Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak mohli lékaři nevědět o rizicích hormonální terapie?
Ženy byly ohroženy na zdraví svými lékaři, kteří naletěli farmaceutickým společnostem.
Víme, že estrogen hraje roli v rakovině prsu, víme to již od 19. století. Tehdy se u několika případů ukázalo chirurgické odstranění vaječníků jako prospěšné. Tvrdilo se, že vaječníky vysílají do zbytku těla záhadné látky. Ty byly v roce 1923 identifikované jako estrogeny.
Lékařská profese naskočila na tento objev a zahájila injekční podávání estrogenů tisícovkám žen v menopauze. Injekce, které umožnily pověsit návštěvy doktora kvůli problémům v menopauze na hřebík. Brzy poté vznikly pilulky a náplasti. Lékařské časopisy, jako je Journal of the American Medical Association, zasypávaly doktory reklamami na to, jak mohou pomoci ženám ke štěstí tím, že jim předepíšou estrogen. Můžete přeměnit toto… v tohle. Když ženy přežívaly své vaječníky, byl zde pro ně přípravek Premarin.
Již od 40. let minulého století byly vznášeny obavy, že by tato praxe mohla způsobovat rakovinu prsu. Poznamenali, že by bylo dobré to zjistit ještě předtím, než jsme začali estrogen ženám podávat v masivním měřítku. Jenže na riziku rakoviny prý nezáleží, protože největším zabijákem žen je srdeční onemocnění, usoudily odborné recenze. A protože to vypadá, že ženy užívající hormony mají menší míru výskytu srdečního infarktu, převážilo by to vzniklé riziko rakoviny.
Jenže ženy užívající estrogeny byly častěji z vyšší socioekonomické třídy, měly tedy tendenci více cvičit a zapojovat se do dalších změn v rámci zdravého životního stylu, např. mít vyšší příjem vlákniny a nechávat si měřit hladinu cholesterolu. Takže možná právě proto to vypadalo, že ženy užívající estrogeny jsou chráněné před srdečním onemocněním. Možná to nemělo s léky samotnými nic společného.
Navzdory lékařskému nadšení pro věc by mohla pouze randomizovaná klinická studie pomoci tuto otázku skutečně vyřešit. Rozdělíte ženy do dvou skupin. Polovina dostane hormony, druhá dostane jen placebo. Pak je několik let sledujete. Jenže taková studie neexistovala… až do 90. let 20. století. Tehdy byla navržena studie Women’s Health Initiative.
Počkat. Proč trvalo velkou část století, než se vědci rozhodli definitivně otestovat bezpečnost něčeho, co bylo předepsáno milionům žen? Možná je to proto, že nikdy předtím nestála na postu ředitelky National Institutes of Health (NIH) žena.
Jen tři týdny poté, co byla jmenována ředitelkou NIH, šla před Kongres oznámit: „Potřebujeme pro ženy čin odpovídající chůzi po Měsíci.“ A tato „chůze po povrchu Měsíce“ dostala podobu studie Women’s Health Initiative. Bomba spadla v létě roku 2002. U uživatelek hormonů vzniklo o tolik více invazivní rakoviny prsu, že vědci byli nuceni studii předčasně ukončit.
Dobře, ale co srdeční onemocnění, nemělo to vyvážit způsobené riziko? Ženy neměly jen více rakoviny, ale i více infarktů, více mrtvic a více krevních sraženin v plicích. Zpráva, že ženy léčené hormonální substituční terapií zaznamenávaly častěji rakovinu prsu, kardiovaskulární choroby a celkové poškození na zdraví otřásla ženami i lékaři po celé zemi. Estrogen před studií začínal jako nejvíce předepisovaný lék v USA, ale pak počet lékařských předpisů okamžitě klesl a do jednoho roku klesl i výskyt rakoviny prsu ve Spojených státech. Zde jsou údaje z Kalifornie. Vidíme pěkný pokles výskytu invazivního karcinomu prsu.
