Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Hudba jako lék
Hudba dokáže překonat léky proti úzkosti. Mozart dokáže zmírnit alergické reakce a poslouchání oblíbené hudby může výrazně ovlivnit hladiny testosteronu.
Hudbu lidé znali již před mnoha tisíci lety, ve starší době kamenné. Také z biblických časů máme záznam o použití hudby jako léku.
První experiment byl publikován v roce 1914 v časopise Americké lékařské asociace. Gramofon byl využíván na operačním sále jako prostředek k uklidnění pacientů, zmírňující stres v případě, že se nemocný během chirurgického zákroku probudí.
Nyní máme anestezii a hudba slouží k uklidnění pacienta před operací. Zpravidla používáme léčiva ze skupiny benzodiazepinů, například midazolam; ten ale může mít řadu vedlejších účinků, včetně toho, že pacienty paradoxně více rozruší.
Tato studie byla provedena za účelem zjistit, zda má relaxační hudba oproti standardní dávce léčiva lepší efekt na zmírnění úzkosti. Byly vybrány nahrávky saxofonisty Kenny G. Hudba fungovala výrazně lépe než léčivo: nižší skóre úzkosti, pokles srdeční frekvence i krevního tlaku. Je to možná první zpráva o terapii, která proti úzkosti funguje nejen stejně, ale dokonce lépe než benzodiazepiny. Rozdíl v nežádoucích účincích relaxační hudby a standardních léčiv je jasný: hudba žádné nemá. Jazz nezpůsobuje pooperační malátnost. Vědci naznačují, že bychom měli začít používat hudbu namísto midazolamu.
Hudba může být účinná i při snižování úzkosti a bolesti u dětí, které podstupují drobné lékařské výkony, včetně dentálních. Napomáhá dobré cirkulaci krve a dokonce snižuje bolest během lumbální punkce, i když Mozartova hudba je zjevně bezmocná proti bolesti u obřízky. ☺
Prokázání skutečnosti, že poslech hudby působí relaxačně, nevyžaduje randomizovanou kontrolovanou studii. To přece není nic nového. Něco jsem však přece jen nevěděl…
Pokud někomu s alergií na latex tuto látku injekčně aplikujete, objeví se mu v daném místě velká ošklivá červená boule. Když však test zopakujete po 30 minutách poslechu Mozarta, bude tato boule mnohem menší. Alergická reakce má mnohem lehčí průběh. Pokud si říkáte, že je to dost podivné, pak vězte, že Beethoven takto nefungoval. Reakce byla stejná před i po poslechu. Skutečně to tedy není jen hudbou. Nefungoval Schubert, Haydn ani Brahms. Jejich hudba nedokázala zmírnit alergickou kožní reakci. Zdá se, že úleva u alergické reakce je specifická pro Mozartovu hudbu.
Mozart tedy vypadá docela dobře, ale… Možná jeho hudba potlačuje imunitní systém obecně. A to by nebylo dobré. Proto vědci aplikovali látku, která vyvolá reakci u všech lidí, nejen u alergiků. A Mozart neměl žádný efekt. Zdá se tedy, že hudba potlačuje patologickou alergickou reakci. Zdá se vám to podivné? A co takhle odběr krve po poslechu hudby.
Na izolované bílé krvinky na Petriho misce aplikujeme trochu latexu a hodnotíme odpověď protilátek. Bílé krvinky od osoby vystavené hudbě Mozarta vykazovaly mírnější reakci vůči alergenu i mimo tělo ve srovnání s buňkami odebranými lidem poslouchajícím Beethovena. To je přeci skvělé.
Hudba může dokonce ovlivnit náš metabolismus. Vše začalo touto studií. Vědci zjistili, že energetický výdej během klidu, klidová rychlost metabolismu a množství spálených kalorií byly nižší, pokud dotyční poslouchali Mozarta. To může vysvětlovat, proč novorozenci vystavení hudbě přibírají rychleji, a to natolik, že mohou být dříve propuštěni do domácí péče.
Rychlejší přibírání váhy je skvělé u předčasně narozených dětí, ale nikoliv u dospělých. Mohl by poslech hudby zpomalovat náš metabolismus a přispívat k nárůstu hmotnosti? Studie žádný takový vliv nezjistila. Jednalo se však o Bachovu hudbu, nikoli Mozartovu, a ta nefungovala ani u dětí. Nižší energetický výdej byl patrný jen u Mozarta, ne Bacha. To by však znamenalo, že se jedná o “Mozartův efekt”, nikoli o univerzální vliv hudby.
Co když posloucháte hudbu podle vlastního výběru? Má to vliv na metabolizmus? To jsme dosud nevěděli. Ale ukázalo se, že poslech hudby ve skutečnosti zvyšuje rychlost našeho metabolismu, takže spálíme průměrně o 27,6 kalorií denně více, dokonce i když jen ležíme v posteli. A i to stojí za to. Lepší je ale využít hudbu k tomu, abychom na ni tančili nebo cvičili. Díky hudbě bude naše cvičení zábavnější a zlepší se i náš výkon. Je to legální způsob, jak si zlepšit výkon při běhu.
