Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak léčit infekci H. pylori přírodně pomocí stravy
Jaké potraviny dokáží u většiny pacientů vymýtit H. pylori?
Nasolováním a nakládáním ryb vzniká nová látka poškozující DNA známá pod zkratkou CMBA. Ta vzniká při vzájemné reakci soli, dusitanových konzervačních látek a methioninu, což je aminokyselina nejvíce koncentrovaná v živočišných potravinách. Dusitany také mohou reagovat s dalšími bílkovinami a vytvářet N-nitrososloučeniny, což je třída silných karcinogenů obsažených i v cigaretovém kouři. To by mohlo vysvětlit, proč je zpracované maso jako slanina, šunky, párky, lančmít a klobásy spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny žaludku. Jenže účinek se týká i čerstvého, nezpracovaného, nenasoleného masa.
Počkat. Myslel jsem, že většina případů rakoviny žaludku je způsobena infekcí žaludeční bakterií zvanou Helicobakter pylori. Existuje synergická interakce mezi zánětem žaludku vyvolaným H. pylori a stravou vedoucí ke vzniku rakoviny žaludku. Podívejte se na to. Výzkumníci v Číně odhalili, že dokonce i geneticky náchylní jedinci infikovaní určitým patogenním kmenem H. pylori neměli zvýšené riziko rakoviny žaludku, pokud nejedli 28 gramů (nebo více) vepřového masa denně. Průměrná vepřová kotleta váží asi 170 gramů. Pozoruhodný příklad, jak naše strava někdy umí překonat nejen naše geny, ale i faktory životního prostředí, jako je rakovinotvorná infekce. Existuje způsob, jak se zbavit H. pylori?
Běžně bychom použili koktejl ze tří antibiotik, abychom vyhubili H. pylori. Pacienti však mají problém kúru dokončit, protože léků se polyká hodně a mají nežádoucí vedlejší účinky. Existuje místo toho způsob, jak se jich zbavit prostřednictvím stravy?
Desítky let předtím, než byly objeveny detoxikační a protirakovinné vlastnosti sulforafanu, té kouzelné látky z brukvovité zeleniny, byly popsány její antimikrobiální vlastnosti. Po vyslechnutí případových zpráv o jedincích s peptickým vředovým onemocněním vyvolaným H. pylori, kteří pocítili dramatickou a někdy i nečekanou úlevu po konzumaci třídenních klíčků brokolice, se výzkumníci z Johns Hopkins University i odjinud rozhodli podrobit brokolicové klíčky testu. Nejen, že výtažky z brokolicových klíčků zabíjejí kmeny H. pylori rezistentní vůči antibiotikům v Petriho misce, ale někteří pacienti už po podání třetiny šálků brokolicových klíčků za den po dobu jednoho týdne dokázali zcela vymýtit svou infekci H. pylori. Co tedy zkusit randomizovanou kontrolovanou studii brokolicových klíčků proti vojtěškovým klíčkům? Účastníci, kteří dostali dvě až tři porce brokolicových klíčků denně, dokázali výrazně snížit své ukazatele kolonizace H. pylori i zánětu v žaludeční výstelce.
Ačkoliv brokolicové klíčky možná dokážou vyhladit H. pylori u většiny pacientů, tj. 56 %, standardní léčba pomocí oněch třech antibiotik je mnohem efektivnější, vymýtí bakterie v 90 %. Lidé, kteří nesplňují kritéria pro podání antibiotik, mohou využít brukvovitou zeleninu jako bezpečný a přírodní prostředek k boji s H. pylori a proti rozvoji rakoviny žaludku. Kompilace 22 populačních studií zjistila, že vyšší příjem brukvovité zeleniny je spojen se značně nižším rizikem rakoviny žaludku, nicméně brokolice na to ještě nebyla přímo testována. Česnek ale ano.
Observační studie datující se až do 60. letech provedené na japonských migrantech ukázaly, že zelenina z rodu Allium, kam patří česnek a cibule, může mít ochranný účinek proti rakovině žaludku. Dosud byly na toto téma vydány desítky studií a celkově to vypadá, že velký příjem zeleniny z rodu Allium byl skutečně spojen se značně nižším rizikem rakoviny žaludku. Máme však důkazy o publikačním zkreslení, zdá se totiž, že existují i další studie, které asi selhaly, ale byly jen zarchivovány a nikdy nebyly zveřejněny. I kdyby to tak nebylo, observační studie nikdy nemohou prokázat příčinný vztah.
Možná nízká konzumace česneku a cibule nepřispěla k rakovině žaludku, ale třeba naopak rakovina žaludku přispěla k nízké konzumaci česneku a cibule. Dekády H. pylori a zánětu v žaludku vedoucí k rakovině mohly lidi přimět k upřednostňování málo kořeněné stravy, aby se vyhnuli nepohodlí. Jestli česnek skutečně pomáhá, se dozvíme až po provedení studie.
Louis Pasteur byl zřejmě prvním, kdo popsal antibakteriální účinky cibulové a česnekové šťávy.
Studie v Petriho miskách ukázaly, že česnek je účinný v potlačování růstu H. pylori už v koncentracích dosažitelných v žaludku po požití jednoho stroužku česneku. Dokonce i některé antibioticky rezistentní kmeny jsou náchylné. A projeví se to zastavením růstu rakoviny? Randomizovaná dvojitě zaslepená kontrolovaná studie byla spuštěna, aby to zjistila.
Tisíce jedinců s vysokým rizikem rakoviny žaludku ze 13 čínských vesnic byly randomizovány k různým kombinacím antibiotik, česnekových doplňků a antioxidantů. Pár týdnů na antibiotikách vedlo k významnému úbytku následných předrakovinných nálezů v žaludku o 7 let později a významnému úbytku případů rakoviny žaludku o 15 let později. A co česnek? Za sedm let žádný přínos a po těch 15 letech jen statisticky nevýznamný účinek. V roce 2019 jsme získali aktualizaci po 22 letech. 15 let po skončení studie měli lidé užívající česnek významně nižší riziko následného úmrtí na rakovinu. Zajímavé však je, že ochranný účinek česneku se projevil jen u lidí, kteří nepili alkohol.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org