Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Funguje laetril (amygdalin, resp. vitamín B17) jako alternativní prostředek k léčbě rakoviny?
Mayo Clinic podrobila amygdalin testu, aby zjistili, jestli jde o účinný prostředek pro léčbu rakoviny.
Amygdalin – šarlatánství nebo lék? Amygdalin je sloučenina obsahující kyanid nacházející se v semenech jablek, ale desetkrát koncentrovanější v jádrech broskví, meruněk a hořkých mandlí. Někdy se prodává jeho derivát zvaný laetril, který je inzerován pod nesprávným označením „vitamín B17.“ Získal si oblibu mezi pacienty s rakovinou jako alternativní léčba používaná zejména v 70. letech. Důvodem vzniku odborného posudku v roce 2016 a mých videí na toto téma je to, že tato látka díky internetu zažívá renesanci.
Tehdy jediné, co mohla organizace FDA udělat, bylo rozeslat zprávu milionům lékařů a dalším zdravotnickým pracovníkům, které tím varoval, že laetril je nejen neúčinný, ale také nebezpečný. Bylo vyhotoveno deset tisíc výtisků k vyvěšení na pobočkách pošty. New York Times vyjádřil názor, že lidé by měli mít právo vybrat si placebo podle sebe, jenže tato látka lidi zabíjela. Konečně, jak oznámil časopis New England Journal of Medicine: „Nejvyšší soud tyto nesmysly zastavil“. Když Thurgood Marshall tlumočil jednotný názor soudu, že i nevyléčitelně nemocní pacienti si zaslouží od FDA stejnou ochranu před nebezpečnými léky jako ostatní. Poté byl laetril na federální úrovni zakázán.
Ani rozumné důvody lidi neodradily od jeho užívání, proto se do věci vložil stát. Nicméně na oběti rakoviny a jejich rodiny to mělo opačný účinek, než bylo zamýšleno. Obviňovali vládu a moderní medicínu z velkého spiknutí. Například na schůzi FDA se doktor Anderson rétoricky zeptal: „Jistě byste nevěřili tomu, že čtvrt miliónů amerických lékařů sedí na léku proti rakovině jen proto, aby zbohatli?“ Od obecenstva se mu dostalo sborové odpovědi: „Ano.“ Kdo však na tom rozhodně zbohatl, byli podporovatelé laetrilu, například předseda Committee for Freedom of Choice in Cancer Therapy, oddaný plnění svých kapes miliony dolarů ročně získanými z prodeje laetrilu.
Přívrženci laetrilu ho považují za „přírodní prostředek k léčbě rakoviny,“ zatímco odpůrci ho považují za nejbravurnější, nejdůmyslnější a nepochybně i nejvýnosnější přitažlivý šarlatánský prostředek k údajné léčbě rakoviny, s jakým se kdy v lékařství setkali. Kdo má pravdu, zjistíme jedině testováním.
he National Cancer Institute v reakci na značný zájem veřejnosti provedl retrospektivní analýzu léčby laetrilem. Jinými slovy, poslal dopis všem lékařům v zemi a k tomu desítkám tisíc dalších zdravotnických pracovníků. Kontaktoval všechna uskupení podporující léčbu laetrilem a v podstatě jim řekl: Pošlete nám vaše nejlepší svědectví a důkazy. Přestože se odhaduje, že nejméně 70 000 Američanů laetril užívalo, k vyhodnocení bylo předloženo pouze 93 případů. Z těchto 93 se jen 6 případů jevilo věrohodně a zároveň užívání leatrilu u těchto pacientů bylo spojeno s alespoň částečným zlepšením.
Samozřejmě, že lidé, kteří tyto zprávy zasílali, mohli jen špatně pochopit informace, mohli si to vymyslet nebo údaje zfalšovat. Nicméně možná přeci jen těch šest lidí mělo na léčbu příznivou reakci. Je-li to však 6 lidí ze 70 000 léčených, asi vás napadne, že by to mohla být i náhoda. Jenže to, že vůbec tolik lidí léčbu zkusilo, by mělo něco znamenat. Třeba všichni jen vyhodili peníze, ale možná na tom něco je. Skutečnost, že zjevně nepomáhá v léčbě žádné rakoviny u laboratorních zvířat samozřejmě, ještě neznamená, že nemůže fungovat u lidí. Jediný způsob, jak můžeme získat jistotu, je podrobit to testu v klinické studii provedené „kompetentními a zkušenými lidmi.“ Klinika Mayo tuto výzvu přijala.
Bylo léčeno 178 pacientů s rakovinou a všichni pacienti v krátkém čase zemřeli. Nebyly pozorovány žádné podstatné přínosy z pohledu vyléčení, zlepšení, nebo alespoň stabilizace rakoviny. Ani žádné zlepšení příznaků nemoci nebo prodloužení délky života. Pouze nepříznivé účinky způsobené toxicitou obsaženého kyanidu. Závěr: amygdalin, resp. laetril, je toxická látka, která není účinným lékem proti rakovině.
Tato otázka byla po 30 letech uzavřena. Laetril nefunguje, je nebezpečný a neúčinný. Nemáme žádný spolehlivý důkaz, že laetril je účinný protirakovinný prostředek. Označení jako „neprokázaný“ lék na rakovinu může být v tomto okamžiku příliš velkorysé. Je načase důrazně vyslovit skutečnost, že údajná schopnost laetrilu léčit rakovinu byla vědecky vyvrácena.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Milazzo S, Horneber M. Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database Syst Rev. 2015;(4):CD005476.
- Ginter E, Simko V. False claims about so called vitamin B 17. Bratisl Lek Listy. 2013;114(4):241.
- Sadoff L, Fuchs K, Hollander J. Rapid death associated with laetrile ingestion. JAMA. 1978;239(15):1532.
- Holden C. Battle to legitimize laetrile continues unabated. Science. 1977;196(4292):854.
- Curran WJ. Law-medicine notes. Laetrile for the terminally ill: Supreme Court stops the nonsense. N Engl J Med. 1980;302(11):619-21.
- Jukes TH. Laetrile on trial. JAMA. 1979;242(8):719.
- Walsh J. Laetrile Tops FDA's Most Unwanted List. Science. 1978;199(4325):158-9.
- Mikuriya TH. More on laetrile. West J Med. 1975;123(1):62-3.
- Moertel CG. A trial of Laetrile now. N Engl J Med. 1978;298(4):218-9.
- Moertel CG, Fleming TR, Rubin J, et al. A clinical trial of amygdalin (Laetrile) in the treatment of human cancer. N Engl J Med. 1982;306(4):201-6.
- Relman AS. Closing the books on Laetrile. N Engl J Med. 1982;306(4):236.
- Blaheta RA, Nelson K, Haferkamp A, Juengel E. Amygdalin, quackery or cure?. Phytomedicine. 2016;23(4):367-76.
- Milazzo S, Lejeune S, Ernst E. Laetrile for cancer: a systematic review of the clinical evidence. Support Care Cancer. 2007;15(6):583-595.
- The New York Times. Laetrile To and Fro. Published 1977.
- Ellison NM, Byar DP, Newell GR. Special report on Laetrile: the NCI Laetrile Review. Results of the National Cancer Institute's retrospective Laetrile analysis. N Engl J Med. 1978;299(10):549-52.
Image credit: RitaE via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video