Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Hudbou proti úzkostným stavům: Mozart vs. metal
Jaké fyziologické účinky má klasická hudba a jaké new age, grunge rock, techno a heavy metal?
Účinky hudby, které zmírňují stres, se začínají využívat na celé řadě klinik, dokonce i u intubovaných pacientů v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. Těm, kteří mají sluchátka a poslouchají v nich Mozarta, klesá hladina stresových hormonů, jako je adrenalin, na polovinu ve srovnání s těmi, kteří neposlouchají nic. To má za následek nižší arteriální krevní tlak.
Ale jsou všechny druhy hudby stejně relaxační? Vědci srovnávali na normálních zdravých subjektech účinky Mozarta, Pearl Jam a Enyi. Co si myslíte, že objevili? Po 15 minutách poslechu Mozarta lidé hlásili významné snížení napětí. Poslechem hudby New Age také dosáhli snížení napětí, většího uvolnění, snížení nepřátelských pocitů, ale bylo současně hlášeno významné snížení jasného úsudku a vitality. A po poslechu „grunge rocku“ uváděli lidé, že se cítili více nepřátelští, unavení, smutní a napjatí, starostlivější, méně uvolnění, bez jasného úsudku a vitality.
Ale to byla jen subjektivní měření – jen se ptali lidi, jak se cítí. A co objektivní měření? Máme údaje o technu. Po 30 minutách poslechu klasické hudby stresový hormon kortizol výrazně klesl. Ale když místo poslechu Beethovenovy 6. symfonie, opusu 68, poslouchali účastníci skladby jako Cyber Trip, Techno Shock, Techno Magnetiko, hladiny stresových hormonů vzrůstaly. Zvýšily se i hladiny endorfinu, takže si možná pomyslíte: „Jé, to je fajn,“ dokud si neuvědomíte, že endorfiny jsou pro naše tělo přírodními látkami proti bolesti a vyplavují se po řadě averzních podnětů, třeba jako když se spálíte nebo odřete.
To může být ale způsobeno jen tempem hudby. Stejným způsobem se lidem zrychlí dýchání a zvýší krevní tlak, když poslouchají rychlou klasickou hudbu, Vivaldiho Presto, které je stimulující stejně nebo možná i více než Red Hot Chili Peppers.
A co heavy metalová hudba? Účastníci byli náhodně rozděleni do skupin, kde poslouchali hudbu, kterou si sami vybrali, klasickou, heavy metal, nebo neposlouchali nic. Poslech hudby klasické a té, kterou si sami vybrali, měl za následek zvýšení pocitu uvolnění, stejně jako u těch, kteří seděli v tichu, ale u heavy metalu tomu tak nebylo. Ve srovnání s relaxační a příjemnou renesanční hudbou, vystavení burcujícímu a nepříjemnému heavy metalu způsobovalo u mužů zvýšenou odezvu amylázy. Amyláza je enzym ve slinách, který štěpí škrob. A tak při reakci útok nebo útěk okamžitě produkujeme tento enzym, aby nám poskytl cukry pro rychlé doplnění energie. Takže hladina enzymu prudce vzroste při seskoku padákem, nebo když vás někdo ponoří do velmi studené vody – anebo když chlápka přinutíte poslouchat deset minut heavy metal. Se vším tímto enzymem navíc, pokud ve chvíli, kdy mu metal duní do hlavy, jí chléb, může mu to pomoci lépe ho strávit. Metal však podle lékařské komunity spíše působí poruchy trávení.
I když American Medical Association, Group on Science and Technology, přiznává, že neexistují žádné důkazy o tom, že tato hudba má škodlivý účinek na chování dospívajících, nebrání jim to v tom, aby naznačovali, že existují neoficiální důkazy o tom, že ti, kteří se ztotožňují s takovými kapelami, jako Slayer a Metallica, mohou být ohroženi zneužíváním drog nebo dokonce účastí na satanistických aktivitách. Na to jeden lékař písemně reagoval tak, že na každého teenagera, který spáchá sebevraždu, nebo nějaký zločin pod vlivem heavymetalové hudby mohou připadat desítky zločinců v naškrobených límečcích, kteří se zabývají takovými aktivitami, jako je nekalý obchod, podvody a korupce. Možná bychom měli místo toho obviňovat Bacha nebo Barryho Manilowa.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- U M Nater, E Abbruzzese, M Krebs, U Ehlert. Sex differences in emotional and psychophysiological responses to musical stimuli. Int J Psychophysiol. 2006 Nov;62(2):300-8.
- G Gerra, A Zalmovic, D Franchini, M Palladino, G Giucastro, N Reali, D Maestri, R Caccavari, R Delsignore, F Brambilla. Neuroendocrine responses of healthy volunteers to 'techno-music': relationships with personality traits and emotional state. Int J Psychophysiol. 1998 Jan;28(1):99-111.
- U M Nater, N Rohleder. Salivary alpha-amylase as a non-invasive biomarker for the sympathetic nervous system: current state of research. Psychoneuroendocrinology. 2009 May;34(4):486-96.
- C Conrad, H Niess, K W Jauch, C J Bruns, W Harti, L Welker. Overture for growth hormone: requiem for interleukin-6? Crit Care Med. 2007 Dec;35(12):2709-13.
- R L Speirs, J Herring, W D Cooper, C C Hardy, C R Hind. The influence of sympathetic activity and isoprenaline on the secretion of amylase from the human parotid gland. Arch Oral Biol. 1974 Sep;19(9):747-52.
- K Werdan. Mirror, mirror on the wall, which is the fairest meta-analysis of all?. Crit Care Med. 2007 Dec;35(12):2852-4.
- E Labbe, N Schmidt, J Babin, M Pharr. Coping with stress: the effectiveness of different types of music. Appl Psychophysiol Biofeedback. 2007 Dec;32(3-4):163-8.
- H Kimata. Listening to mozart reduces allergic skin wheal responses and in vitro allergen-specific IgE production in atopic dermatitis patients with latex allergy. Behav Med. 2003 Spring;29(1):15-9.
- L Bernardi, C Porta, P Sleight. Cardiovascular, cerebrovascular, and respiratory changes induced by different types of music in musicians and non-musicians: the importance of silence. Heart. 2006 Apr;92(4):445-52.
- H Bringman, K Giesecke, A Thorne, S Bringman. Relaxing music as pre-medication before surgery: a randomised controlled trial. Acta Anaesthesiol Scand. 2009 Jul;53(6):759-64.
- E F Brown, W R Hendee. Adolescents and their music. Insights into the health of adolescents. JAMA. 1989 Sep 22-29;262(12):1659-63.
- J D Saia. Adolescents and their music: Paganini, Satanists, and insider trading. JAMA. 1990 Feb 9;263(6):812-3.
- E O Kane. Phonograph in Operating-Room. JAMA. 1914;LXII(23):1829.
- R McCraty, B Barrios-Choplin, M Atkinson, D Tomasino. The effects of different types of music on mood, tension, and mental clarity. Altern Ther Health Med. 1998 Jan;4(1):75-84.
- D S Alder. Archaeology: The earliest musical tradition. Nature 460, 695-696 (6 August 2009).
- N J Conard, M Malina, S C Munzel. New flutes document the earliest musical tradition in southwestern Germany. Nature 460, 737-740 (6 August 2009).
- R T Chatterton Jr, K M Vogelsong, Y C Lu, G A Hudgens. Hormonal responses to psychological stress in men preparing for skydiving. J Clin Endocrinol Metab. 1997 Aug;82(8):2503-9.
Images thanks to DaveBleasdale via Flickr.