Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak být zadobře s flórou
Prospěšné střevní bakterie dokáží strávit přijatou vlákninu a vyrobit z ní propionát, sloučeninu chránící před obezitou, kterou pak můžeme vstřebat zpátky do oběhu.
U lidí, kteří jedí rostlinnou stravu, je obezita velmi vzácná. Vědci v oblasti výživy se dlouho zoufale snaží odhalit jejich tajemství. Ano, mají tendenci jíst méně kalorií – ale ne o tolik méně.
V minulosti jsem se zabýval několika teoriemi, které se objevily. Možná je to proto, že lidé s vysokým zastoupením rostlinné stravy mají lepší expresi enzymů pro spalování tuku uvnitř elektráren nacházejících se v mitochondriích v jejich buňkách. Možná je to proto, že ve střevech mají zastoupeny odlišné populace dobrých bakterií. Možná je to proto, že se vyhýbají endokrinním disruptorům přispívajícím k obezitě v průmyslově vyráběném masu. Může k tomu přispívat i virus způsobující obezitu, který se vyskytuje u drůbeže.
Stále přesně nevíme, ale objevují se další teorie. Zde je nejnovější. Možná to je propionát? Koneckonců, co je jednou z látek, které jsou vždy jen v rostlinných a nikdy v živočišných potravinách? Je to vláknina. Zvířata mají jako oporu kosti; rostliny jako oporu používají vlákninu. Myslel jsem si, že vláknina je definována tím, že ji nejsme schopní štěpit. Jistě, nemůžeme ji rozložit, ale armáda přátelských bakterií v našich střevech to dokáže. Co z toho vyrábějí? Propionát, který se vstřebává do našeho krevního řečiště. Takže technicky vzato vlákninu dokážeme trávit, ale jen s pomocí našich malých přátel.
A co dělá propionát? Inhibuje syntézu cholesterolu; to je hezké. Zdá se také, že má hypofagní účinek – což nám pomáhá jíst méně. Patrně tím, že dojde ke zpomalení rychlosti, s jakou naše jídlo opouští žaludek, čímž se cítíme déle plnější. Propionát může buď regulovat příjem potravy, nebo tvorbu nových tukových buněk, což má za následek celkový účinek proti obezitě. Je to jeden z mnoha způsobů, jakým nám potraviny obsahující vlákninu – což znamená pokrmy z celých rostlin – pomáhají mít svoji tělesnou hmotnost pod kontrolou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tang-Péronard JL, Andersen HR, Jensen TK, Heitmann BL. Endocrine-disrupting chemicals and obesity development in humans: a review. Obes Rev. 2011 Aug;12(8):622-36.
- Arora T, Sharma R, Frost G. Propionate. Anti-obesity and satiety enhancing factor? Appetite. 2011 Apr;56(2):511-5.
- Pasarica M, Dhurandhar NV. Infectobesity: obesity of infectious origin. Adv Food Nutr Res. 2007;52:61-102.
- Liszt K, Zwielehner J, Handschur M, Hippe B, Thaler R, Haslberger AG. Characterization of bacteria, clostridia and Bacteroides in faeces of vegetarians using qPCR and PCR-DGGE fingerprinting. Ann Nutr Metab. 2009;54(4):253-7.
- Farmer B, Larson BT, Fulgoni VL 3rd, Rainville AJ, Liepa GU. A vegetarian dietary pattern as a nutrient-dense approach to weight management: an analysis of the national health and nutrition examination survey 1999-2004. J Am Diet Assoc. 2011 Jun;111(6):819-27.
- Tonstad S, Butler T, Yan R, Fraser GE. Type of Vegetarian Diet, Body Weight, and Prevalence of Type 2 Diabetes. Diabetes Care. 2009 May;32(5):791-6.
- Karlic H, Schuster D, Varga F, Klindert G, Lapin A, Haslberger A, Handschur M. Vegetarian diet affects genes of oxidative metabolism and collagen synthesis. Ann Nutr Metab. 2008;53(1):29-32.
- Davey GK, Spencer EA, Appleby PN, Allen NE, Knox KH, Key TJ. EPIC-Oxford: lifestyle characteristics and nutrient intakes in a cohort of 33 883 meat-eaters and 31 546 non meat-eaters in the UK. Public Health Nutr. 2003 May;6(3):259-69.
Image thanks to Osborn via Wikimedia Commons