Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak léčit tělesný zápach pomocí diety
Jídlem se zbavujte zápachu zevnitř.
Zrak není jediným smyslem spojeným s fyzickou přitažlivostí a partnerskými preferencemi. Tělesný pach vysílá řadu informací o našich stravovacích návycích, hygieně, zdraví a mnohém dalším. Na základě průzkumu mezi stovkami studentů VŠ, muži označují vizuální a pachovou informaci za stejně důležitou při výběru partnera, zatímco ženy považují vůni potenciálního partnera za vůbec nejdůležitější parametr. Jinými slovy, ženy považují tělesný pach za důležitější předpoklad přitažlivosti než vzhled. Už jsme probírali obavy ohledně antiperspirantů s obsahem hliníku. Co můžeme udělat proto, abychom příjemněji voněli?
Klinické studie datující se až do 50. let ukazují, že ke zlepšení tělesného pachu lze využít chlorofyl. Spustilo to vlnu reklam na deodoranty s chlorofylem. Jak si jeden z chlorofylových vědců postěžoval, „kvůli neopodstatněným, fantaskním a někdy i zcela hloupým tvrzením o účincích chlorofylu od lidí z reklamní sféry zůstává spotřebitelská veřejnost i věda skeptická.“ A to oprávněně. Aby byl účinným deodorantem, musí být chlorofyl užíván vnitřně v dávkách o mnoho přesahujících dávky v tzv. „deodorizujících“ žvýkačkách a pastilkách. Studie ukazující eliminaci detekovatelných pachů z podpaží použily dávky v řádu 100 mg denně. Jinými slovy, množství chlorofylu, které lze získat snědením třetiny hrsti syrového špenátu. Takže než si začnete kůži potírat hliníkem, doporučil bych nejprve zkusit se provonět zevnitř denní konzumací velkého salátu. Může to zlepšit váš tělesný pach hned dvěma způsoby. Účinkem dávky chlorofylu a zlepšením vašeho zdraví.
Nemoc má svůj pach. Některé nemoci vedou k charakteristickému zápachu linoucímu se z nemocných jedinců. Například tuberkulóza v krku přináší zápach po zvětralém pivě. Tyfus přináší pach upečeného chleba, to nezní tak špatně. Žlutá zimnice však přináší zápach po řeznictví. A nejde jen o infekce. Zamysleme se, nebylo by snad přínosné, kdybychom uměli vycítit první znaky zánětu, aktivace imunitního systému, abychom si mohli držet odstup od lidí ještě předtím, než budou nakažliví?
Tento tým vědců lidem pokusně injekčně vpravil endotoxin, což je silně zánětlivá látka z buněčných stěn určitých bakterií. Způsobuje velký nárůst vnitřního zánětu. Otázkou bylo: Můžeme zánět z lidí vycítit? Během pár hodin jedinci vystaveni endotoxinu pociťovali odpudivější tělesný pach, než když byli vystaveni placebu. Výrazně nepříjemnější tělesný zápach během pár hodin. Čím více měli zánětu, tím více zapáchali. Jde o první experimentální důkazy, že z lidí dokážeme vycítit zánět.
A hádejte, kde v potravinářském řetězci najdeme endotoxiny? Tam, kde bakterie, tj. v mase. A vaření je nezničí. Mám celou sérii videí o tomto tématu. Víme, že maso způsobuje zánět. Znamená to, že lidé po mase, ehm, smrdí? To zjistíme jedině náležitým otestováním. „Vliv konzumace masa na přitažlivost tělesného pachu.“ Nejen na tělesný pach, ale přímo na jeho atraktivnost.
Po dva týdny měli „dárci pachu“ za úkol konzumovat předepsanou stravu, zahrnující nebo vyřazující maso. Poté, během posledních 24 hodin, jim byly přilepeny savé polštářky do podpaží pro sběr tělesného pachu. Pak už výzkumníci potřebovali jen pár hodnotitelů, kteří by si přičichli k polštářkům všech mužů. Čerstvé vzorky pachu, ještě teplé z podpaží, méně než hodinu staré, byly vyhodnoceny z hlediska příjemnosti, atraktivnosti, mužnosti a intenzity 30 posuzujícími ženami.
O měsíc později byla studie zopakována se stejnými muži, kteří tentokrát drželi opačnou dietu. A stejné chudinky ženy opět zasedly jako hodnotitelky. Muži mimochodem dostali zaplaceno 2 000 Kč za svůj čas a „možné nepohodlí způsobené předepsanou stravou.“ A co ženy, které musely čichat k těm propoceným polštářkům? Hodnotitelky za svou účast nedostaly zaplaceno, jen na konci druhého hodnocení dostaly čokoládu.
Kdo měl tedy nejpříjemnější a nejpřitažlivější tělesný pach? Výsledky ukázaly, že „tělesný pach dárců na bezmasé stravě byl posuzujícími hodnocen jako významně přitažlivější, příjemnější a méně intenzivní.“ U mužnosti pachu nebyl zaznamenán rozdíl. Výzkumníci dospěli k závěru, že maso může mít „negativní dopad na vnímanou libost tělesného pachu“. Jinými slovy, lidé na převážně rostlinné stravě evidentně voní mnohem příjemněji.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org