Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
IARC: zpracované maso jako slanina způsobuje rakovinu
Jak reagoval masný průmysl, vláda a organizace zabývající se rakovinou na potvrzení, že zpracované maso, jako je slanina, šunka, hot dogy a lunch meat, způsobuje rakovinu?
„V dějinách národů dochází málokdy k tomu, že by člověk našel dobré důvody vzdávat hold štědrosti a altruismu vlády a lidí stojících u moci, nicméně zrod Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je jednou z těchto vzácných příležitostí.“ Všechno to začalo jediným dopisem od truchlícího manžela vyprávějícím o utrpení své manželky po diagnostikování rakoviny. Kaskáda událostí vedla až k otevřenému dopisu vládě vyzývajícímu k vyhrazení půl procenta z výdajů na armádu pro boj za život, pro útok na jednu z nejhorších věcí sužujících lidstvo. A o 18 měsíců později se zrodila IARC v rámci Světové zdravotnické organizace. Jaký byl zastřešující motiv? Prevence rakoviny.
IARC je nejvíce známa pro své monografie, publikace v rozsahu celých knih, vyhodnocující, zda podezřelý karcinogen skutečně způsobuje rakovinu. Jejich monografie jsou obecně přijímány jako téměř poslední slovo v tom, zda něco je nebo není karcinogenní. Jejich 114. monografie vydaná v roce 2018 se týkala masa. Po podrobném vyhodnocení nashromážděné vědecké literatury pracovní skupina tvořená 22 odborníky z 10 zemí světa zvážila data z více než 800 různých studií a dospěla ve své pětisetstránkové zprávě k závěru, že potraviny jako hamburgerové maso a vepřové kotlety jsou pravděpodobně karcinogenní, že pravděpodobně způsobují rakovinu. Zpracované maso však bylo zařazeno mezi karcinogeny skupiny 1, kam patří prokázané lidské karcinogeny. Podle našich nejlepších dostupných důkazů tak zpracované masné výrobky skutečně způsobují rakovinu.
Znamená to, že potraviny jako slanina způsobují rakovinu. Také šunka, párky a lančmít způsobují rakovinu. Podle definice mezi ně patří například i krůtí salám. Konzumace zpracovaného masa konkrétněji způsobuje kolorektální rakovinu, rakovinu tlustého střeva a konečníku, což je světově druhá nejvíce usmrcující rakovina, hned po rakovině plic, která je hlavně z kouření. Kolorektální rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu i zde v USA. A nepostihuje jen starší lidi. Je na předních příčkách rakoviny a úmrtí na ni také u mladších jedinců.
Masný průmysl z toho nebyl nadšený, dle jejich slov jde o „dramatické a alarmistické přehánění.“ Když už je řeč o dramatickém a alarmistickém přehánění, jedno zemědělské sdružení z Itálie vydalo tiskovou zprávu: Řekněte ne terorismu páchaném na mase.
Odhodili rukavice. Masný průmysl v Kanadě se pokusil na vládu zatlačit tak, aby odstřihla financování IARC; žádali ministra zdravotnictví, aby agentuře odepřel všechny finance, protože se pokusila zpochybnit bezpečnost masa. Americký masný průmysl udělal to stejné. Není divu, že je IARC v obležení firemních zájmů snažících se zpochybnit vyhodnocení karcinogenity u pesticidu Roundup od Monsanta a u masa. Firmy se snaží zdiskreditovat agenturu a zbavit ji finanční podpory. Vnitřní dokumenty odhalily, že vědci pracující pro Monsanto například „nonšalantně diskutují o psaní vědeckých prací anonymně pod jiným jménem a potlačování jakýchkoliv důkazů, které by byly v rozporu s prohlášením společnosti o bezpečnosti produktu.“
Chemický průmysl se přidal ke korporátní kakofonii a nazval monografie od IARC „pochybnými a zavádějícími“. Jde o klasické strategie přímo z příručky tabákového průmyslu. „Není důvod se domnívat, že se mocný tabákový průmysl jakožto korporátní hráč nějak zásadně liší od alkoholového nebo potravinářského průmyslu,“ například.
Jedním opakovaně diskutovaným bodem v korporátních debatách je, že IARC nikdy nepotkala karcinogen, který by se jí nelíbil. Nicméně valná většina z nich je nakonec klasifikována jen jako možný karcinogen, nebo zatím není dostatek důkazů, aby byly zařazeny do jakékoliv třídy. Vezměte přitom na vědomí, že IARC se zabývá jenom látkami, o kterých již existuje řada dat ve vědecké literatuře indikujících určitý stupeň karcinogenního rizika pro lidi. Proto se nelze divit, že u tolika z nich se karcinogennost prokáže.
