Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fenyklová semínka pro zlepšení sportovního výkonu
Jaké jsou výhody a nevýhody fenyklových semínek při použití jakožto levného, dostupného, váhově lehkého a trvanlivého zdroje dusičnanů?
Desítky studií ukazují, že nitráty obsažené v zelenině, jako je řepa a zelená listová zelenina, mohou pomáhat lidem trpícím poruchami krevního oběhu, jako je vysoký krevní tlak a onemocnění periferních cév, jako preventivní i léčebná intervence s nízkými náklady; a stejně tak i zdravým lidem jako účinná přírodní látka, která zlepšuje sportovní výkon.
Většina studií zkoumala účinky šťávy z červené řepy, a proto jsem byl velice rád, když jsem objevil studii, kterou jsem již zmiňoval, kde použili celou řepu, a prokázal se stejný zdravotní přínos. Ale co studie celé zelené listové zeleniny?
Před nějakou dobou proběhla studie, která naznačovala, že jeden z důvodů, proč ve stejném věku, kdy už mnoho Američanů a Evropanů umírá, se Japonci z Okinawy mohou ještě těšit na mnoho dalších let dobrého zdraví – nebo přinejmenším tomu tak bylo – jsou všechny ty nitráty obsažené v zelené listové zelenině, kterou jedí a které měly při testování tendenci snižovat krevní tlak.
Důvod, proč jsem o tom v té době nemluvil, bylo to, že jsem nikdy o těchto druzích zeleniny neslyšel. Vím, co jsou květy chryzantémy, ale nedomníval jsem se, že většina mých posluchačů je v místním obchodě najde. Ale co stará dobrá americká červenomodrobílá (podle vlajky) listová zelenina, jako je mražený špenát. Ten nebyl testován – tedy až doteď.
Výzkumníci chtěli otestovat, jaký bezprostřední účinek na naše tepny bude mít jediné jídlo obsahující balení uvařeného mraženého špenátu, a to z hlediska arteriální tuhosti a krevního tlaku. Nejprve potřebovali jídlo ke zvýšení ztuhlosti a tlaku v cévách, a tak lidem dali kuře a sýrový sendvič, které jim během několika hodin po jídle snížily elasticitu tepen. Ale přidejte k tomu špenát a bude tomu naopak. Po kuřeti a sýru musí srdce během pár minut vyvinout větší sílu, aby mohlo pumpovat krev, ale špenát to udrží na uzdě. Takže jídlo s množstvím špenátu může snížit krevní tlak a snížit míru arteriální zatuhlosti.
To je skvělé pro každodenní zdraví vašich cév a srdce, ale co když chcete nějakou celistvou potravinu, která pomůže zlepšit váš výkon, když vyrazíte na túru nebo něco podobného? Řepa a špenát nejsou nejpraktičtější. Je něco, co můžeme jen tak přidat do našeho balíčku na cestu?
Když se podíváte na seznam zeleniny s vysokým obsahem nitrátů, uvidíte, že tam není moc toho, co byste si mohli prostě strčit do kapsy – až na fenyklová semínka, s výhradou, že to ve skutečnosti vůbec nejsou semena, ale celé malé plody fenyklu. Pojďme se o nich něco dozvědět.
Fenyklová semínka se po jídle často používají jako osvěžovač dechu, jak na indickém subkontinentu, tak po celém světě. Při odchodu z indické restaurace si často můžete všimnout misky s pocukrovanými fenyklovými semínky. A když několik fenyklových semínek rozkoušete, významně se vám zvýší produkce oxidu dusnatého, který má předvídatelný vazodilatační účinek na rozšíření krevních vlásečnic, což je levná a snadná cesta pro transport lehkého, nepřetržitého zdroje nitrátů.
Horolezcům dali žvýkat semínka fenyklu, neboť se domnívali, že mohou přispět k udržení hladiny kyslíku ve vysokých nadmořských výškách a pomáhají předcházet HAPE (plicní edém související s vysokou nadmořskou výškou), což je jeden z hlavních zabijáků horolezců, který se může projevit od výšky 2 500 metrů nad hladinou moře. Nepleťte si to s HAFE – syndromem způsobeným expanzí plynu ve vysokých výškách, stavem známým jako výškové vypouštění plynů (High Altitude Flatus Expulsion), který je známý horským veteránům jako „štěkající pavouci ze Skalistých hor“. Ale i s tím může semínko fenyklu pomoci, neboť se tradičně používá jako lék na nadýmání, tedy proti střevním plynům.