Nejdůležitější částí tohoto příběhu však je, proč jsme vlastně byli všichni tak překvapeni. Desetiletí za desetiletím se vynořovala nová varování o rizicích rakoviny. Důvodem, proč měly pacientky takové potíže se žalobami farmaceutických společností, bylo, že léky již celá desetiletí obsahovaly příbalový leták s varováním. A když byla tato rizika přiznána, jistě každý zodpovědný lékař tyto záležitosti zahrnul do rozhovorů o rizicích a prospěšných účincích, které vedl se svými pacientkami.
Je to jako varovné štítky na balení cigaret. Pokud nyní dostanete rakovinu plic, měli jste na ty informace zkrátka více dbát. Takže pokud dostanete rakovinu prsu, neobviňujte výrobce daného léku. Upozorňovali vás na rizika, je to tu jasně napsáno.
Proč více lékařů nevarovalo své pacientky? Dokonce i po této studii byly nadále vydávány milióny receptů. To je spoustu rakoviny, kterou jsme svým pacientům způsobili, jak napsal jeden doktor. Jak dlouho bude trvat, než přestaneme poslouchat farmaceutické společnosti, přiznáme si, že ubližujeme mnoha našim pacientkám a začneme měnit své návyky v předpisování léků? Proč tato praxe pokračuje tváří v tvář vzrůstajícím důkazům o škodlivosti těchto léků?
No, jedná se o multimiliardový průmysl. Navzdory obrovskému množství důkazů o opaku mnoho lékařů stále věří, že estrogenní hormony mají celkový přínos pro zdraví. Dojem, který není založený na důkazech, ale může být výsledkem desítek let pečlivě zorganizovaného vlivu korporací na lékařskou literaturu. Desítky anonymně napsaných recenzí byly publikovány v lékařských časopisech k podpoření neprokázaných přínosů a bagatelizování škodlivých účinků menopauzální hormonální terapie. Platili si PR společnosti k napsání článků a pak je odevzdali, za současného předstírání, že byly napsány odborníkem.
Takže gynekologové musí vyměnit věrnost vlivným osobám za věrnost lékařským vědeckým důkazům. Zvažovat fakta, která nám dává opravdová věda, ne jen nějaký falešný odborník. Dalo by se říci, že současná kultura gynekologie podporuje spíše šíření zdravotního poradenství založeného na reklamě než na vědecké bázi.
Ženám se dostalo ublížení na zdraví od vlastních lékařů, kteří působili jako nic netušící loutky pro farmaceutické společnosti. Pokud bychom opravdu chtěli zabránit srdečním infarktům u žen, jednoduché změny životního stylu mohou eliminovat více než 90 % rizika infarktu. Místo toho, aby se ženy nechaly využívat velkými farmaceutickými firmami, by mohly docílit skutečných zdravotních přínosů prostřednictvím zdravé stravy, většího množství pohybové aktivity a odvyknutí kouření.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S Boyd. Remarks on Oöphorectomy in the Treatment of Cancer of the Breast. Br Med J. 1899 Feb 4;1(1988):257-62.
- E Allen, E A Doisy. Landmark article Sept 8, 1923. An ovarian hormone. Preliminary report on its localization, extraction and partial purification, and action in test animals. JAMA. 1983 Nov 18;250(19):2681-3.
- G T Beatson. On the Treatment of Inoperable Cases of Carcinoma of the Mamma: Suggestions for a New Method of Treatment, with Illustrative Cases. The Lancet. Volume 148, No. 3803, p162–165, 18 July 1896.
- [No authors listed]. Design of the Women's Health Initiative clinical trial and observational study. The Women's Health Initiative Study Group. Control Clin Trials. 1998 Feb;19(1):61-109.
- A J Carstens. HRT prescriptions linked to 25% of breast cancers in California. S Afr Med J. 2009 May;99(5):280.
- A S Robbins, C A Clarke. Regional changes in hormone therapy use and breast cancer incidence in California from 2001 to 2004. J Clin Oncol. 2007 Aug 10;25(23):3437-9.
- J E Rossouw, G L Anderson. R L Prentice, A Z LaCroix, C Kooperberg, M L Stefanick, R D Jackson, S A Beresford, B V Howard, K C Johnson, J M Kotchen, J Ockene; Writing Group for the Women's Health Initiative. Risks and benefits of estrogen plus progestin in healthy postmenopausal women: principal results From the Women's Health Initiative randomized controlled trial.Investigators. JAMA. 2002 Jul 17;288(3):321-33.
