Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak časté jsou svalové potíže jako vedlejší účinek statinů?
Statiny a bolest svalů. Proč je výskyt nežádoucích účinků statinů v klinických studiích tak nízký, ale v reálném světě se zdá být tak vysoký?
V současné době existují přesvědčivé důkazy o tom, že snižování LDL cholesterolu - špatného cholesterolu - snižuje výskyt aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění, která jsou nejčastějším zabijákem mužů a žen. Proč je tedy dodržování léčby statiny snižujícími hladinu cholesterolu tak velkým problémem? Většina studií uvádí, že nejméně 40 % a až 80 % pacientů nedodržuje plně doporučení pro léčbu statiny. Tři čtvrtiny z nich je mohou rovnou přestat užívat, nebo někdy až téměř 90 procent léčbu přeruší.
Na otázku proč, většina bývalých uživatelů statinů nebo těch, kteří léčbu přerušili, uvedla jako hlavní důvod ukončení užívání tablet bolest svalů, což je vedlejší účinek. Zdaleka nejčastější a nejdůležitější nežádoucí účinky, až 72 procent všech nežádoucích účinků statinů, jsou svalové příznaky spojené se statiny. Užívání doplňků stravy s koenzymem Q10 jako léčby svalových příznaků spojených se statiny byl teoreticky dobrý nápad, ale nezdá se, že by skutečně pomáhaly. Obvykle vedlejší příznaky odezní, když lék přestanete užívat, ale někdy mohou přetrvávat rok nebo déle. Zjevně však přibývá důkazů, že nesnášenlivost statinů má převážně psychosociální, nikoli farmakologický důvod. Počkat; to znamená, že je to možná většinou jen v hlavách lidí?
Statiny si u veřejnosti získaly špatnou pověst, píše se v jednom redakčním článku, „což je fenomén, který je z velké části způsoben šířením bizarních a nevědeckých kritik těchto léků na internetu“. Možná právě googlování vede k nesnášenlivosti statinů? Ale no tak, lidé přestávali užívat statiny už desítky let předtím, než vůbec existoval internet. Jaké údaje mají lékaři, kteří naznačují, že pacienti falešně přisuzují normálním bolestem a zánětům vedlejší účinky statinů?
No, když vezmete lidi, kteří tvrdí, že mají bolesti svalů související se statiny, a náhodně je v třítýdenních blocích rozdělíte mezi statiny a stejně vypadající placebo, tak vlastně nepoznají, jestli dostávají skutečný lék, nebo cukrovou pilulku. Problémem této studie však je, že může trvat měsíce, než se objeví nejen bolest svalů způsobená statinem, ale i měsíce, než odezní; není tedy divu, že tři týdny s lékem a tři týdny bez něj nemusí být dostatečně dlouhá doba na to, aby účastníci rozpoznali, který lék je který.
Tyto údaje jsou však přesvědčivější. Ve studii bylo 10 000 lidí náhodně rozděleno na několik let na statin nebo cukrovou pilulku. Studii však museli předčasně ukončit, protože ve skupině s tabletkami cukru umíralo mnohem více lidí. A tak byl poté všem nabídnut statin. A zaznamenali, že mezi pacienty, kterým byl přidělen statin, nebyl žádný nadbytek hlášení nežádoucích účinků souvisejících se svaly oproti těm, kterým bylo přiděleno placebo; ale když pak skončila placebová fáze a lidé věděli, že užívají statin, pak hlásili více svalových nežádoucích účinků než ti, kteří věděli, že statin neužívají. Tyto výsledky ilustrují tzv. nocebo efekt - něco jako opak placebo efektu.
Placebo efekt je pozitivní důsledek falešně přisuzovaný léčbě, zatímco nocebo efekt je negativní důsledek falešně přisuzovaný léčbě, což se zřejmě projevilo i zde, protože nadměrná míra nežádoucích účinků souvisejících se svaly byla hlášena pouze tehdy, když pacienti a jejich lékaři věděli, že se léčba statiny používá, a ne tehdy, když bylo její užívání zatajeno. Autoři doufají, že tyto výsledky pomohou ujistit lékaře i pacienty, že většina nežádoucích účinků spojených se statiny není ve skutečnosti způsobena tímto lékem, a měly by pomoci vyvrátit přehnaná tvrzení o nežádoucích účincích souvisejících se statiny. Právě takové výsledky z placebem kontrolovaných randomizovaných studií prý definitivně prokázaly, že téměř všechny symptomatické nežádoucí účinky, které jsou v běžné praxi připisovány léčbě statiny, nejsou ve skutečnosti způsobeny tímto lékem. Nyní tomu uvěří jen málo pacientů, že jejich svalové příznaky spojené se statiny jsou psychogenního původu - to znamená, že jsou všechny jen v jejich hlavě - ale jejich popírání může mít smrtelné následky. Přerušení léčby statiny může být život ohrožující chyba.
Zde je úmrtnost těch, kteří přestali užívat statiny poté, co se u nich objevila možná nežádoucí reakce, ve srovnání s těmi, kteří u nich zůstali. To znamená přibližně 1 nadbytečné úmrtí na každých 83 pacientů, kteří léčbu přerušili během čtyř let. Když se tedy v médiích objeví zprávy o nežádoucích účincích statinů a lidé je přestanou užívat, může to mít za následek tisíce smrtelných a invalidizujících infarktů a mrtvic, kterým by se jinak vyhnuli. Málokdy v historii moderní terapie se stalo, že by zásadní prokázané přínosy léčby byly v takové míře ohroženy závažným zkreslováním důkazů o její bezpečnosti.
