Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Infekce močových cest z konzumace kuřat
Může být bakterie ExPEX E. coli zodpovědná za infekce močových cest přenášena z člověka na člověka, pokud jí kuřecí maso?
Pouze asi 1 ze 4 lidí kdy slyšel o Campylobakteru. Pro srovnání, se salmonelou je obeznámeno asi 90 % lidí. I když je výskyt těchto dvou infekcí zažívacího traktu neuvěřitelně vysoký, k infekci dojde u více než 1 milionu Američanů každý rok, je zde patogen, který se vyskytuje ještě častěji a slyšelo o něm méně lidí. ExPEC – extraintestinální (což znamená mimo střeva, způsobuje například infekci močového měchýře) patogenní (choroboplodná) E. coli. Ta má na svědomí celé milióny infekcí ročně. Řada důkazů naznačuje, že drůbež může být hlavním potravinovým zdrojem této bakterie, která u lidí způsobuje infekce močových cest. Domněnka je založena nejen na studiích ukazujících, že E. coli z komerčních kuřat a vajec mohou způsobit infekce krve, mozku a močových cest u myší. Studie zaměřené na ženy s infekcemi močových cest, odolnými vůči více léčivým přípravkům, ukazují, že tyto ženy mají výrazně větší spotřebu kuřat. Podobně bylo u starších lidí mnohem pravděpodobnější, že budou mít infekci močových cest odolnou na léčbu lékem Cipro, pokud jedli kuřata. Vepřové maso bylo také spojeno se zvýšeným rizikem, hovězí však ne.
Bylo zaznamenáno jen málo případů infekcí ExPEC, které byly spojeny s hovězím, což naznačuje, že hovězí dobytek není zdrojovým ložiskem lidských infekcí močového měchýře. U kuřat je tomu jinak; v 90 % těl zabitých kuřat byla nalezena E. coli. Asi každý pátý testovaný izolát E. coli měl schopnost způsobit infekci močových cest.
A co vejce? Víme, že maloobchodní kuřecí maso je kontaminováno izoláty ExPEC připomínajícími kmeny, které u lidí způsobují infekce. Jak je to s maloobchodními slepičími vejci? Namísto výskytu v poměru 1 : 5, jaký můžeme očekávat u kuřecího masa, byl u vajec poměr zamoření nebezpečnými kmeny asi jen 1 : 20, tedy v podobné rovině jako u vepřového a kuřecího masa.
Vědci jsou si tak jisti, že kuřecí maso je hlavním ložiskem bakterií, že pokud najdou ty stejné kmeny v tělech vegetariánů, domnívají se, že lidé jen tvrdí, že jsou vegetariáni, ale ve skutečnosti si někdy dají kuře. Někdy to považují také za důkaz o přenosu z člověka na člověka, nebo dokonce z nákupního vozíku na člověka. Pamatujete si, jak jsem říkal, že většina lidí si nedezinfikuje ruce poté, co manipulují s balíčkem drůbežího masa v obchodě? Tím pádem i nakupující, který sám drůbež nekonzumuje, může být vystaven kontaminaci z drůbežího masa tím, že použije stejný nákupní vozík.
Je obtížné odhadnout, nakolik může být výměna bakterií ExPEC přičítána přenosu z člověka na člověka poté, co byl konečník konzumenta kuřat kolonizován E. coli. Výzkumníci proto sbírali vzorky z veřejných toalet, aby se pokusili vyčíslit riziko. Odebrali tisíc vzorků z 56 veřejných toalet v 33 zařízeních. Našli hodně důkazů o přítomnosti E. coli obecně. Nejvíce jich bylo na WC ve veřejných parcích a fast foodových restauracích. Byly zamořené více než WC na čerpacích stanicích, což mě překvapilo, ale ještě překvapivější bylo, že dámské toalety dopadly hůře než pánské!
Jen asi 1 % odebraných vzorků bylo pozitivních na bakterie ExPEC. Vzorky však byly odebírány z míst mimo WC mísu a bezprostřední okolí a nebyly viditelně kontaminovány. Člověk se těchto míst tedy může dotknout holýma rukama například poté, co po umytí rukou vypne kohoutek. Riziko tak nemusí být zcela vyloučeno pečlivým mytí rukou nebo vyhýbáním se znečištění výkaly. I tak je však dobré se takovému znečištění samozřejmě vyhýbat. Použití dezinfekčních prostředků po opuštění veřejných toalet je také dobrým řešením, a to stejné platí při kontaktu s balíčkem masa v obchodě s potravinami. Tak můžeme svou ochranu zlepšit.