Kulturisté však z tohoto efektu nemusejí být tak nadšení. Poslech hudby trvající pouhých 30 minut způsobil pokles hladin testosteronu u mladých mužů o 14 % a u mladých žen o 21 %. Jednalo se o všechny druhy hudby nebo jen o některé? Bez hudby zůstaly hladiny testosteronu beze změny. Půlhodina Mozarta potlačila produkci testosteronu, stejně jako jazz, popová hudba i gregoriánské chorály. A co půlhodina s vlastním výběrem hudby? Hladiny testosteronu klesají na polovinu. Hladina testosteronu u mužů poklesla při poslechu všech druhů hudby, zatímco u žen se hladina testosteronu zvýšila. Čím to může být?
U mužů je testosteron spojen s libidem, dominancí a agresivitou, zatímco u žen se hladina testosteronu zvyšuje spíše během objímání než při sexuálním styku. Možná jsme nastaveni tak, abychom díky hudbě spolu lépe vycházeli, a hudba byla příjemným osvěžením a zdrojem relaxace.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Yamasaki, A Booker, V Kapur, A Tilt, H Niess, K D Lillemoe, A L Warshaw, C Conrad. The impact of music on metabolism. Nutrition. 2012 Nov-Dec;28(11-12):1075-80.
- B Snell, S Fullmer, D L Eggett. Reading and listening to music increase resting energy expenditure during an indirect calorimetry test. J Acad Nutr Diet. 2014 Dec;114(12):1939-42.
- H Kimata. Listening to mozart reduces allergic skin wheal responses and in vitro allergen-specific IgE production in atopic dermatitis patients with latex allergy. Behav Med. 2003 Spring;29(1):15-9.
- H Bringman, K Giesecke, A Thörne, S Bringman. Relaxing music as pre-medication before surgery: a randomised controlled trial. Acta Anaesthesiol Scand. 2009 Jul;53(6):759-64.
- H Fukui. Music and testosterone. A new hypothesis for the origin and function of music. Ann N Y Acad Sci. 2001 Jun;930:448-51.
- E O Kane. Phonograph in Operating-Room. AMA. 1914;LXII(23):1829.
- H R Keidar, D Mandel, F B Mimouni, R Lubetzky. Bach music in preterm infants: no 'Mozart effect' on resting energy expenditure. J Perinatol. 2014 Feb;34(2):153-5.
- H Fukui, M Yamashita. The effects of music and visual stress on testosterone and cortisol in men and women. Neuro Endocrinol Lett. 2003 Jun-Aug;24(3-4):173-80.
- R Lubetzky, F B Mimouni, S Dollberg, R Reifen, G Ashbel, D Mandel. Effect of music by Mozart on energy expenditure in growing preterm infants. Pediatrics. 2010 Jan;125(1):e24-8.
- D S Adler. Archaeology: The earliest musical tradition. Nature. 2009 Aug 6;460(7256):695-6.
- N J Conard, M Malina, S C Münzel. New flutes document the earliest musical tradition in southwestern Germany. Nature. 2009 Aug 6;460(7256):737-40.
- L Marchette, R Main, E Redick, A Bagg, J Leatherland. Pain reduction interventions during neonatal circumcision. Nurs Res. 1991 Jul-Aug;40(4):241-4.
- J A Klassen, Y Liang, L Tjosvold, T P Klassen, L Hartling. Music for pain and anxiety in children undergoing medical procedures: a systematic review of randomized controlled trials. Ambul Pediatr. 2008 Mar-Apr;8(2):117-28.
- S Caprilli, F Anastasi, R P Grotto, M Scollo Abeti, A Messeri. Interactive music as a treatment for pain and stress in children during venipuncture: a randomized prospective study. J Dev Behav Pediatr. 2007 Oct;28(5):399-403.
- O Kristjánsdóttir, G Kristjánsdóttir. Randomized clinical trial of musical distraction with and without headphones for adolescents' immunization pain. Scand J Caring Sci. 2011 Mar;25(1):19-26.
- T N Nguyen, S Nilsson, A L Hellström, A Bengtson A. Music therapy to reduce pain and anxiety in children with cancer undergoing lumbar puncture: a randomized clinical trial. J Pediatr Oncol Nurs. 2010 May-Jun;27(3):146-55.
- E Carlsson, H Helgegren, F Slinde. Resting energy expenditure is not influenced by classical music. J Negat Results Biomed. 2005 Aug 31;4:6.
- M J Stork, M Y Kwan, M J Gibala, K A Martin Ginis. Music enhances performance and perceived enjoyment of sprint interval exercise. Med Sci Sports Exerc. 2015 May;47(5):1052-60.
- M Jarraya, H Chtourou, A Aloui, O Hammouda, K Chamari, A Chaouachi, N Souissi. The Effects of Music on High-intensity Short-term Exercise in Well Trained Athletes. Asian J Sports Med. 2012 Dec;3(4):233-8.
- H Chtourou, A Chaouachi, O Hammouda, K Chamari, N Souissi. Listening to music affects diurnal variation in muscle power output. Int J Sports Med. 2012 Jan;33(1):43-7.
- S M van Anders, L D Hamilton, N Schmidt, N V Watson. Associations between testosterone secretion and sexual activity in women. Horm Behav. 2007 Apr;51(4):477-82.
Images thanks to Arturo de Albornoz via Flickr.