Je však zkreslením tvrzení, že léčba statiny způsobuje nežádoucí účinky až u pětiny pacientů? S tím se skutečně setkáváme v klinické praxi. Na svalové problémy si stěžuje 10 až 25 procent pacientů, kterým byly statiny nasazeny, ale protože se s takovými čísly v kontrolovaných studiích ani zdaleka nesetkáváme, jsou pacienti obviňováni ze zmatenosti. Proč je v klinických studiích výskyt nežádoucích účinků statinů tak nízký, ale v reálném světě se zdá být tak vysoký?
Vezměme si například tuto metaanalýzu klinických studií, která zjistila svalové problémy nikoli u 1 z 5, ale pouze u 1 z 2 000 pacientů. Takže hele, možná by je měli brát všichni nad určitý věk. Ale všechny tyto studie samozřejmě financovali sami výrobci statinů. Jak je tedy například možné, že v randomizovaných kontrolovaných studiích nebyly zjištěny nežádoucí vedlejší účinky statinů, jako je bolest svalů? Tím, že se neptali. Přehled 44 statinových studií odhalil, že pouze jedna se přímo ptala na nežádoucí účinky související se svaly. Je tedy naprostá většina nežádoucích účinků ve všech těchto studiích přehlížena, nebo je naprostá většina nežádoucích účinků pozorovaných v klinické praxi jen výplodem fantazie pacientů? Pointa je, že to nevíme, ale rozhodně je naléhavě nutné to zjistit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ward NC, Watts GF, Eckel RH. Statin Toxicity. Circ Res. 2019;124(2):328-50.
- Chee YJ, Chan HH, Tan NC. Understanding patients' perspective of statin therapy: can we design a better approach to the management of dyslipidaemia? A literature review. Singapore Med J. 2014;55(8):416-21.
- Diamond DM, de Lorgeril M, Kendrick M, Ravnskov U, Rosch PJ. Formal comment on "Systematic review of the predictors of statin adherence for the primary prevention of cardiovascular disease". PLoS One. 2019;14(1):e0205138.
- Wei MY, Ito MK, Cohen JD, Brinton EA, Jacobson TA. Predictors of statin adherence, switching, and discontinuation in the USAGE survey: understanding the use of statins in America and gaps in patient education. J Clin Lipidol. 2013;7(5):472-83.
- Zaleski AL, Taylor BA, Thompson PD. Coenzyme Q10 as Treatment for Statin-Associated Muscle Symptoms-A Good Idea, but…. Adv Nutr. 2018;9(4):519S-23S.
- Banach M, Serban C, Sahebkar A, et al. Effects of coenzyme Q10 on statin-induced myopathy: a meta-analysis of randomized controlled trials. Mayo Clin Proc. 2015;90(1):24-34.
- Armour R, Zhou L. Outcomes of statin myopathy after statin withdrawal. J Clin Neuromuscul Dis. 2013;14(3):103-9.
- Tobert JA. Statins - Good drugs, not so good reputation. Int J Cardiol. 2018;262:28-9.
- Nissen SE. Statin Denial: An Internet-Driven Cult With Deadly Consequences. Ann Intern Med. 2017;167(4):281-2.
- Khan S, Holbrook A, Shah BR. Does Googling lead to statin intolerance. Int J Cardiol. 2018;262:25-7.
- Joy TR, Monjed A, Zou GY, Hegele RA, McDonald CG, Mahon JL. N-of-1 (single-patient) trials for statin-related myalgia. Ann Intern Med. 2014;160(5):301-10.
- Akinboro O, Williams L, Pomerantz D. N-of-1 (single-patient) trials for statin-related myalgia. Ann Intern Med. 2014;161(7):531.
- Gupta A, Thompson D, Whitehouse A, et al. Adverse events associated with unblinded, but not with blinded, statin therapy in the Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial-Lipid-Lowering Arm (ASCOT-LLA): a randomised double-blind placebo-controlled trial and its non-randomised non-blind extension phase. Lancet. 2017;389(10088):2473-81.
- Collins R, Reith C, Emberson J, et al. Interpretation of the evidence for the efficacy and safety of statin therapy. Lancet. 2016;388(10059):2532-61.
- Pedro-Botet J, Climent E, Benaiges D. Muscle and statins: from toxicity to the nocebo effect. Expert Opin Drug Saf. 2019;18(7):573-9.
- Zhang H, Plutzky J, Shubina M, Turchin A. Continued Statin Prescriptions After Adverse Reactions and Patient Outcomes: A Cohort Study. Ann Intern Med. 2017;167(4):221-7.
- Kriegbaum M, Liisberg KB, Wallach-Kildemoes H. Pattern of statin use changes following media coverage of its side effects. Patient Prefer Adherence. 2017;11:1151-7.
- Ganga HV, Slim HB, Thompson PD. A systematic review of statin-induced muscle problems in clinical trials. Am Heart J. 2014;168(1):6-15.
- Majeed A, Molokhia M. Urgent need to establish the true incidence of the side effects of statins. BMJ. 2014;348:g3650.
- Cholesterol Treatment Trialists' (CTT) Collaborators, Mihaylova B, Emberson J, et al. The effects of lowering LDL cholesterol with statin therapy in people at low risk of vascular disease: meta-analysis of individual data from 27 randomised trials. Lancet. 2012;380(9841):581-90.
- Ebrahim S, Casas JP. Statins for all by the age of 50 years? Lancet. 2012;380(9841):545-7.
- Abramson JD, Rosenberg HG, Jewell N, Wright JM. Should people at low risk of cardiovascular disease take a statin?. BMJ. 2013;347:f6123.
- Thompson PD. What to Believe and Do About Statin-Associated Adverse Effects. JAMA. 2016;316(19):1969-70.