Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak Americká lékařská asociace napomáhá tabákovým společnostem
Tolerantní postoj většinové medicíny vůči kouření ve světle nevyvratitelných důkazů o jeho škodlivosti může být názornou ukázkou toho, co v současnosti probíhá mezi medicínou a potravinářským průmyslem – tajná dohoda.
V roce 1912, kdy téměř nikdo nekouřil cigarety, byla rakovina plic raritou. Její výskyt byl extrémně vzácný. Během následujících desetiletí počet nemocných dramaticky vzrostl, a to dokonce patnáctinásobně. Avšak začalo to již v roce 1912.
Do poloviny století byla data prokazující spojitost mezi rakovinou plic a tabákem považována za překvapující. Ale kdo to tvrdil? Vědci z tabákových společností, kteří to uvedli v interních dokumentech. Dnes víme, že nezávislí vědci a vedoucí pracovníci o riziku rozvoje rakoviny coby následku kouření věděli přinejmenším již ve 40. letech 20. století. Ale veřejně uváděli, že „jistě, že statisticky existuje spojitost mezi rakovinou a kouřením. Statistiky spojují rakovinu plic s kde čím, ale žádný důkaz pro to neexistuje.“
Co říkala vláda? Kuřte Luckies. Přece kdo by nechtěl ulevit svému hrdlu, i když vás podráždění hrdla vůbec netrápí. Jak by mohlo dojít k negativnímu ovlivnění vašeho krku a nosu, když jsou cigarety tak průzračně čisté jako voda, kterou pijete? Možná se jedná o vodu ve Flintu v Michiganu. A když se snad nějaké podráždění objeví, nevadí: dostanete od lékaře předpis na cigarety. To je reklama z časopisu Americké lékařské asociace. Koneckonců, pacienti se radou „přestaňte kouřit“ řídit nebudou.
Připomíná mi to nedávný průzkum mezi lékaři, kteří uvedli, že hlavním důvodem, proč lidem nepředepisují zdravé stravování, bylo jejich vnímání, že se pacienti bojí zbavit všeho toho nezdravého jídla, které konzumují. Ostatně Phillip Morris nám připomněl, že chceme, aby pacienti byli šťastní. A radikální změna návyků by jim mohla ublížit. Navíc jako lékaři přece nechceme pacientům škodit! Dokonce i zajíci upřednostňují Phillip Morris (když jim kapete výluh z tabáku do očí).
Tabákový průmysl poskytl lékařským časopisům dost peněz na to, aby takové reklamy zveřejňovaly. To přece není problém. Informace od Phillip Morris pocházejí ze zcela spolehlivých zdrojů, založených na studiích, které byly provedeny uznávanými orgány. Data byla publikována v předních lékařských časopisech, které lékařům zdarma nabízely zaslání balíčku cigaret, aby si je mohli sami vyzkoušet. Připojte se k nám na příští konferenci AMA. Jak se k tomu postavila Americká lékařská asociace?
Stejně jako většina dalších odborných časopisů přijímala tabákové reklamy. Během pitvy jsme dosud nenalezli ani jedinou lézi označenou štítkem Marlboro. Dokonce ani žádný nádor plic na sobě neměl visačku typu „Pochází z tabákových polí Severní Karolíny.“ Případ uzavřen. Ve skutečnosti, dokonce i poté, co byla zveřejněna zpráva hlavního lékaře, Americká lékařská asociace, Americká onkologická společnost, dokonce i Kongres v této otázce strkali hlavu do písku.
Vláda poskytovala dotace tabákovému průmyslu, stejně jako se dnes z našich daní podporuje cukrovarnický a masný průmysl. Americká lékařská asociace i nadále zastávala odmítavý postoj ke schválení zprávy hlavního lékaře. Mohla být důvodem skutečnost, že dostala 10 milionů dolarů od tabákového průmyslu?
Dnes peníze pocházejí od velkých potravinářských společností. Americká asociace sdružující praktické rodinné lékaře přijala velké částky od společnosti Coca-Cola na vzdělávání pacientů v otázkách prevence obezity. Copak je asi obsahem jejich edukačních letáků? Kdo byl hlavním partnerem uvedeným na stránkách společnosti Coca-Cola? The American College of Cardiology (Americká kardiologická společnost).
Stejně jako by bylo v 50. letech pro vaše zdraví nebezpečné radit se s lékařem ohledně kouření, dnes mohou naše zdraví ohrožovat rady lékařů v otázkách stravovacích návyků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- H Brody. Professional medical organizations and commercial conflicts of interest: ethical issues. Ann Fam Med. 2010 Jul-Aug;8(4):354-8.
- The Advertising of Cigarettes. JAMA. 1948;138(9):652-653.
- K M Cummings, C P Morley, A Hyland. Failed promises of the cigarette industry and its effect on consumer misperceptions about the health risks of smoking. Tob Control. 2002 Mar;11 Suppl 1:I110-7.
- R Doll, A B Hill. Smoking and carcinoma of the lung; preliminary report. Br Med J. 1950 Sep 30;2(4682):739-48.
- I L Schamberg. Correspondence. Campaign against Smoking. N Engl J Med 1965; 273:128.
- I Adler. Primary malignant growths of the lungs and bronchi; a pathological and clinical study.
- A. Rodgman. Report, "The Smoking and Health Problem - A Critical and Objective Appraisal.
- Bruckert E1, Pouchain D, Auboiron S, Mulet C. Cross-analysis of dietary prescriptions and adherence in 356 hypercholesterolaemic patients.
Images thanks to tobaccofreekids.org January 6, 2014. “Adult Per Capita Cigarette Consumption.”, Stanford School of Medicine. Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising, Stanford School of Medicine. Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising, Stanford School of Medicine. Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising, Stanford School of Medicine. Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising and Stanford School of Medicine. Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising