Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak bojovat se zánětem vlivem stárnutí
Co můžeme udělat proto, abychom vzdorovali zvýšené zánětlivosti v důsledku stárnutí, chronickému nízkoúrovňovému zánětu doprovázejícímu proces stárnutí?
Jedním z nejvíce známých důsledků stárnutí je pokles funkce imunitního systému, což se projevuje náchylností k úmrtí na chřipku, těžkými reakcemi na očkování. Ale asi před 20 lety byl publikován výzkum, který prokázal, že imunitní buňky 80letých produkují podstatně více prozánětlivých signálů, což poukazuje na kombinaci toho nejhoršího z obou světů: pokles v té části imunitního systému, která bojuje proti specifickým infekcím a zhoršení nespecifických nadměrných reakcí, které mohou vést k zánětu.
Toto bylo od té doby formalizováno do konceptu nazvaného „zánět vlivem stárnutí“. Jde o chronický nízký stupeň zánětu, který, jak dnes víme, je pro stárnutí typický a může být příčinou úpadku a nástupu onemocnění u starších osob.
Co s tím můžeme udělat? Zdá se, že tento typ zánětu je zásadním důsledkem toho, že stárneme. Můžeme mu zabránit nebo ho vyléčit?
Klíčem k úspěšnému stárnutí a dlouhověkosti může být snížení chronického zánětu bez ohrožení akutní odezvy při expozici patogenům. Jak to uděláme? Výživou. To, co jíme, je pravděpodobně nejmocnější a nejpoužitelnější nástroj, který máme k dosažení trvalé systémové modulace procesu stárnutí.
V prvním systematickém výzkumu propojení stravovacího stylu s biomarkery zánětu, které byl kdy publikován, způsob výživy vedoucí k zánětu byl téměř výhradně spojen s konzumací masa či takzvaného „západního“ způsobu výživy, zatímco strava založená na rostlinné a ovocné potravě nebo také „zdravá strava“ se zánětem koreluje negativně, což znamená čím více rostlinné stravy, tím méně zánětu.
Důvod, proč je maso spojeno se zánětem, mohou být jak živočišné bílkoviny, tak živočišný tuk. V první intervenční studii, která odděleně hodnotila vliv rostlinných a živočišných bílkovin na zánětlivý stav, který souvisí s obezitou a metabolickým syndromem, když se snažíte zhubnout, se zjistilo, že vyšší příjem bílkovin živočišného původu – konkrétně masa – je spojen s vyššími plazmatickými hladinami zánětlivých markerů u obézních dospělých.
Důvod, proč je obezita spojena se zvýšeným rizikem mnoha typů rakoviny, může být zánět v souvislosti s obezitou. Zánět způsobený obezitou může stimulovat prostaglandinem zprostředkovanou biosyntézu estrogenu v prsní tkáni. To znamená, že zánět může aktivovat enzym, který umožňuje nádoru prsu produkovat vlastní estrogen prostřednictvím této zánětlivé sloučeniny zvané prostaglandin. Úroveň hladiny prostaglandinů v moči žen souvisí s rizikem rakoviny prsu. A jakým způsobem získáte vysokou úroveň této prozánětlivé sloučeniny? Kouření, vysoká hladina nasycených tuků a obezita.
Jak přispívá konzumace nasycených tuků k produkci prostaglandinů? Prostaglandiny se tvoří z kyseliny arachidonové, a kyselina arachidonová je hlavní složkou živočišných tuků. Tedy živočišné tuky obsahují kyselinu arachidonovou; z kyseliny arachidonové naše tělo produkuje zánětlivé sloučeniny, jako jsou prostaglandiny, a ty potom mohou stimulovat růst rakoviny prsu, a také mohou hrát roli u rakoviny tlustého střeva, rakoviny plic nebo rakoviny hlavy a krku.
Naproti tomu zdravá rostlinná strava má protizánětlivé účinky, i když některé rostliny jsou lepší než jiné. Lidé, kteří měli denně sníst pět porcí ovoce a zeleniny s vysokou antioxidační aktivitou, jako jsou bobuloviny a listová zelenina, dosáhli výrazně lepších výsledků ve snížení systémového zánětu a dysfunkce jater, ve srovnání s pěti denními porcemi obyčejnější zeleniny a ovoce s nízkým množstvím antioxidantů, jako jsou banány nebo salát.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C Franceschi. Inflammaging as a major characteristic of old people: can it be prevented or cured? Nutr Rev. 2007 Dec;65(12 Pt 2):S173-6.
- E Cevenini, D Monti, C Franceschi. Inflamm-ageing. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2013 Jan;16(1):14-20.
- J Barbaresko, M Koch, M B Schulze, U Nothlings. Dietary pattern analysis and biomarkers of low-grade inflammation: a systematic literature review. Nutr Rev. 2013 Aug;71(8):511-27.
- S Kim, J A Taylor, G L Milne, D P Sandler. Association between urinary prostaglandin E2 metabolite and breast cancer risk: a prospective, case-cohort study of postmenopausal women. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Jun;6(6):511-8.
- D Wang, R N DuBois. Urinary PGE-M: a promising cancer biomarker. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Jun;6(6):507-10.
- S Valtuena, N Pellegrini, L Franzini, M A Bianchi, D Ardigo, D Del Rio, P Piatti, F Scazzina, I Zavaroni, F Brighenti. Food selection based on total antioxidant capacity can modify antioxidant intake, systemic inflammation, and liver function without altering markers of oxidative stress. Am J Clin Nutr. 2008 May;87(5):1290-7.
- B Watzi. Anti-inflammatory effects of plant-based foods and of their constituents. Int J Vitam Nutr Res. 2008 Dec;78(6):293-8.
- U Fagiolo, A Cossarizza, E Scala, E Fanales-Belasio, C Orolani, E Cozzi, D Monti, C Franceschi, R Paganelli. Increased cytokine production in mononuclear cells of healthy elderly people. Eur J Immunol. 1993 Sep;23(9):2375-8.
- E Motencino-Rodriguez, B Berent-Maoz, K Dorshkind. Causes, consequences, and reversal of immune system aging. J Clin Invest. 2013 Mar;123(3):958-65.
- P Lopez-Legarrea, R de la Iglesia, I Abete, S Navas-Carretero, J A Martinez, M A Zulet. The protein type within a hypocaloric diet affects obesity-related inflammation: the RESMENA project. Nutrition. 2014 Apr;30(4):424-9.
- B Samuelsson. An elucidation of the arachidonic acid cascade. Discovery of prostaglandins, thromboxane and leukotrienes. Drugs. 1987;33 Suppl 1:2-9.
Images thanks to Sara Fasullo via Flickr.