něco, co způsobuje stárnutí.
Jednou z hlavních známek stárnutí je pokles regenerativní kapacity našich tělesných tkání. Například ve svalech jsou kmenové buňky, které mohou přispěchat na pomoc při prvním náznaku zranění a opravit poškození. Je ubývající schopnost regenerace našich tkání dílem nějaké vnitřní vlastnosti stárnoucích kmenových buněk, nebo jde o následek uvěznění ve stárnoucím těle? Aby to výzkumníci zjistili, napojili chirurgicky svaly starých potkanů na těla mladých potkanů a naopak. Uvnitř mladého potkana i slabé atrofované svaly extrémně starého potkana na konci života znovu získaly sílu, objem a schopnost regenerace. Staly se znovu mladými. Takže kapacita tam stále byla. A mladé svaly v tělech starých potkanů ztratily schopnost regenerace, takže to vypadá, že obklopující prostředí má s tímto co do činění a nejde o nedílné vady stáří.
Aby vědci zjistili, zda klíčové prvky kolují v krevním řečišti, kultivovali staré svalové buňky v krvi mladých zvířat. Toto samotné na ně mělo omlazující účinek. Je možné, že existují nějaké vitalizující faktory mládí, o které s věkem přicházíme. Nebo naopak nějaké látky potlačující opravy, které se hromadí. V každém případě by mělo jít o dobré zprávy, protože když zjistíme, o co přesně se jedná, může se nám podařit zpomalit stárnutí, nebo ho i zvrátit.
Mohli bychom zregenerovat i více než jen svaly? Co třeba mozek a další orgány? Aby vědci zjistili, do jaké míry cirkulující faktory hrají roli ve stárnutí, obrátili se na děsivou proceduru zvanou parabióza. Z řeckého „para“ znamenající „vedle“ a „bios“ znamenající „život“. Šlo o pokus uměle vytvořit fenomén siamských dvojčat v laboratoři sešitím zvířat k sobě. A následně sledovat účinky přenosných faktorů.
Pojem siamská dvojčata pochází od proslulých dvojčat siamsko-amerického původu z 19. století. Byli to bratři spojeni na hrudi. Sestry Blažkovy jsou jedinými siamskými dvojčaty, o kterých víme, že porodila. Josefa a Růžena Blažkovy byly doslova srostlé v pánvi. Když Růžena otěhotněla, prsa se zvětšila oběma ženám a obě začaly tvořit mléko. Podporuje to teorii, která už je dnes ověřena, že laktace je řízena hormony proudícími v krvi. Jak je to tedy s faktory stárnutí proudícími v krvi?
Výzkumníci mohou chirurgicky spojit kůži, cévy, svaly, tělesné dutiny a ramenní klouby dvou zvířat. První pokusy naroubovat k sobě různé druhy selhaly. Například savce na ptáky, nebo potkana na kočku. V roce 1862 však průkopnický francouzský vědec úspěšně dokázal spojit dva mladé potkany.
První heterochronické spojení, „hetero“ znamená „odlišný“ a „chronos“ znamená „čas“, první heterochronické spojení bylo vytvořeno v roce 1955, aby zodpovědělo otázku: Co by se stalo, kdybyste máčeli tkáně starého zvířete v krvi mladého zvířete? Nadpis dokumentu zněl: „Pokus o prodloužení života“. Staří potkani napojení na mladé potkany žili asi o 20 % déle než staří potkani propojení mezi sebou. Následné pokusy ukázaly, že staré myši spojené s mladými se staly zdravějšími, silnějšími a chytřejšími. Zestárlá tkáň v řadě orgánů díky tomu omládla, včetně mozku, srdce, slinivky břišní, kostry a svalů.
To však nutně neznamená, že došlo ke zpomalení stárnutí. Možná nešlo o žádný omlazující krevní faktor, možná jen starší zvířata těžila z kapacity rezervních orgánů napojených mladších zvířat. Jako by měla třeba sadu mladých ledvin navíc. Abychom zjistili, zda má stárnutí a mládnutí přenositelný prvek, co místo sdílení orgánů a celé oběhové soustavy zkusit prostě transfuzi mladé krve? Konec konců, jak vyvodila American Aging Association: „Využití parabiózy u lidí se v současnosti neprovádí kvůli chirurgickým komplikacím a výslednému nežádoucímu stylu života“. Nepovídejte. Transfuze mladé krve by však byla jednoduchá. A funguje to? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Conboy IM, Conboy MJ, Wagers AJ, Girma ER, Weissman IL, Rando TA. Rejuvenation of aged progenitor cells by exposure to a young systemic environment. Nature. 2005;433(7027):760-764.
- Finerty JC. Parabiosis in physiological studies. Physiol Rev. 1952;32(3):277-302.
- McCay CM, Pope F, Lunsford W, Sperling G, Sambhavaphol P. Parabiosis between old and young rats. Gerontologia. 1957;1(1):7-17.
- Eggel A, Wyss-Coray T. A revival of parabiosis in biomedical research. Swiss Med Wkly. 2014;144:w13914.
- Ashapkin VV, Kutueva LI, Vanyushin BF. The effects of parabiosis on aging and age-related diseases. Adv Exp Med Biol. 2020;1260:107-122.
- Kang JS, Yang YR. Circulating plasma factors involved in rejuvenation. Aging (Albany NY). 2020;12(22):23394-23408.
- Zhang H, Cherian R, Jin K. Systemic milieu and age-related deterioration. Geroscience. 2019;41(3):275-284.
- Hofmann B. Young blood rejuvenates old bodies: a call for reflection when moving from mice to men. Transfus Med Hemother. 2018;45(1):67-71.
- Rebo J, Mehdipour M, Gathwala R, et al. A single heterochronic blood exchange reveals rapid inhibition of multiple tissues by old blood. Nat Commun. 2016;7:13363.
- Carlson BM, Faulkner JA. Muscle transplantation between young and old rats: age of host determines recovery. Am J Physiol. 1989;256(6 Pt 1):C1262-1266.
- Carlson BM, Dedkov EI, Borisov AB, Faulkner JA. Skeletal muscle regeneration in very old rats. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2001;56(5):B224-233.
- Schuknecht HF. The Siamese twins, Eng and Chang: their lives and their hearing losses. Arch Otolaryngol. 1979;105(12):737-740.
- Sills ES, Vrbikova J, Kastratovic-Kotlica B. Conjoined twins, conception, pregnancy, and delivery: a reproductive history of the pygopagus Blazek sisters (1878-1922). Am J Obstet Gynecol. 2001;185(6):1396-1402.
- Pope F, Lunsford W, McCay CM. Experimental prolongation of the life span. J Chronic Dis. 1956;4(2):153-158.
- Ludwig FC, Elashoff RM. Mortality in syngeneic rat parabionts of different chronological age. Trans N Y Acad Sci. 1972;34(7):582-587.