Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Heřmánkový čaj nemusí být během těhotenství bezpečný
Ze stejného důvodu, z jakého by se během těhotenství neměl užívat aspirin, by si ženy měly dávat pozor i na heřmánek. Má totiž tak silné protizánětlivé účinky, že jeho pravidelná konzumace může vyústit v závažný problém se srdcem plodu – předčasné uzavření tepenné dučeje, což plodu umožní „dýchat“ v děloze.
Heřmánek je jednou z nejdéle a nejčastěji používanou léčivou rostlinou na naší zemi. Nedávný odborný posudek naznačuje, že máme důkazy k podpoření jeho využití proti zánětu, rakovině, běžnému nachlazení, srdečním onemocněním, průjmu, ekzému, vředům, hemoroidům, vředům v ústech, osteoporóze, nespavosti, úzkosti, cukrovce, bolesti v krku, vaginitidě, ranám a všemu, co si ještě dovedete představit.
„Bezpečnost u malých dětí, těhotných nebo kojících žen a pacientů s onemocněním jater nebo ledvin nebyla stanovena, ačkoliv nemáme žádné důvěryhodné zprávy o toxicitě způsobené tímto běžným bylinným nápojem.“
Jenže teď už ano. Heřmánek je natolik protizánětlivý, že to může být někdy problém. To, že by těhotné ženy neměly užívat protizánětlivé léky, jako je aspirin, má své opodstatnění.
„Předčasné zúžení duktus arteriosus (Bottalovy dučeje/spojky) u lidského plodu po matčině konzumaci bylinného čaje z heřmánku.“ Vědci zaznamenali dva případy předčasného uzavření Botallovy dučeje spojené s matčinou konzumací heřmánkového čaje. Toto zúžení může být spojeno s vážnými komplikacemi pro nenarozené dítě.
Dobrou zprávou však je, že pokud je problém podchycen brzy a konzumace čaje přerušena, nebezpečný stav může být zvrácen. Ve druhém případě však museli provést akutní císařský řez. „My bychom doporučili být obezřetní,“ říkají výzkumníci, „s pravidelnou konzumací heřmánkového čaje během těhotenství.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Report. 2010 Nov 1; 3(6):895-901.
- Bhaskaran N, Shukla S, Srivastava JK, Gupta S. Chamomile: an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. Int J Mol Med. 2010 Dec; 26(6):935-40.
- Sridharan S, Archer N, Manning N. Premature constriction of the fetal ductus arteriosus following the maternal consumption of chamomile herbal tea. Ultrasound Obstet Gynecol. 2009 Sep; 34(3):358-9.
Image thanks to T.Voekler via Wikimedia Commons.