Jak velký podíl ze 7 miliónů infekcí močového měchýře vzniklých ročně v USA je způsoben kuřecím masem? Pokud by se kuřecí maso již nejedlo, kolika infekcím močového měchýře bychom zamezili? Jak moc by se výskyt snížil? To je těžké zodpovědět, protože časová prodleva mezi nakažením, bezpříznakovou kolonizací střeva ExPEC bakteriemi a samotným propuknutím infekce je velká. Když například dnes sníte kus kuřete, kontaminovaného ExPEC bakterií způsobující infekce močového měsíce, můžete si počkat několik měsíců, než se bakterie dostanou až do močového měchýře a spustí infekci. Jak víme, že to může trvat tak dlouho? Vědci totiž zkoumali dynamiku populací E. coli způsobujících infekce vyskytující se ve střevech mezi partnery. Častější výskyt přenosu z konečníku do konečníku může být vysvětlen vysokými hladinami E. coli přítomnými v moči infikované ženy. K přenosu pak může dojít při určitých intimních praktikách.
Dozvěděli jsme se tedy, že máme přesvědčivé důkazy o tom, že maloobchodní maso, zejména drůbež, slouží jako důležité ložisko pro nákazu bakteriemi E. coli rezistentními na antibiotika, které způsobují zánět močový cest. Možná bychom k názvu této infekce měli přidat slovo alimentární, což znamená, že jde o infekci způsobenou potravinami.
Samozřejmě bychom mohli snížit výskyt těchto alimentárních infekcí močových cest vývojem vakcíny
proti ExPEC. Také bychom však mohli jednoduše omezit přímý kontakt s čerstvou a mraženou
drůbeží. Žádná drůbež, žádná škoda.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Jones TF, Schaffner W. New perspectives on the persistent scourge of foodborne disease. J Infect Dis. 2005;191(7):1029-1031.
- Allerberger F. Poultry and human infections. Clin Microbiol Infect. 2016;22(2):101-102.
- Donelan AK, Chambers DH, Chambers E, Godwin SL, Cates SC. Consumer Poultry Handling Behavior in the Grocery Store and In-Home Storage. J Food Prot. 2016;79(4):582-588.
- Manges AR. Escherichia coli and urinary tract infections: the role of poultry-meat. Clin Microbiol Infect. 2016;22(2):122-129.
- Mohamed M, Owens K, Gajewski A, et al. Extraintestinal Pathogenic and Antimicrobial-Resistant Escherichia coli Contamination of 56 Public Restrooms in the Greater Minneapolis-St. Paul Metropolitan Area. Appl Environ Microbiol. 2015;81(13):4498-4506.
- Foxman B, Manning SD, Tallman P, et al. Uropathogenic Escherichia coli are more likely than commensal E. coli to be shared between heterosexual sex partners. Am J Epidemiol. 2002;156(12):1133-1140.
- Manges AR, Johnson JR, Riley LW. Intestinal population dynamics of UTI-causing Escherichia coli within heterosexual couples. Curr Issues Intest Microbiol. 2004;5(2):49-58.
- Manges AR, Smith SP, Lau BJ, et al. Retail meat consumption and the acquisition of antimicrobial resistant Escherichia coli causing urinary tract infections: a case-control study. Foodborne Pathog Dis. 2007;4(4):419-431.
- Nordstrom L, Liu CM, Price LB. Foodborne urinary tract infections: a new paradigm for antimicrobial-resistant foodborne illness. Front Microbiol. 2013;4:29.
- Mellata M, Johnson JR, Curtiss R. Escherichia coli isolates from commercial chicken meat and eggs cause sepsis, meningitis and urinary tract infection in rodent models of human infections. Zoonoses Public Health. 2018;65(1):103-113.
- Mulder M, Kiefte-de Jong JC, Goessens WH, et al. Risk factors for resistance to ciprofloxacin in community-acquired urinary tract infections due to Escherichia coli in an elderly population. J Antimicrob Chemother. 2017;72(1):281-289.
- Stromberg ZR, Johnson JR, Fairbrother JM, et al. Evaluation of Escherichia coli isolates from healthy chickens to determine their potential risk to poultry and human health. PLoS ONE. 2017;12(7):e0180599.
- Singer RS. Urinary tract infections attributed to diverse ExPEC strains in food animals: evidence and data gaps. Front Microbiol. 2015;6:28.
- Mitchell NM, Johnson JR, Johnston B, Curtiss R, Mellata M. Zoonotic potential of Escherichia coli isolates from retail chicken meat products and eggs. Appl Environ Microbiol. 2015;81(3):1177-1187.
Image credit: Bill via Adobe Stock Images. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.