Fenykl také pomáhá proti hirsutismu, což je nadměrný růst ochlupení u žen, takzvaný syndrom vousatých žen, ale použití trošku prášku z fenyklového semínka ho může výrazně snížit.
Ale jestliže mají semínka fenyklu tak silný hormonální účinek, měli bychom mít obavy z jejich konzumace? Existují případy, kdy došlo k předčasnému růstu prsou u mladých dívek, které po dobu několika měsíců několikrát denně pily fenyklový čaj. Došlo u nich ke zvýšení hladiny estrogenu, ale jakmile přestaly čaj pít, jejich prsa i hormonální hladina se vrátily do normálu.
Současné pokyny nedoporučují dlouhodobé užívání u zranitelných skupin, tj. děti do 12 let, těhotné a kojící ženy – a možná ani ne u vaší domácí krysy, protože hlodavci metabolizují sloučeninu ve fenyklu zvanou estragol do karcinogenu, ale zdá se, že naše buňky ho umí detoxikovat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P Santamaria. Nitrate in vegetables: toxicity, content, intakeand EC regulation. J Sci Food Agric 86:10–17 (2006).
- A Swaminathan, S R Sridhara, S Singa, S Nagarajan, U M Balaguru, J H Siamwala, S Rajendran, U Saran, S Chatterjee. Nitrites derived from Foneiculum vulgare (fennel) seeds promotes vascular functions. J Food Sci. 2012 Dec;77(12):H273-9.
- W T Clements, S R Lee, R J Bloomer. Nitrate ingestion: a review of the health and physical performance effects. Nutrients. 2014 Nov 18;6(11):5224-64.
- N G Hord, Y Tang, N S Bryan. Food sources of nitrates and nitrites: the physiologic context for potential health benefits. Am J Clin Nutr. 2009 Jul;90(1):1-10.
- M Murphy, K Eliot, R M heuertz, E Weiss. Whole beetroot consumption acutely improves running performance. J Acad Nutr Diet. 2012 Apr;112(4):548-52.
- Z Turkyilmaz, R Karabulut, K Sonmez, A Can Basaklar. A striking and frequent cause of premature thelarche in children: Foeniculum vulgare. J Pediatr Surg. 2008 Nov;43(11):2109-11.
- K Javidnia, L Dastgheib, S Mohammadi Samani, A Nasiri. Antihirsutism activity of Fennel (fruits of Foeniculum vulgare) extract. A double-blind placebo controlled study. Phytomedicine. 2003;10(6-7):455-8.
- T Sobko, C Marcus, M Govoni, S Kamiya. Dietary nitrate in Japanese traditional foods lowers diastolic blood pressure in healthy volunteers. Nitric Oxide. 2010 Feb 15;22(2):136-40.
- A H Liu, C P Bondonno, K D Croft, I B Puddey, R J Woodman, L Rich, N C Ward, J A Vita, J M Hodgson. Effects of a nitrate-rich meal on arterial stiffness and blood pressure in healthy volunteers. Nitric Oxide. 2013 Nov 30;35:123-30.
- S Lidder, A J Webb. Vascular effects of dietary nitrate (as found in green leafy vegetables and beetroot) via the nitrate-nitrite-nitric oxide pathway. Br J Clin Pharmacol. 2013 Mar;75(3):677-96.
- M Villarini, R Pagiotti, L Dominici, C Fatigoni, S Vannini, S Levorato, M Moretti. Investigation of the cytotoxic, genotoxic, and apoptosis-inducing effects of estragole isolated from fennel (Foeniculum vulgare). J Nat Prod. 2014 Apr 25;77(4):773-8.
- P Auerbach. High Altitude Flatus Expulsion (HAFE). West J Med. 1981 Feb; 134(2): 173–174.
- A Rasul, N Akhtar, M Iqbal, B A Khan, A Madni, G Murtaza, M K Waqas, T Mahmood. Sebumetric and mexametric evaluation of a fennel based cream. ScienceAsia Volume 38 Issue 3 2012.
- NA. Committee on herbal medicinal products (HMPC) assessment report on foeniculum vulgare miller. European Medicine Agency London, 21 February 2008.
- A J Greenwald, T H Allen, R W Bancroft. Abdominal gas volume at altitude and at ground level. J Appl Physiol. 1969 Feb;26(2):177-81.
- K Korzeniewski, A Nitsch-Osuch, A Guzek, D Juszczak. High altitude pulmonary edema in mountain climbers. Respir Physiol Neurobiol. 2015 Apr;209:33-8. Epub 2014 Oct 5.
Images thanks to flomo001 via Pixabay.