Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ideální zdroj fytosterolů
Nezpracované rostlinné potravy, například semena a ořechy, jsou pravděpodobně lepším zdrojem fytosterolů než doplňky stravy nebo obohacené pomazánky a nápoje.
Ačkoli jsou ořechy a semena plné fytosterolů, většinou jsou lidem předepisovány v podobě másla. Ne, nedělám si legraci! Někdy také v podobě margarínu, což je dokonce ještě horší volba. Pro lidi snažící se snížit riziko srdečního onemocnění je konzumace transmastných kyselin to poslední, co by potřebovali. Jíst margarín za účelem získání fytosterolů je stejné jako jíst rybu k získání omega-3. Nezapomeňte, že každé jídlo se musí brát jako celý balíček.
Když dáme přednost rostlinným zdrojům, můžeme získat všechny živiny, které chceme, ale vyhneme se transtukům nebo rtuti v případě ryb. Konzumace ořechů a semen nabízí jen dobré, bez toho špatného. Studie navíc ukazují, že menší a častější dávky mohou být účinnější než jedna velká dávka obsažená v pomazánce nebo pilulce.
Když se na to podíváte z pohledu připodobnění k vytřiďování odpadu, dává to rozhodně smysl. Chceme, aby fytosteroly neustále proudily našimi střevy, celý den. Tak mohou bez přestání plnit třídící koše našich buněk střevní výstelky, čímž umožní, aby cholesterol jen proplul okolo a byl vyloučen. Dalším důvodem, proč pilulky nemusejí účinkovat stejně dobře jako potraviny, je to, že k jejich správnému vstřebání je zapotřebí přítomnost tuku. To je také důvod, proč jsou přidávány do pomazánek s margarínovým základem. Nicméně příroda sama dala fytosteroly přesně tam, kde je potřebujete – do ořechů a semen, které mají tuku více než dostatek.
Nyní se však dá zakoupit už i limonáda a pomerančová šťáva obohacená o fytosteroly. Stejně jako v případě pilulek bychom ani zde neměli očekávat, že se fytosteroly z těchto výrobků budou vstřebávat tak dobře.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Abumweis SS, Barake R, Jones PJ. Plant sterols/stanols as cholesterol lowering agents: A meta-analysis of randomized controlled trials. Food Nutr Res. 2008;52.
- Phillips KM, Ruggio DM, Ashraf-Khorassani M. Phytosterol composition of nuts and seeds commonly consumed in the United States. J Agric Food Chem. 2005 Nov 30;53(24):9436-45.
- Demonty I, Ras RT, van der Knaap HC, Duchateau GS, Meijer L, Zock PL, Geleijnse JM, Trautwein EA. Continuous dose-response relationship of the LDL-cholesterol-lowering effect of phytosterol intake. J Nutr. 2009 Feb;139(2):271-84.