Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak léčit zánět ozubice (periodontitidu) stravou
Vědci otestovali rostlinnou stravu pro schopnost léčit zánět periodontu.
Jaký má výživa vliv na onemocnění ozubice? Onemocnění ozubice je výsledkem bakteriální infekce, která vede k zánětlivému poškození tkáně obklopující zub a kosti. Protože tyto tkáně drží zub na místě, je periodontitida jednou z nejčastějších příčin vypadávání zubů. Stejně jako u většiny infekcí, i zde záleží na tom, jak na ni vaše tělo bude reagovat. Ano, přítomnost bakterií je primární příčinou, ale k započetí infekce je také nezbytné, aby byl hostitel k infekci náchylný.
Standardním vysvětlením zánětu ozubice je teorie o zubním plaku. Hromadění zubního plaku vede k gingivitidě, tedy zánětu dásní, který pak vede k periodontitidě, zánětu tkání pod dásněmi. U některých forem onemocnění to však vypadá, že plak nehraje klíčovou roli. Proto se v posledních letech zájem obrací k důležitosti celkového zdraví a reakci našeho těla. V tomto ohledu může být výživa velmi důležitá, protože souvisí s řadou dalších zánětlivých onemocnění, z nichž všechny sebou přinášejí zvýšené riziko onemocnění ozubice.
Obvykle si pod vlivem výživy na zubní onemocnění představujeme pouze zubní kazy. O vlivu výživy na onemocnění závěsného aparátu zubu máme mnohem méně poznatků. Jestliže jde o zánět, člověk by očekával, že strava bohatá na nasycené tuky by stav nemoci zhoršovala, jelikož zvyšuje oxidační stres a posiluje zánět. Možná by tedy bylo žádoucí omezit příjem nasycených tuků. Nezůstávejme však u spekulací. Existuje vůbec souvislost mezi hladinami cholesterolu a periodontitidou? Pokud tomu tak není, bylo by těžké nasycené tuky obvinit. Nicméně to vypadá, že taková spojitost existuje. Ti, kteří mají vysoký cholesterol, mají až dvojnásobné riziko této nemoci.
Jak je to se zdravím ozubice u vegetariánů? Ve studii bylo porovnáno 100 vegetariánů se 100 lidmi na smíšené stravě. Lidé na vegetariánské stravě měli ozubici v lepším stavu (méně známek zánětu, méně poškození periodontu a také lepší domácí péči o chrup). Mělo by se však brát v potaz, že vegetariáni se neliší jen odmítáním masa, ale celkově mají zdravější návyky, například doma lépe pečují o chrup.
Dobře, ale mají lidé konzumující více nasycených tuků periodontitidu častěji? Ano, ti s nejvyšším příjmem mají zhruba dvojnásobné riziko onemocnění. Studie byla přitom provedena v Japonsku, kde místní obyvatele jedí méně než poloviční množství masa a mléčných výrobků než my tady v USA. Jediným způsobem, jak si můžeme být jisti, je provést intervenční studii, ve které lidem změníme stravu a budeme pozorovat, co se stane. Jinými slovy, musíte to otestovat. A skutečně, strava s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu vedla k větší ztrátě kostní hmoty. Pokud vás teď napadá, že ta čelist vypadá nějak zvláštně, tak je to proto, že studie byla provedena na laboratorních potkanech.
Toto je studie, kterou jsem hledal. Už samotný název vše prozrazuje. „Nízkotučná strava se spoustou vlákniny zlepšuje ukazatele onemocnění ozubice.“ Měřila se hloubka parodontálního chobotu, klinická ztráta vazivových tkání a krvácení při vyšetření sondou, tedy všechny standardní testy. Dle očekávání zdravá strava, zdravá váha a optimální hladiny cukru v krvi zlepšily také systémový zánět. Aha, jenže to nám problém komplikuje. Co když se stav jejich dutiny ústní zlepšil jen proto, že hodně zhubnuli? Periodontitidu můžete zmírnit i prostým bariatrickým chirurgickým zákrokem, jakým je podvázání žaludku. Po osmi týdnech se účastníci vrátili ke své běžné stravě a nabrali většinu váhy zpět. Zlepšení stavu ozubice však přetrvalo, což naznačuje, že k němu vedlo něco více než jen úbytek na váze. Vědci se domnívají se, že strava s vysokým obsahem vlákniny mohla ovlivnit prospěšnou střevní mikroflóru. Nebo snad ústní mikroflóru? Co přesně se stalo?
