Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak může ovoce a zelenina posílit náš imunitní systém
Vědci otestovali různé druhy zeleniny, aby zjistili, které posilují funkci imunity nejvíce.
To, co jíme anebo nejíme, může ovlivňovat náš imunitní systém.
Účelem této studie bylo posoudit účinek konzumace jasně zbarvené zeleniny na imunitní systém. První dva týdny v podstatě žádné ovoce a zelenina, pak dva týdny pití jednoho a půl šálku rajčatové šťávy denně, poté mrkvová šťáva a pak špenátový prášek.
Toto je graf ukazatele imunitní funkce v průběhu těch osm týdnů. Během pouhých dvou týdnů stravy s nedostatkem ovoce a zeleniny imunitní funkce prudce klesají, ale pouhý jeden a půl šálku rajčatové šťávy nás vrátí do života. Ne pět porcí denně, stačí jedna vysoká sklenice rajčatové šťávy, ale pouhá mrkvová šťáva tak dobře nefungovala, stejně tak špenát v prášku odpovídající zhruba jedné porci. To mi říká dvě věci. 1. Jak pozoruhodně můžeme ovlivnit imunitní funkci jednoduchými dietními rozhodnutími a 2. ne všechna zelenina je stejná. Ovšem tato studie se opakovala a zkoumala jiné imunitní ukazatele a potom už souboj rajčat s mrkví dopadl vyrovnaněji.
Existuje jedna skupina zeleniny, kterou bychom rozhodně neměli opomíjet. Zánět, propustné střevo, to vše kvůli nepřítomnosti ligand AHR. Jinými slovy, nepřítomnosti košťálové zeleniny v naší stravě: tj. zelí, kapusta, kadeřavá kapusta, květák, růžičková kapusta, brokolice.
Je tedy pravda, že lidé, kteří jedí zdravěji, jsou skutečně méně nemocní? Ukazuje se, že lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny, mají nižší riziko infekcí horních cest dýchacích, jako je běžné nachlazení, ať už jsou vegetariáni nebo ne. Dokonce i jedno jablko denně navíc vám může pomoci udržet zdraví.
Nachlazení je ale tak neškodné. Proč tedy neotestovat něco silnějšího? Můžeme se tedy podívat na vážnější respirační infekce, jako je chřipka. Když se podíváme na vztah mezi různými rizikovými faktory a hospitalizace související s chřipkou ve Spojených státech, zjistilo se, že zvýšení prevalence obezity o 5 % byla špatné, míra hospitalizací se zvýšila o 6 %, ale fyzická nečinnost byla ještě horší: 7 %. Ovšem jen malý propad ve spotřebě ovoce a zeleniny může zvýšit míru hospitalizací souvisejících s chřipkou ještě více.
A obyčejné nachlazení není vždy neškodné. Nachlazení během prvního trimestru těhotenství se dává do spojitosti s množstvím vrozených vad, včetně jedné z nejhorších, anencefalie, což je fatální malformace mozku. Novější data naznačují, že to způsobuje horečka, neboť se zdá, že léky proti horečce jsou schopné vzniku vrozených vad vyvolaných nachlazením zabránit. Ale ještě lepší by bylo vůbec neonemocnět.
Výzkumníci sledovali tisíc žen a jejich stravu před a během těhotenství, a ženy, které konzumovaly více ovoce a zeleniny, měly středně výrazné snížení rizika infekce horních cest dýchacích během těhotenství. Zdá se, že tento přínos vzniká spojením obojího – ovoce a zeleniny zároveň – namísto jedné nebo druhé skupiny samotně.
Celé ovoce a zelenina poskytují přirozenou rovnováhu všech možných látek, které mohou zlepšit imunitní funkce komplementárním, kombinovaným nebo synergickým způsobem, což by mohlo vysvětlit ochranný účinek pozorovaný při vysoké spotřebě ovoce i zeleniny. Nebo možná je to jediný způsob, jak toho ty ženy mohly zkonzumovat dost.
Ženy, u kterých se v této studii prokázal ochranný účinek, jedly téměř devět porcí ovoce a zeleniny denně, ve srovnání s pouhými pěti porcemi ovoce nebo čtyřmi porcemi zeleniny. Ty mohou splnit náhodně stanovené denní minimum 5 nebo 6 porcí, ale pro účinnou imunitu to nemusí postačovat.
Například v této slavné studii, kterou jsem zmínil již dříve, starší jedinci náhodně rozdělení do skupiny s pěti porcemi denně měli zlepšenou protilátkovou odezvu na očkování proti zápalu plic, ve srovnání se skupinou s pouhými dvěma porcemi ovoce a zeleniny denně – to představuje nárůst o 80 %, ale pouze asi 30 % dosáhlo kýžené úrovně, tj. 12 ze 40. Šest porcí denně je lepší než dvě denně, ale možná že by osm, devět nebo deset porcí denně fungovalo ještě lépe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- B Watzi, A Bub, K Briviba, G Rechkemmer. Supplementation of a low-carotenoid diet with tomato or carrot juice modulates immune functions in healthy men. Ann Nutr Metab. 2003;47(6):255-61.
- L Li, M M Werler. Fruit and vegetable intake and risk of upper respiratory tract infection in pregnant women. Public Health Nutr. 2010 Feb;13(2):276-82.
- NA. The blood film in meningococcal disease. Med J Aust. 1983 May 28;1(11):502.
- H M Averill, J E Averill. The effect of daily apple consumption on dental caries experience, oral hygiene status and upper respiratory infections. N Y State Dent J. 1968 Aug-Sep;34(7):403-9.
- K M Charland, D L Buckeridge, A G Hoen, J G Berry, A Elixhauser, F Melton, J S Brownstein. Relationship between community prevalence of obesity and associated behavioral factors and community rates of influenza-related hospitalizations in the United States. Influenza Other Respir Viruses. 2013 Sep;7(5):718-28.
- B Watzi, A Bub, B R Brandstetter, G Rechkemmer. Modulation of human T-lymphocyte functions by the consumption of carotenoid-rich vegetables. Br J Nutr. 1999 Nov;82(5):383-9.
- N Acs, F Banhidy, E Horvath-Puho, A E Czeizel. Population-based case-control study of the common cold during pregnancy and congenital abnormalities. Eur J Epidemiol. 2006;21(1):65-75.
- K Kurppa, P C Holmberg, E Kuosma, T Aro, L Saxen. Anencephaly and maternal common cold. Teratology. 1991 Jul;44(1):51-5.
- J Zhang, W W Cai. Association of the common cold in the first trimester of pregnancy with birth defects. Pediatrics. 1993 Oct;92(4):559-63.
- M Veldhoen, V Bruchlacher-Waldert. Dietary influences on intestinal immunity. Nat Rev Immunol. 2012 Oct;12(10):696-708.
- A Gibson, J D Edgar, C E Neville, S E Gilchrist, M C McKinley, C C Patterson, I S Young, J V Woodside. Effect of fruit and vegetable consumption on immune function in older people: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2012 Dec;96(6):1429-36.
Images thanks to Mariusz Blach, jirkaejc, and czalewski via 123rf and OpenClipartVectors and kpgolfpro via Pixabay.