Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak nezemřít na diabetes
Diabetu 2. typu můžeme předcházet či dokonce zvrátit jeho průběh konzumací rostlinné stravy. To je známo od 30. let minulého století. Během pěti let byla čtvrtina diabetiků schopna přestat s aplikací inzulinu.
Rostlinná strava je poměrně nízkokalorická. Možná, že došlo ke zlepšení, protože diabetici zhubli. Chcete-li si to ověřit, musíte provést studii, jejíž účastníci se budou zdravě stravovat, ale donutíte je jíst tolik jídla, že vůbec nezhubnou. Pak zjistíme, zda rostlinná strava přináší nějaké další výhody oproti pouhému hubnutí.
Museli jsme sice čekat 44 let, ale závěr již známe. Váha účastníků byla kontrolována každý den, a pokud hubnuli, bylo jim navýšeno množství stravy. Někteří pak dostávali mnohem více jídla, než vůbec byli schopni sníst. Říkali: „Ne, prosím, už ne další salát!“ Nakonec si zvykli, takže k významným změnám hmotnosti nedocházelo. Omezili maso, vejce, mléčné výrobky a průmyslově zpracované potraviny.
Pomáhala jim rostlinná strava, i když nehubnuli? Celková potřeba inzulinu klesla přibližně o 60 %. Polovina diabetiků mohla ukončit aplikaci inzulinu, i když ke změnám hmotnosti nedocházelo. Kolik let to trvalo? Ke změně došlo po 16 dnech.
Mluvíme o diabeticích, kteří trpěli cukrovkou i 20 let a kteří denně potřebovali zhruba 20 jednotek inzulinu. A zhruba o 13 dní později inzulin nepotřebovali vůbec. Stačily 2 týdny konzumace rostlinné stravy - a nebylo potřeba ani zhubnout.
Diabetes trvající 20 let, a za méně než dva týdny nebyl inzulin potřeba. Diabetes trvající 20 let, protože nevěděli o rostlinné stravě.
Zde je pacient č. 15: 32 jednotek inzulinu na kontrolní dietě, o 18 dní později pokles hladiny cukru a množství inzulínu sníženo o 32 jednotek. To je síla rostlin. A bez ztráty hmotnosti. Pacientovo tělo začalo fungovat mnohem lépe!
A jako bonus poklesla významně i hladina cholesterolu - za 16 dní! Mírné změny ve stravě obvykle přinášejí mírný pokles cholesterolu. Jak moc chcete zmírnit diabetes?
„Všeho s mírou“ najednou může být ještě větší pravda, než se zdá. Mírné změny ve stravě mohou diabetiky zanechat s mírnou slepotou, mírným selháním ledvin, mírnou amputací… Možná jen pár prstů nebo něco podobného. Všeho s mírou nemusí vždy být dobrá věc.
Studie, která měla prokázat, že strava s vysokým obsahem masa, vajec a mléčných výrobků by mohla být stejně škodlivá pro zdraví jako kouření, ukázala, že lidé, kteří jedí hodně živočišných bílkovin, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu nebo diabetes.
Ale pokud se na tu studii podíváte, uvidíte, že to tak úplně není. Ti, kteří jedli mnoho živočišných bílkovin, neměli čtyřnásobně vyšší riziko úmrtí na cukrovku, riziko úmrtí na cukrovku bylo vyšší dokonce 73krát.
Avšak u těch, kteří si zvolili „všeho s mírou“, tedy konzumaci přiměřeného množství živočišných bílkovin, bylo riziko úmrtí na diabetes vyšší jen 23krát.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rabinowitch IM. Effects of the High Carbohydrate-Low Calorie Diet Upon Carbohydrate Tolerance in Diabetes Mellitus. Can Med Assoc J. 1935 Aug;33(2):136-44.
- Anderson JW, Ward K. High-carbohydrate, high-fiber diets for insulin-treated men with diabetes mellitus. Am J Clin Nutr. 1979 Nov;32(11):2312-21.
- Trapp CB, Barnard ND. Usefulness of vegetarian and vegan diets for treating type 2 diabetes. Curr Diab Rep. 2010 Apr;10(2):152-8.
- Sample, I. (2014). Diets high in meat, eggs and dairy could be as harmful to health as smoking. Retrieved August 22, 2016, from https://www.theguardian.com/science/2014/mar/04/animal-protein-diets-smoking-meat-eggs-dairy
- Levine ME, Suarez JA, Brandhorst S, Balasubramanian P, Cheng CW, Madia F, Fontana L, Mirisola MG, Guevara-Aguirre J, Wan J, Passarino G, Kennedy BK, Wei M, Cohen P, Crimmins EM, Longo VD. Low protein intake is associated with a major reduction in IGF-1, cancer, and overall mortality in the 65 and younger but not older population. Cell Metab. 2014 Mar 4;19(3):407-17.
Videography courtesy of Grant Peacock