Němečtí výzkumníci vybrali 20 žen s mírným až středně závažným chronickým zánětem ozubice a po dobu jednoho roku zkoušeli jejich stravu převést směrem ke zdravější výživě, což znamená více rostlinných potravin. Měly jíst více nerafinovaných a čerstvých potravin. Vědci se snažili, aby se jejich strava zakládala především na zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách, bramborách a luštěninách (fazolích, hrachu, cizrně, čočce). A po 12 měsících došlo u pacientek k výraznému snížení hloubky parodontálního chobotu a zmírnění zánětu dásní. Poprvé u nich byly také naměřeny snížené koncentrace zánětlivých chemikálií uvnitř štěrbiny mezi zubem a dásněmi, které považujeme za viníka destrukce tkáně při onemocnění ozubice. Koncentrace se snížily až o 75 %. A po celou dobu se stav jejich ústní hygieny nezměnil, což naznačuje, že to bylo stravou. Jenže co zde chybělo? Kontrolní skupina. Nicméně žádné randomizované, dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studie o vlivu stravy na onemocnění ozubice jsme neměli. Tedy až dosud. Probereme je příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kulkarni V, Bhatavadekar NB, Uttamani JR. The effect of nutrition on periodontal disease: a systematic review. J Calif Dent Assoc. 2014;42(5):302-11.
- Varela-lópez A, Quiles JL, Cordero M, Giampieri F, Bullón P. Oxidative Stress and Dietary Fat Type in Relation to Periodontal Disease. Antioxidants (Basel). 2015;4(2):322-44.
- Varela-lópez A, Giampieri F, Bullón P, Battino M, Quiles JL. Role of Lipids in the Onset, Progression and Treatment of Periodontal Disease. A Systematic Review of Studies in Humans. Int J Mol Sci. 2016;17(8).
- Thapa S, Wei F. Association Between High Serum Total Cholesterol and Periodontitis: National Health and Nutrition Examination Survey 2011 to 2012 Study of American Adults. J Periodontol. 2016;87(11):1286-1294.
- Staufenbiel I, Weinspach K, Förster G, Geurtsen W, Günay H. Periodontal conditions in vegetarians: a clinical study. Eur J Clin Nutr. 2013;67(8):836-40.
- Iwasaki M, Manz MC, Moynihan P, et al. Relationship between saturated fatty acids and periodontal disease. J Dent Res. 2011;90(7):861-7.
- Macri E, Lifshitz F, Ramos C, et al. Atherogenic cholesterol-rich diet and periodontal disease. Arch Oral Biol. 2014;59(7):679-86.
- Kondo K, Ishikado A, Morino K, et al. A high-fiber, low-fat diet improves periodontal disease markers in high-risk subjects: a pilot study. Nutr Res. 2014;34(6):491-8.
- Lakkis D, Bissada NF, Saber A, et al. Response to periodontal therapy in patients who had weight loss after bariatric surgery and obese counterparts: a pilot study. J Periodontol. 2012;83(6):684-9.
- Jenzsch A, Eick S, Rassoul F, Purschwitz R, Jentsch H. Nutritional intervention in patients with periodontal disease: clinical, immunological and microbiological variables during 12 months. Br J Nutr. 2009;101(6):879-85.
- Jockel-schneider Y, Goßner SK, Petersen N, et al. Stimulation of the nitrate-nitrite-NO-metabolism by repeated lettuce juice consumption decreases gingival inflammation in periodontal recall patients: a randomized, double-blinded, placebo-controlled clinical trial. J Clin Periodontol. 2016;43(7):603-8.
- Iwasaki M, Manz MC, Moynihan P, et al. Relationship between saturated fatty acids and periodontal disease. J Dent Res. 2011;90(7):861-7.
Image credit: Wikimedia via Wikimedia commons. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video