Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak je to s hemovým železem v hamburgerech od Impossible Burger?
Je hemové železo jen nezúčastněným divákem ve spojitosti mezi příjmem masa a rakovinou prsu, cukrovkou, srdečním onemocněním, mrtvicí a vysokým krevním tlakem?
V úvodníku Journal of the American Medical Association předseda katedry výživy na Harvardu upozornil na to, že mnoho rostlinných náhražek masa, třeba Beyond Meat nebo Impossible Burger, mívá vysoký obsah soli. Problém spojený konkrétně s Impossible Burger je hemové železo, vyrobené ze sóji, za účelem zvýšení podobnosti s masem. Bezpečnostní analýzy nezjistily žádnou toxicitu spojenou vyloženě se sójovým hemovým železem, které chrlily na svět kvasinky. FDA se shodlo na tom, že látka může být použita pro zvýraznění chuti a barvy, je bezpečná. Jinými slovy, je tak bezpečná jako hemové železo z krve a masa zvířat. Co nám to však říká?
Obavou vznesenou na stránce naproti úvodníku je fakt, že vyšší příjem hemového železa je spojován se zvýšeným rizikem rozvoje cukrovky 2. typu. Ale nejen cukrovky, zabijáka č. 7 v USA. Vyšší příjem hemového železa ze stravy se také pojí se zvýšeným rizikem kardiovaskulárního onemocnění, což je zase zabiják č. 1, 4 a 13: srdeční onemocnění, mrtvice a hypertenze. Jelikož se hemové železo nachází převážně v mase, může být ale příjem hemového železa jen ukazatelem příjmu masa. Tak jako s cukrovkou. Tři dosud zveřejněné metaanalýzy dospěly ke stejnému závěru, stejnému pojítku. Existuje však spousta důvodů, proč maso může zvyšovat riziko cukrovky, například konečné produkty pokročilé glykace vznikající při pečení, grilování, opékání, rožnění, smažení, fritování masných výrobků. Jak tedy víme, že hemové železo není jen náhodným kolemjdoucím?
Stejný problém vzniká při rozboru spojitosti mezi hemovým železem a zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Jelikož hemové železo pochází z živočišných potravin, může jít o libovolnou jinou složku masa, tuk nebo mutageny, složky masa, které mohou způsobit mutace v naší DNA. A co teprve hormonální látky vpravené do hovězího dobytka, ty by také mohly hrát roli v rozvoji rakoviny prsu, ne? Studie z Japonska zjistila, že hovězí přivezené z USA obsahuje až 600x více estrogenů, jako je estradiol. Zde americké hovězí. A zde japonské. Vyšší příjem hovězího bohatého na estrogen kvůli hormonálním implantátům může vést k hromadění estrogenu v lidském těle, a tedy i ovlivnit riziko rakoviny prsu u žen. Takže sice platí, že příjem hemového železa byl spojen s rizikem rakoviny prsu, ale možná je to jen tím, že hemové železo putuje ve stejném balíčku s hormony - v mase.
Nic víc nám observační studie nemohou prokázat. Studie NIH-AARP je největší prospektivní studie stravy a zdraví, jaká kdy vznikla. Sleduje přes půl milionu mužů a žen už přes deset let. Při tak velkém souboru dat mohli vědci využít skutečnosti, že různé druhy masa obsahují různá množství hemového železa. Mohli tak zkusit izolovat jeho vliv porovnáním lidí, kteří přijímají odlišné množství hemového železa, ale jedí stejné množství masa. Pak uvidí, jestli je hemové železo nezávisle spjaté s nemocí. A právě to také dokázali: nezávislá souvislost nejen u dusitanů ze zpracovaného masa, ale i hemového železa a úmrtností skoro na všechny příčiny: cukrovku, srdeční onemocnění, mrtvici, onemocnění plic/ledvin/jater, rakovinu a všech příčin dohromady. Vypočítali, že zhruba pětina spojitosti mezi konzumací hamburgerů a zkracováním života může být statisticky připsána samotnému hemovému železu. Což předpokládá vztah příčinný. I nezávislá spojitost je stále spojitost. Nelze prokázat vztah příčiny a následku bez provedení intervenčních studií.
Obvykle nám na mechanismu tolik nezáleží. Když Světová zdravotnická organizace označila šunku, slaninu, párky, lančmíty a klobásy za karcinogeny skupiny 1, což znamená, že u nich je prokázáno vyvolání rakoviny u lidí, tak co pak záleží na tom, jestli je to hemovým železem, heterocyklickými aromatickými aminy, polycyklickými aromatickými uhlovodíky nebo třeba N-nitrosaminy. Všechny tyto látky najdeme právě ve zpracovaném mase. A o něm víme, že způsobuje rakovinu. Měli bychom se mu snažit vyhýbat, ať už je mechanismus jakýkoliv. Jenže s příchodem Impossible Burger to opravdu musíme zjistit, protože vůbec poprvé máme větší množství hemového železa bez kousku masa. Potřebujeme vědět, jestli je hemové železo škodlivé. Kvůli tomu jsme se obrátili na intervenční studie. A o těch si povíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hu FB, Otis BO, McCarthy G. Can Plant-Based Meat Alternatives Be Part of a Healthy and Sustainable Diet? JAMA. 2019;1-3.
- Jin Y, He X, Andoh-Kumi K, Fraser RZ, Lu M, Goodman RE. Evaluating Potential Risks of Food Allergy and Toxicity of Soy Leghemoglobin Expressed in Pichia pastoris. Mol Nutr Food Res. 2018;62(1):1700297.
- Keefe MD. Re: GRAS Notice No. GRN 000737. U.S. Food and Drug Administration. July 23, 2018.
- U.S. Food and Drug Administration. Listing of Color Additives Exempt From Certification; Soy Leghemoglobin. Federal Register. 2019;84(148):37573-6.
- Fang X, An P, Wang H, et al. Dietary intake of heme iron and risk of cardiovascular disease: a dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2015;25(1):24-35.
- White DL, Collinson A. Red meat, dietary heme iron, and risk of type 2 diabetes: the involvement of advanced lipoxidation endproducts. Adv Nutr. 2013;4(4):403-11.
- Misra R, Balagopal P, Raj S, Patel TG. Red Meat Consumption (Heme Iron Intake) and Risk for Diabetes and Comorbidities?. Curr Diab Rep. 2018;18(11):100.
- Chang VC, Cotterchio M, Khoo E. Iron intake, body iron status, and risk of breast cancer: a systematic review and meta-analysis. BMC Cancer. 2019;19(1):543.
- Inoue-Choi M, Sinha R, Gierach GL, Ward MH. Red and processed meat, nitrite, and heme iron intakes and postmenopausal breast cancer risk in the NIH-AARP Diet and Health Study. Int J Cancer. 2016;138(7):1609-18.
- Handa Y, Fujita H, Honma S, Minakami H, Kishi R. Estrogen concentrations in beef and human hormone-dependent cancers. Ann Oncol. 2009;20(9):1610-1.
- Etemadi A, Sinha R, Ward MH, et al. Mortality from different causes associated with meat, heme iron, nitrates, and nitrites in the NIH-AARP Diet and Health Study: population based cohort study. BMJ. 2017;357:j1957.
- IARC Working Group on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. Red Meat and Processed Meat. Lyon (FR): International Agency for Research on Cancer; 2018.