- P M Ravdin, K A Cronin, N Howlader, C D Berg, R T Chlebowski, E J Feuer, B K Edwards, D A Berry. The decrease in breast-cancer incidence in 2003 in the United States. N Engl J Med. 2007 Apr 19;356(16):1670-4.
- L Palmlund. Loyalties in clinical research on drugs: the case of hormone replacement therapy. Soc Sci Med. 2006 Jul;63(2):540-51.
- N Krieger, I Löwy, R Aronowitz, J Bigby, K Dickersin, E Garner, J P Gaudillière, C Hinestrosa, R Hubbard, P A Johnson, S A Missmer, J Norsigian, C Pearson, C E Rosenberg, L Rosenberg, B G Rosenkrantz, B Seaman, C Sonnenschein, A M Soto, J Thornton, G Weisz. Hormone replacement therapy, cancer, controversies, and women's health: historical, epidemiological, biological, clinical, and advocacy perspectives. J Epidemiol Community Health. 2005 Sep;59(9):740-8.
- A Katz. Observations and advertising: controversies in the prescribing of hormone replacement therapy. Health Care Women Int. 2003 Dec;24(10):927-39.
- A Fugh-Berman, C Pearson. The overselling of hormone replacement therapy. Pharmacotherapy. 2002 Sep;22(9):1205-8.
- M J Naughton, A S Jones, S A Shumaker. When practices, promises, profits, and policies outpace hard evidence: the post-menopausal hormone debate. J Soc Issues. 2005 Mar;61(1):159-79.
- R Twombly. So far, victories are few as breast cancer patients sue Wyeth over hormone therapy. J Natl Cancer Inst. 2007 Dec 19;99(24):1828-9, 1835.
- S R Majumdar, E A Almasi, R S Stafford. Promotion and prescribing of hormone therapy after report of harm by the Women's Health Initiative. JAMA. 2004 Oct 27;292(16):1983-8.
- A J Fugh-Berman. The haunting of medical journals: how ghostwriting sold "HRT". PLoS Med. 2010 Sep 7;7(9):e1000335.
- A R Ford. ‘when Women Outlive Their Ovaries.’ new internationalist issue 165 - November 1986.
- R Whittaker. Re-framing the representation of women in advertisements for hormone replacement therapy. Nurs Inq. 1998 Jun;5(2):77-86.
- E Barrett-Connor. Postmenopausal estrogen and prevention bias. Ann Intern Med. 1991 Sep 15;115(6):455-6.
- H Auchincloss, C D Haagensen. Cancer of the Breast Possibly Induced by Estrogenic Substance. JAMA. 1940;114(16):1517-1523.
- A Fugh-Berman, A R Scialli. Gynecologists and estrogen: an affair of the heart. Perspect Biol Med. 2006 Winter;49(1):115-30.
- L F Hawkinson. The Menopausal Syndrome - One thousand consecutive patients treated with estrogen. JAMA. 1938;111(5):390-393.
- J E McFarland. The menopause. JAMA. 1954;156(13):1273.
- B B Crohn, H D Janowitz. Reflections on regional ileitis, twenty years later. J Am Med Assoc. 1954 Nov 27;156(13):1221-5.
- J Baron, G B Holzman, J Schulkin. Attitudes of obstetricians and gynecologists toward hormone replacement therapy. Med Decis Making. 1998 Oct-Dec;18(4):406-11.
- S R Cummings. Evaluating the benefits and risks of postmenopausal hormone therapy. Am J Med. 1991 Nov 25;91(5B):14S-18S.
- A Akesson, C Weismayer, PK Newby, A Wolk. Combined effect of low-risk dietary and lifestyle behaviors in primary prevention of myocardial infarction in women. Arch Intern Med. 2007 Oct 22;167(19):2122-7.
- Francis S. Collins, M.D., Ph.D. Statement on the Death of Former NIH Director Bernadine P. Healy. National Institutes of Health.
Image thanks to jarmoluk via pixabay