Jak na všechnu tu kritiku IARC zareagovala? Světová zdravotnická organizace obdržela řadu dotazů, vyjádření obav a žádostí o objasnění po vydání své publikace o mase a rakovině. Odpověděli, že přece nikdy nikomu nepřikázali přestat jíst zpracované maso - vaše tělo, vaše volba. Jenom naznačili, že snížení spotřeby výrobků tohoto typu může snížit riziko rozvoje jedné z předních smrtelných rakovin. Máte rádi rakovinu? Tak si poslužte.
IARC je jen výzkumná organizace vyhodnocující důkazy týkající se příčin rakoviny. Jak s těmi informacemi dále naložíte, to už je jen na vás. American Cancer Society to v případě alkoholu vyjádřila hezky a srozumitelně. S ohledem na riziko rakoviny je nejlepší alkohol nepít. Se zpracovaným masem už tak přímí nebyli, uvedli, že lidem nejspíše bude stačit příjem omezit.
Evropská komise byla trochu přímočařejší. Pro snížení našeho rizika rakoviny bychom měli jíst spoustu celozrnných obilovin, luštěnin (fazolí hrachu, cizrny a čočky), zeleniny a ovoce. Měli bychom omezit slazené, tučné a slané potraviny a zcela se vyhýbat limonádám, uzeninám a dalšímu zpracovanému masu. Ostatně na otázku, kolik masa je bezpečné jíst, IARC odpověděla, že zatím nevíme, jestli vůbec existuje nějaké bezpečné množství.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- The Birth of IARC. International Agency for Research on Cancer.
- Use of arms funds on cancer is urged. The New York Times. November 8, 1963.
- Saracci R, Wild CP. Fifty years of the International Agency for Research on Cancer (1965 to 2015). Int J Cancer. 2016;138(6):1309-11.
- Maurice J. IARC celebrates 50 years of cancer research. Lancet. 2016;387(10036):2367-8.
- Needleman H, Huff J. The International Agency for Research on Cancer and obligate transparency. Lancet Oncol. 2005;6(12):920-1.
- IARC Working Group on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. Red Meat and Processed Meat. Lyon (FR): International Agency for Research on Cancer; 2018.
- IARC monographs evaluate red and processed meats. World Health Organization. October 26, 2015.
- Q&A on the carcinogenicity of the consumption of red meat and processed meat. International Agency for Research on Cancer. 2015.
- Rawla P, Sunkara T, Barsouk A. Epidemiology of colorectal cancer: incidence, mortality, survival, and risk factors. Prz Gastroenterol. 2019;14(2):89-103.
- Modica C, Lewis JH, Bay C. Colorectal Cancer: Applying the Value Transformation Framework to increase the percent of patients receiving screening in Federally Qualified Health Centers [correction appears in Prev Med Rep. 2020 Dec 12;20:101284]. Prev Med Rep. 2019;15:100894.
- Bhandari A, Woodhouse M, Gupta S. Colorectal cancer is a leading cause of cancer incidence and mortality among adults younger than 50 years in the USA: a SEER-based analysis with comparison to other young-onset cancers. J Investig Med. 2017;65(2):311-5.
- IARC Meat Vote Is Dramatic and Alarmist Overreach. North American Meat Institute. October 26, 2015.
- No a terrorismo su carne, quella italiana è la più sana. Il Punto Coldiretti. October 27, 2015.
- Johnson K. Meat industry wants Ottawa to cut off cash for anti-cancer agency. iPolitics. September 28, 2016.
- Johnston T. U.S. House questions funding, research of WHO’s cancer research wing. Meatingplace. September 27, 2016.
- Infante PF, Melnick R, Vainio H, Huff J. Commentary: IARC Monographs Program and public health under siege by corporate interests. Am J Ind Med. 2018;61(4):277-81.
- Vainio H. Public health and evidence-informed policy-making: The case of a commonly used herbicide. Scand J Work Environ Health. 2020;46(1):105-9.
- Samet JM. The IARC monographs: critics and controversy. Carcinogenesis. 2015;36(7):707-9.
- Chaffetz J. Letter to Francis S. Collins. Congress of the United States. September 26, 2016.
- Agents Classified by the IARC Monographs, Volumes 1–129. International Agency for Research on Cancer. Updated September 27, 2021.
- Wild CP. IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. International Agency for Research on Cancer. October 5, 2016.
- Links between processed meat and colorectal cancer. World Health Organization. October 29, 2015.
- Rock CL, Thomson C, Gansler T, et al. American Cancer Society guideline for diet and physical activity for cancer prevention. CA Cancer J Clin. 2020;70(4):245-71.
- Norat T, Scoccianti C, Boutron-Ruault MC, et al. European Code against Cancer 4th Edition: Diet and cancer. Cancer Epidemiol. 2015;39 Suppl 1:S56-S66.