Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jablečný džus může být horší než cukrová voda
Proč prudký nárůst hladin antioxidantů v krvi po vypití jablečné šťávy nemusí být dobrým znamením?
Stejně jako můžete měřit množství antioxidantů v šálku jablečné šťávy, můžete měřit i hladinu antioxidantů v krevním oběhu člověka. Pokud vypijete jablečný džus, během několika minut začne růst antioxidační síla vaší krve. Dostane se vám pěkného nárůstu, ale pak to spadne opět dolů. Pokud vypijete vodu, nic se nestane, antioxidační síla krve zůstane stejná, okolo 10 jednotek.
Všimněte si prosím měřítka stupnice. Je ve stejných jednotkách. Použili stejný test, jako v naší studii vyhodnocující antioxidační sílu více než 3 000 potravin. Ve srovnání s většinou čerstvých plodin je hladina antioxidantů v našem těle docela žalostná. Nepředeženeme ani ledový salát. Není to o moc lepší než maso. Jenže z masa jsme vyrobeni, takže to podle mě není moc překvapující. Když sníme zdravé potraviny, hladina antioxidantů se zvýší o několik čísel. Když nakrmíte prasátko Babe borůvkami, těsně před tím, než ho porazíte, můžete získat zdravější vepřové kotlety. Jablečný džus má však do borůvek daleko. V podstatě je to jen cukrová voda, na stupnici spadá až sem. Neobsahuje skoro žádný vitamín C.
Proč tedy po vypití jablečného džusu došlo k hezkému nárůstu hladiny antioxidantů v krvi? Asi to bude fenolickými fytoživinami? Jenže my se nebavíme o šťávě z modrých hroznů, brusinek nebo granátového jablka, bavíme se o jablečném džusu. Když změříte hladiny polyfenolů v krvi, voda s nimi udělá toto a tři druhy jablečného džusu toto. Žádný rozdíl. Čím by to tedy mohlo být?
Ukázalo se, že podobný nárůst antioxidační aktivity lze pozorovat i po podání vody s cukrem. Nedávno na to výzkumníci z Polského institutu pro pěstování ovoce a květin – to zní jako skvělé pracoviště – přišli. Zdá se, že jde o kyselinu močovou, ne o fytoživiny. Kyselina močová je zodpovědná za nárůst antioxidační kapacity krve po konzumaci jablečného džusu. Pamatujte, příjem fruktózy vede k tvorbě kyseliny močové a kyselina močová, přes všechny hrozné věci, které nám způsobuje, vykazuje určitou antioxidační aktivitu.
Vysvětlením pozorovaného nárůstu antioxidační aktivity po vypití jablečného džusu tedy není to, že jsme do těla vstřebali antioxidanty. Nejde o příznivý účinek džusu, je to kvůli tomu, že se v těle vytvořilo spousta kyseliny močové jako odpadu vznikajícího po takto velkém příjmu cukru. A stolní cukr obsahuje jen 50 % fruktózy, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy pouze 55 %. Cukr v jablečném džusu je ze dvou třetin tvořen fruktózou. Takže jablečný džus může být v tomto ohledu ještě horší než cukrová voda.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kalt W, Blumberg JB, McDonald JE, Vinqvist-Tymchuk MR, Fillmore SA, Graf BA, O'Leary JM, Milbury PE Identification of anthocyanins in the liver, eye, and brain of blueberry-fed pigs. J Agric Food Chem. 2008 Feb 13;56(3):705-12.
- Carlsen MH, Halvorsen BL, Holte K, Bøhn SK, Dragland S, Sampson L, Willey C, Senoo H, Umezono Y, Sanada C, Barikmo I, Berhe N, Willett WC, Phillips KM, Jacobs DR Jr, Blomhoff R. The total antioxidant content of more than 3100 foods, beverages, spices, herbs and supplements used worldwide. Nutr J. 2010 Jan 22;9:3.
- Hanover LM, White JS. 1993. Manufacturing, composition, and applications of fructose. Am J Clin Nutr 58(suppl 5):724S-732S.
- Reagan-Shaw S, Eggert D, Mukhtar H, Ahmad N. Antiproliferative effects of apple peel extract against cancer cells. Nutr Cancer. 2010;62(4):517-24.
- Schlesier K, Harwat M, Böhm V, Bitsch R. Assessment of antioxidant activity by using different in vitro methods. Free Radic Res. 2002 Feb;36(2):177-87.
- Godycki-Cwirko M, Krol M, Krol B, Zwolinska A, Kolodziejczyk K, Kasielski M, Padula G, Grebowski J, Kazmierska P, Miatkowski M, Markowski J, Nowak D. Uric acid but not apple polyphenols is responsible for the rise of plasma antioxidant activity after apple juice consumption in healthy subjects. J Am Coll Nutr. 2010 Aug;29(4):397-406.
- Johnson RJ, Sautin YY, Oliver WJ, Roncal C, Mu W, Gabriela Sanchez-Lozada L, Rodriguez-Iturbe B, Nakagawa T, Benner SA. Lessons from comparative physiology: could uric acid represent a physiologic alarm signal gone awry in western society? J Comp Physiol B. 2009 Jan;179(1):67-76.
Images thanks to Suzifoo; PacHD.com; Krasowit; weatherrockeye; Dmitry Kichenko via flickr; Brian0918 and Arad via Wikimedia; and the National Cancer Institute